Vodní chlazení a jeho stavba - doplnění
Kapitoly článků
Dále jsem se rozhodl změnit vnitřní průřez drážek z 8mm na 6mm. Tím došlo ke zvýšení tlaku a tím i k většímu proudění uvnitř kostky a tím se i zvýšila chladí schopnost vody. Zmenšením průřezů drážek jsem mohl i menšit celé vnější rozměry kostky z 50x50mm na 40x40mm. Konstrukci kostky jsem převzal z předchozí verze. Tedy Mosazný masiv v kterém je vyfrézována drážka a připájeny vývody a ke spodní straně je kapilárně stříbrem připájena měděná destička síly 3mm.
Přívod vody středem sebou přinesl další problém, a to že nejde použít původní spona pro uchycení na socket. Návrhů bylo více, ale nakonec jsem použil širší sponu a uprostřed vyvrtal díru. Proto je také třeba použít dva přítlačné šrouby, aby kostka pevně seděla na CPU.
Ale jak už to bývá tak nic nejde na poprvé :-( Po namontování na vodní okruh, světe div se, stěnami kostky prolíná voda. Poprvé co vidím, že skrz
železo teče voda. Ještě štěstí, že jsem to zkoušel mimo PC. Opatrnost se opět vyplatila!!! Takže opět celé rozebrat a stěny kostky pocínovat.
A takto to pak vypadá na desce.
Tak teď už je vše v naprostém pořádku, takže šup s tím na CPU. A jak je vidět z obrázku, teplota šla o 7 stupňů dolů!!!
Závěr:
Změnou cirkulace vody v chladící kostce je možné dosáhnout vyššího chladící výkonu bez úpravy celého vodního okruhu.
Mé experimenty s chlazením však nekončí, 100W peltier snad bude, a tak jak dorazí a podaří se mi vyřešit technické problémy s kondenzovanou vodou, tak vás budu opět informovat.