Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Vylepšená GeForce GTX 260 poodhalena

Jinými slovy NVidia aktivovala místo 8 clusterů 9 (10 clusterů má GTX 280).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

dr zasek: No prostě GTX 270.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

dr zasek: Presnejšie, namiesto 10 aktivovala len 9.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Cena pude nahoru a stale je to jenom 65nm cip. Tj ty lepsi zmetky ktere si asi Nvidie zatim nechavala pro sebe.

Proti HD4870 a HD4870X2 je to stale slabej odvarek :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to Stratos
Stratosi ty si musíš vždycky rýpnout viď :-) Ale asi nečteš moc testy, protože by jsi zjistil, že se 260 nemusí před 4870 stydět a obě podávají v celku srovnatelné výsledky. O HD4870X2 se tu snad nebudeme bavit nebo souboj jednoho jádra proti dvěma ti připadá fér???

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Obvykle se Stratosem nesouhlasím, ale tady je rýpnutí na místě. nVidia plánovala GTX260 prodávat za výrazně vyšší ceny (částečně z důvodu vyšších výrobních nákladů - obrovské GPU, téměř 1GB paměti, 512bit PCB... a částečně na základě sebejistoty, která vychází z doby G80), jenže HD4870 nabídla tentýž výkon a za výrazně nižší cenu, takže nVidia musela cenu snížit, jinak by se GTX260 stala neprodejným hardwarem. Problém je v tom, že (a to není jen můj osobní názor) nVidia na GTX260 buďto nevydělává vůbec, nebo jen minimum a cena je stále o 6-10% nad HD4870 (nebudu teď rozebírat, jestli má HD4870 výhodu v DX10.1 nebo GTX260 v tišším chladiči), srovnávám teď poměr cena/výkon. Občas se ozve názor, že GTX260 je oproti HD4870 lepší investice z důvodu větší kapacity paměti. Jak dokázal test na ComputerBase.de, nemá v případě samostatné RV770 (tzn. bez CF nebo X2) 1GB paměti smysl, protože RV770 s 512MB začíná paměť omezovat až v 2560*1600 při AA8x, tzn. v situacích, kdy už je framerate pod hranicí hratelnosti. Naopak pro GTX260 je větší grafická paměť nutností (nVidia používá odlišný memory management - viz výkonnostní rozdíly papírově rychlejších (ale reálně pomalejších) G92 s 512MB oproti parametrově pomalejším G80 se 768MB). Tím se začíná rýsovat, kam nVidia míří s devíti-clusterovou GTX260. Možné scénáře jsou dva: Dostat se výkonem nad HD4870, aby karta neměla přímou konkurenci a nVidia si mohla diktovat cenu nezávisle na konkurenčních produktech (pokud/dokud ATi nevydá 800MHz RV770), případně zachovat cenu a nabídnout vyšší výkon, aby si nVidia zachovala zákazníky, než přijde s novými produkty (což ostatně už dělá, viz finanční zvýhodňování velkoodběratelů v low-endu, kde za každý prodaný kus dostávají od nVidie nezanedbatelný cash-back)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to no-X
Nad tím zda na topmto čipu nVidia prodělává nebo ne můžeme diskutovat zhruba stejně jako nad tím, zda je či není na jiných planetenách život. Nikdo z nás netuší, kolik stojí výroba čipu, víme jen to, že výrobní cena čipu od ATI je zhruba poloviční a to je pro tyhle dohady poněkud málo.
Rozdíl v ceně nejlevnějšího a nejdražšího procesoru stejné řady dělá i několikatinásobek a přesto jsem ochoten tvrdit, že ani ten nejlevnější procesor není prodáván pod výrobní cenou, ta je totiž naprosto shodná (nepočítáme-li, to, že u toho levnějšího procesoru je nutné vypnout vadnou cache).
Co je jisté je to, že nVidia vydělává méně, ale odhady zda prodává pod cenou jsou poněkud nadnesené (dle mého si jistě nechala rezervy na případné slevy)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

GTX270

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Méně vykastrovaný kus? Nicméně stále kastrát. Já myslel že filozofie Nvidie byla vždy o nadřazenosti tj. nejlepší, nejrychlejší, nejkvalitnější atd a přitom prodávají kastráty (včetně GTX280 kde je stále jeden cluster vypnutý). Ale je pravda že tento "kastrát" je již dobrým konkurentem 4870. Teď už stačí přejít na moderní výrobní proces a přidat DX 10.1, pak možná budou stát za hřích. Jo a nový čip prosím "nekastrát" (přeci jen ta vypnutá část způsobuje větší spotřebu čipu než kdyby tam vůbec nebyla)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To MACHINA
Tak naprosto stejný postup používá Intel, AMD a pochybuji, že by to u AMD/ATI bylo jiné. leda že by bylo odpojování nefunkčních částí na ATI grafikách nemožné, ale pak je takový procesor dost drahý, protože se dají uplatnit jen 100% kusy

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

xxl: Záměrně jsem uvedl, že nejde o můj názor, protože jsem podobný rýpanec čekal. To, že výrobní náklady neznáš ty, neznamená, že je nezná ani nikdo jiný. Ceny TSMC a nakonec ani výtěžnost nejsou informace, ke kterým by se bylo nějak obtížné dostat, obzvlášť pro osoby, které už leta v grafickém průmyslu pracují ;-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.