Vypalovali jsme DVD+R DL rychlostí 10
Kapitoly článků
Porovnání se zápisovou rychlostí 8× v PX-755A
S velikou lítostí jsme se rozhodli, že porovnáme ještě průběh rychlosti, pokud mechaniku omezíme na maximální rychlost 8×. A proč s lítostí?
Protože to znamená obětovat další placku Verbatim DVD+R DL 8×. A odskákal to Mikrob, jako poražený.
Ale těšili jsme se na perfektní průběh P-CAV. Mechanika nás však docela překvapila:
A takhle vypadá graf rychlosti zápisu pro osmičku:
A teď, babo, raď: je to P-CAV, nebo je to Z-CLV? Začátek P-CAV, konec Z-CLV. Půl napůl. Na své si přijdou příznivci obou technologií zápisu.
Dosažený čas je o čtyřicet sekund delší, než při zápisu rychlostí 10×: 15:37 minuty a průměrná rychlost zápisu klesla pod 8×, ale jen docela málo: 7,55×.
Logicky jsme očekávali výsledek testu lepší, protože nebyl použit overspeed. V počtu PIF však byly výsledky skoro stejné, pomalejší zápis má však znatelně méně chyb PI a jejich rozložení je podstatně rovnoměrnější.
Nutno ovšem porovnávat s výsledky Mikrobovými - pracoval s jinou zápisovou i čtecí mechanikou než Zero.
Výsledné skóre je však u testu záznamovou rychlostí 8× jen lehce nižší než u Mikrobova testu 10×: 82. Graf čtení nebudeme uvádět, je úplně shodný s výše uvedeným grafem u rychlosti 10×
Porovnání se zápisovou rychlostí 8× v SONY DRU-810A
Sony to umí za 15:11. 10× zápis s mechanikou Plextor je jen o 17 sekund rychlejší, než se Sony při 8× speed zápisu a při 8× zápisu je Plextor dokonce o 26 sekund pomalejší.
Tady se SONY opravdu vytáhla; skóre 21 a na médium pro 2,4× rychlost.
Porovnání se zápisovou rychlostí 8× Z-CLV u Pioneer DVR-110
V krátkém článku, obsahujícím také informace o zápisu 8× Z-CLV u
Pioneera DVR-110
je uveden i následující graf rychlosti zápisu Z-CLV pro rychlost 8×.
Zde je možno poznat, že zápis je o dvě a čtvrt minuty pomalejší (17:51), než zápis 8× pomocí PX-755A specielním polo P-CAV Z-CLV způsobem a o skoro tři minuty pomalejší než náš zápis 10×. Průměrná rychlost je 7,05×. Zpomalení je způsobeno nejen čistým Z-CLV způsobem, ale i tím, že Pioneer
zpomaluje na 6× v docela dlouhém úseku okolo změny vrstev. Kvalita zápisu z Pioneera však byla nejvyšší: dosáhl tehdy na skóre 11.
Krátký souhrn
Nakonec jsme shrnuli námi získané poznatky do přehledné tabulky.
|
Q-Check TA-Test
A na závěr ještě ukázka, jak vypadá měření kvality Zerova média, zapsaného rychlostí 10× a otestovaného v PX-755A Q-Check TA testem.
Měřeno je celkem šestkrát - kvalita u vnitřního okraje, uprostřed vrstvy a u vnějšího okraje, pro obě vrstvy média:
Layer 0 uvnitř | Layer 1 uvnitř | |
Layer 0 uprostřed | Layer 1 uprostřed | |
Layer 0 vně | Layer 1 vně | |
Poslední měření potvrzuje výsledky z KProbe s mechanikou Liteon SOHW-1693S. Druhá vrstva je zapsána lépe (menší výskyt PI chyb).
Zpráva Q-Check TA Testu o střední a vnější oblasti Layer 0 (první vrstva) Not Good poukazuje na zhoršenou geometrii pitů a landů v těchto oblastech, nic závažného pro čtecí zařízení to však neznamená.
Jsou ještě dvě horší kategorie.