Podrobnosti o VIA chipsetech se 2 PCI Express ×16 sloty
Jižní můstek VT8251 přináší spoustu sympatických (a na nastávající dobu prakticky vyžadovaných) vlastností. Jde v podstatě o vylepšený VT8237. Vedle dvou klasických IDE řadičů nabízí v SATA AHCI (Advanced Host Controller Interface) 4 SerialATA porty s podporou NCQ (Native Command Queuing) a RAID 0, 1, 0+1 a JBOD. Samozřejmostí je dnes již 8 USB 2.0 portů a 10/100Mbitová síťovka s možností gigabitové. 6kanálové audio 96 kHz/20bit doplňuje navíc 8kanálové HD-Audio 192 kHz/32bit a pro připojení dalších periferií jsou tu 2 PCI Express lanes (průchody, cesty, linky, ...?) 6 klasických PCI slotů.
A ještě se trochu pozastavím u severního můstku. Objevila se totiž informace upřesňující dva PCI Express ×16 sloty. V těch totiž nutně nemusí být všech 16 „lanes“ (nevíte někdo, jak tento termín inteligentně a srozumitelně přeložit?), ale např. jen 10. Podobné konfigurace umožňuje také Intel chipset Tumwater (E7525), kde jeden slot je plnohodnotný PCI Express ×16 a druhý je PCI Express ×16 využívající pouze 8 lanes.
A právě v „PRO“ verzích VIA chipsetů (tedy K8T890 PRO a PT894 PRO) se o dalších PCI Express lanes nehovoří. Pokud by tyto chipsety nějaké měly obsahovat, pak se můžeme dočkat takové konfigurace, kde motherboard bude mít např. dva PCI Express ×16 sloty, ale v každém bude jen 14 lanes. Pak by ještě zbylo na jeden PCI-E ×4 slot (případně by se dal rozdělit na 2 PCI-E ×2 či 4 PCI-E ×1 sloty).
Není ani vyloučeno (a dokonce se to tváří velmi pravděpodobně), že i PRO verze chipsetu vlastně nemá 32 lanes, ale jen 20 (16+4, jako ne-PRO, ale jinak rozdělené). Pak by taková základní deska měla dva PCI Express ×16 sloty a oba by byly vlastně jen PCI Express ×10. Specifikace zkrátka takové konfigurace dovoluje a tak si budeme muset na výsledné produkty počkat. Referenční vzorky motherboardů s tímto chipsetem by měly být již tento měsíc.
Ještě připomenu jednu drobnost, aby si někdo nemyslel, že bude snížením počtu lanes na PCI Express ×10 ochuzen o rychlost. Rychlost PCI-E ×1 je 250 MB/s (ovšem v každém směru), zatímco AGP 1× je 266 MB/s (a to pro oba směry dohromady, takže prakticky je i PCI Express ×8 rychlejší, než AGP 8×). Takže pokud srovnáte dnes víceméně nevyužitou šířku pásma AGP 8× s budoucí PCI Express ×10, jistě uznáte, že se nic zas tak hrozného neděje. Navíc lze předpokládat, že jakmile bude této rychlosti zapotřebí, zvýší se v nových chipsetech počet PCI Express lanes a zase bude dobře.