Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Vypalování pod Linuxem II - díl 6.

Linux logo
V posledním díle seriálu o vypalování v Linuxu se budeme věnovat nejčastějším dotazům. Některé jsou takříkajíc klasickém jiné naopak zajímavé. Také přidáme pár odkazů na programy tvořící booklety. Opět musím poděkovat kolegům z AbcLinuxu, kteří nám dovolili tento celý seriál převzít.

Zajímavé dotazy sebrané v diskuzích pod jednotlivými díly seriálu. Neváhejte navrhnout lepší řešení případně další otázky. Rovnou je zařadím do seznamu.

  1. Jak pojmenovat CD
  2. Jak vypalovat v mode 2?
  3. Mám CD-ROM/DVD-ROM a vypalovačku. Jak zařídit, aby ovladač ide-cd (ATAPI zařízení) obsluhoval pouze CD/DVD a vypalovačka byla jako SCSI?
  4. Jak je to s vypalováním DVD?
  5. Chci, aby vypálené CD ukazovalo jiný obsah v Linuxu a jiný ve Windows/MacOS.
  6. Měla by být audio CD vypalována pomaleji, aby je stolní CD přehrávače dokázaly přečíst?
  7. Moje vypalovačka by měla umět (např.) 40× zápis. Přesto z ní vymáčknu maximálně (např.) 16×.
  8. Mám Yamahu, která umí zapisovat obrázky na plochu CD pomocí technologie DiskT@2. Zvládne to Linux?
  9. Existují nějaké linuxové programy zaměřené na vytváření CD bookletů/pošetek?

  1. Jak pojmenovat CD?

    Pojmenování CD je možné pomocí parametru -VClass="Velky"> při vytváření image souboru programem mkisofs. Také můžete zadat -AClass="Velky"> (application ID), -PClass="Velky"> (publisher ID), -pClass="Velky"> (preparer ID) a ještě další...

  2. Jak vypalovat v mode 2?

    Parametr -multiClass="Velky"> automaticky přepne na "CD-ROM XA2" (a tedy mode 2 form2). Pokud chcete vypalovat běžné CD v mode 2 (násobky 2048 bytů), použijte prostě parametr -mode2Class="Velky">. K dispozici jsou ještě parametry -xa1Class="Velky"> a -xa2Class="Velky"> pro rozlišení mezi form 1 (2048 b/sektor) a form 2 (2324 b/sektor).

  3. Mám CD-ROM/DVD-ROM a vypalovačku. Jak zařídit, aby ovladač ide-cd (ATAPI zařízení) obsluhoval pouze CD/DVD a vypalovačka byla jako SCSI?

    Ovladač ide-cd spusťte s parametrem, který mu řekne, kterých zařízení si nemá všímat: modprobe ide-cd ignore=hdcClass="Velky">. Ještě lépe je zahrnout tento parametr přímo do /etc/lilo.confClass="Velky">. Do oblasti imageClass="Velky"> začleňte např. (pokud máte CD/DVD jako secondary master a vypalovačku jako sec. slave) řádek: append="ide-cd=ignore=hdd, hdd=ide-scsi"Class="Velky">. CD/DVD pak bude v systému přístupné jako /dev/hdcClass="Velky">, kdežto vypalovačka coby /dev/scd0Class="Velky">.

  4. Jak je to s vypalováním DVD?

    Pokud vynecháme množství nestandardních přepisovatelných DVD formátů lze říci, že na DVD lze vypalovat s cdrecord (ProDVD) a tímpádem i frontendy, úplně stejně jako na (velké) CD. Existuje samozřejmě ještě dvdrecord, což je však pouze klon cdrecordu. Při kopírování je třeba si uvědomit, že mnoho lisovaných DVD je dvouvrstvých, a proto mají dvojnásobnou kapacitu, kterou běžné zapisovatelné médium nepojme. Nestačí-li vám DVD-R/RW, pak pálením DVD+R/RW se zabývá projekt dvd+rw-tools.

  5. Chci, aby vypálené CD ukazovalo jiný obsah v Linuxu a jiný ve Windows/MacOS).

    Použijeme parametry -hideClass="Velky"> a -graft-pointsClass="Velky"> a využijeme toho, že Windows používají pro CD formát Joliet, Linux RockRidge a MacOS HFS. man mkisofsClass="Velky"> nabízí tento příklad, ve kterém vypalujeme soubor READMEClass="Velky"> a adresář cd_dirClass="Velky">:

    mkisofs -o cd.iso -hfs -J -r graft-points \

    -hide README.hfs -hide README.joliet \

    -hide-joliet README.hfs -hide-joliet README.unix \

    -hide-hfs README.joliet -hide-hfs README.unix \

    README=README.hfs README=README.joliet \

    README=README.unix cd_dirClass="Velky">

  6. Měla by být audio CD vypalována pomaleji, aby je stolní CD přehrávače dokázaly přečíst?

    Teoreticky ne. Pokud nemá váš počítač problém s přísunem dat (podtečení bufferu), vypalovačka pálí spolehlivě data i při vysoké rychlosti a používáte kvalitní prázdná média, která jsou certifikovaná pro danou vypalovací rychlost, pak by měla být výsledná vypálená CD identická jako při nižších rychlostech. Dokonce bývá daleko častěji problém s vypalováním menší než maximální rychlostí, protože si s tím mechanika neumí správně poradit (i když by to měla papírově podporovat).

  7. Moje vypalovačka by měla umět (např.) 40× zápis. Přesto z ní vymáčknu maximálně (např.) 16×.

    Problém bude pravděpodobně buď v médiu, které, ač by mělo, tak požadovanou rychlost nepodporuje, nebo, a to je pravděpodobnější, ve vypalovačce, která dané médium nerozpozná jako schopné tak rychlého zápisu a sama rychlost omezí. Řešením může být použití médií doporučovaných výrobcem mechaniky, případně upgrade firmware, který s sebou často přináší i podporu rozeznávání nových typů médií.

  8. Mám Yamahu, která umí zapisovat obrázky na plochu CD pomocí technologie DiskT@2. Zvládne to Linux?

    Cdrecord tuto ptákovinu podporuje od verze cdrtools-1.11a32 (ve většině distribucí). Slouží k tomu parametr tattoofile=obrázekClass="Velky">, který je nutno použít spolu s přepínačem -checkdriveClass="Velky">. Soubor s obrázkem musí samozřejmě splňovat určité podmínky, více viz man cdrecordClass="Velky">.

  9. Existují nějaké linuxové programy zaměřené na vytváření CD bookletů/pošetek?

    Můžete zkusit třeba: CDox, KCDLabel, kover (oba podporuji CDDB).


Robert Krátký

Pozn. Martin: Opět musím připomenout, že článek je starý rok a půl, některé informace mohou a jsou již tedy zastaralé. Prosím, máte-li zájem, informujte o změnách v diskuzi. Děkuji.

Diskuse ke článku Vypalování pod Linuxem II - díl 6.

Úterý, 30 Květen 2006 - 21:19 | Anonym | Novejsi cdrecord pracuje i bez jadra zavedenoeho...
Sobota, 12 Únor 2005 - 18:50 | Anonym | ide-scsi emulace uz v jadru 2.6 neni potreba, k...
Středa, 2 Únor 2005 - 20:17 | Martin Bartoň | michich: Někteří vydávají o DOS verze s bootovací...
Středa, 2 Únor 2005 - 19:32 | Michal Schmidt | Kdyz uz je v clanku zminen upgrade firmware, tak...

Zobrazit diskusi