VIA uvádí čipset VN1000 s integrovanou DX10.1 grafikou
Na obrázku se ve VIA nepatrně přeřekli, když uvádějí, že procesor s čipsetem komunikuje přes 800MHz (nebo 400MHz) FSB, u VIA se jedná o V4 Bus, což je ovšem v podstatě totéž co FSB, rychlost je v pořádku (dále už to ale mají správně a hovoří o „VIA V4 Bus“). Komunikace severního můstku s jižním pak probíhá přes 16bitovou VIA V-MAP (jinak také „Ultra V-Link“) s propustností 1 GB/s.
Severní můstek obsahuje dvoukanálový (konečně zase po dlouhé době) paměťový řadič s podporou DDR2 i DDR3 (konečně ;-) pamětí. Podpora jde až do 32 GB na každý kanál, ale protože tak velké moduly reálně neseženete, uvádí se prozatím max. 16 GB dohromady pro oba kanály. Z toho si něco vezme integrovaná grafika VIA Chrome 520, což je, jak již bylo řečeno, variace na téma S3 Chrome řady 500. S3 má v této řadě modely Chrome 530 GT a Chrome 540 GTX, nyní tedy přichází Chrome 520 coby integrát ve VN1000 s obdobnými parametry, které se nyní sluší shrnout do tabulky (tedy pouze na základě toho, co víme):
|
Čistě pro zajímavost, ale pokud sledujete VIA čipsety, asi to víte: ChromotionHD 2.0 znamená HW akceleraci dekódování H.264 (High Profile level 4.1), VC-1 (Advanced Profile level 3), MPEG-2/4, WMV i podporu AVS a dalších věcí, takže počítejte s pohodovým přehráváním FullHD Blu-ray videí a podobně.
Pokud jde o jižní můstek VIA VT8261, pak ten je tu také nový. Od dosavadní špičky VT8251 (známý už takových pět let) se liší ubráním jednoho PATA řadiče (nadále tedy podporuje jen dvě PATA zařízení, max. ATA-133) a zvládne o dva PCI sloty méně (celkem jen 5), zato však komunikuje rychleji se severním můstkem a má víc USB 2.0 portů (celkem 12). A disponuje rozhraním pro až 1Gbitový ethernet. SATA porty zůstávají čtyři, ovšem je zcela odebrána podpora RAID (VIA se zmiňuje o 3Gbitovém SATA včetně podpory NCQ, Hot Plug i port multiplikátorů). Případné PCI Express sloty jsou doménou severního můstku.
Pokud jde o procesory, čipset je určen coby podvozek pro procesory od VIA Eden přes celou řadu C7 až po VIA Nano řady 3000. A co se týče finálních produktů na tomto čipsetu postavených, věříme, že se s něčím takovým setkáme nejdříve příští rok, optimálně hned v lednu na CESu, což by bylo velice příjemné. Jedná se totiž pro nettopy o velice zajímavou konkurenci jak k Intelově novým Atomům, tak i k Nvidia ION platformě, které chtěla svého času VIA konkurovat kombinací čipsetu a přidané grafiky S3 Chrome v podání VIA Trinity, jenže jsme si nevšimli, že by se to nějak významně rozšířilo. Nyní vlastně dává smysluplnou S3 Chrome grafiku rovnou do čipsetu a i když opět uvádí další jižní můstek a navrací se k tříčipovému řešení, vypadá to každopádně slibně. Jen se trochu obáváme, že to jako obvykle utluče přemrštěná cena.