VIA Luke pod drobnohledem
Vzorek základní desky (no, spíše destičky) s procesorem VIA Luke, integrujícím v sobě CPU + severní můstek, se jmenuje VT5883C. Procesor běží na 1 GHz a v programu CPU-Z na zjišťování parametrů procesorů se hlásí jako VIA C3 s jádrem Nehemiah. Celý čip má rozměry 37 × 53 mm, vyráběn je u TSMC a jeho provedení (pouzdro) se označuje jako HSBGA (Ball Grid Array with Heat Spreader), přičemž má celkem 841 kontaktů.
Na desce je ještě zespodu mini PCI slot a další dva paměťové čipy. Celkem je na této desce 256 MB DDR333 paměti (CL2,5).
Prvním zajímavým údajem je spotřeba v klidu a při zátěži. Údaje jsou samozřejmě orientační a měří spotřebu celé konfigurace se zdrojem a pevným diskem. Srovnání proběhlo se vzorkovou deskou s procesorem AMD Geode NX 1500@6W (architektura K7), čipsetem SiS741GX a taktéž 256 MB DDR333 paměti s časováním CL2,5. Tady bych si dovolil trochu polemizovat o odpovídajícím konkurenčním prostředí, protože VIA Luke CoreFusion Platform jela na 40GB 2,5palcovým disku, zatímco k AMD Geode NX platformě byl připojen klasický 40GB 3,5palcový disk. Nezajímavé však nejsou ani naměřené teploty na pasivních chladičích.
|
U těch teplot se sluší znovu připomenout, že pasivní chladič VIA Luke CoreFusion platformy chladí úplně vše, tedy procesor se severním a extra jižním můstkem dohromady. Jižní můstky však zatím příliš netopí, takže bych se nedivil, kdyby se tento čip od zbytku spíše ohříval. Chladičem je kryta také jedna polovina paměti.
No, a nakonec se podívejte na nějaké benchmarky. Opět se sluší připomenout, že severní můstek procesoru VIA Luke obsahuje grafické jádro S3 UniChrome Pro. Sice to není žádné dělo, ale na přehrávání MPEG4 videa v rozlišení 640 × 480 bodů se hodí, protože toto video přehrává hardwarově.
Je škoda, že nebyly provedeny přímo srovnávací testy. Budete si tedy muset udělat obrázek o výkonnosti sami. Můj osobní názor je, že to není žádný zázrak, ale na malý server nebo nenáročné multimediální centrum by to stačit mohlo.