VIA uvádí čipset VX855
Čip VIA VX855 je označován jako „Media System Processor“ (skoro by se chtělo říci po vzoru značení nVidie, která své čipy značí System Platform Processor a Media and Communication Processor) a jde o řešení „vše v jednom“, kterému chybí už jen samotný procesor, samozřejmě z řad VIA, ideálně VIA Nano nebo i něco staršího (u VIA stále používají sběrnici V4 Bus tak trochu odvozenou od FSB Intelu, nicméně z licenčních důvodů s ní „uměle nekompatibilní“). Ani tento čip není ničím zázračným ve vztahu k současným moderním technologiím, zčásti se zdá být dokonce zpátečnickým, ale ono to svému účelu slouží a VIA se už dávno nikam vpřed nehrne. Máme na mysli jednak integrovanou grafiku VIA Chrome9 HCM s hardwarovou podporou max. DirectX 9 (Windows 7 na tom poběží, říká výrobce) a absenci SATA řadiče, přítomen je jen jediný PATA řadič pro dvě zařízení, k němuž je možné SATA zařízení připojit přes obyčejnou redukci (pravděpodobně se počítá s tím, že tato redukce bude přímo na deskách), případně lze využít i NAND Flash řadič pro přímé připojení nějaké té flash kartičky (SD, XD, MMC, MS).
Čipset je v podstatě určen do „nettopů“ a „netbooků“, z čehož vyplývá zejména orientace na nízkou spotřebu i za cenu očesání některých funkcí. Paměťový řadič je třeba jen jednokanálový DDR2 s podporou max. DDR2-800 a 4 GB RAM, z čehož si až 512 MB dovede ukrojit grafika, která může volitelně dostat 16bitový přístup do vlastního frame bufferu. Mezi výstupy je pouze standardní analogový VGA plus pro LCD panely LVDS.
Pokud jde o USB, k dispozici je celkem šest uživatelsky dostupných USB 2.0 portů plus jeden navíc vyhrazený pro nějaké zařízení (VIA to blíže neupřesňuje, prostě říká „šest USB 2.0 portů“ a „jeden USB 2.0 device port“).
Tak jako tak má VIA řešení, které se bude snažit natlačit výrobcům do netbooků a nettopů, jak však známe VIA, ono to asi nakonec moc finančně výhodné nebude, a to zcela pomíjíme fakt, že setkat se s tím na našem trhu také nebude zrovna jednoduché. Nevím, jestli má cenu říkat, že raději nebudeme předjímat a necháme se případně mile překvapit, protože ono se to vlastně u VIA ještě nestalo. Ale naděje umírá poslední a tak ani toto nebudeme dopředu odsuzovat k neúspěchu.