Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Vyplatí se těžba Bitcoinu v roce 2020?

Před deseti lety jste mohli sedět u sebe doma a získávat 50 BTC jednoduše tím, že řešíte matematickou hádanku. Nicméně za těch 10 let se svět kryptoměn rázně proměnil. Vyplatí se ještě těžit?

Na konci roku 2019 a během roku 2020 cena BTC výrazně rostla. A stejně tak výkon, který těžaři a nadšenci síti poskytují. Vyplatí se s tak velkou konkurencí vůbec pořád těžit kryptoměny?

Každé 4 roky probíhá na síti takzvaný halving. Jde o událost, při které se odměna za jeden vytěžený blok sníží o polovinu. Koná se každé 4 roky a poslední proběhl v letošním květnu. Těžaři jsou tak závislí na stálé vysoké ceně, protože jinak se jim nevyplatí nadále operovat. Odměna nyní stojí na 6,25 BTC.

 

Stav těžby v roce 2020

Z dat z května roku 2020 vyplývá, že nejvíce kryptoměny se vytěží v obrovských halách, které využívají speciální zařízení ASIC. Kde tyto haly najdeme? V Číně, odkud pochází 65 % síly celé sítě. Nicméně samotné haly už stabilní příjem BTC nezařídí. Místo toho fungují takzvané pooly, které sdružují skrze internet klidně několik hal a operací najednou. Jde o jeden z mnoha českých vynálezů, které kryptoměny ovlivnily.

Do těžby pronikají dokonce i vlády. Například Írán založil státní farmu. Stejně tak i Venezuela, která má dokonce vlastní kryptoměnu. Jinde vlády těžbu podporují. Například kazachstánský ministr pro digitalizaci, inovaci a vesmírný program Askar Zhumagaliyev řekl:

„Studovali jsme zkušenosti ostatních zemí, například Spojených států Amerických, Švédska a Jižní Koreje. Vidíme, že aktivity jako je těžba digitálních aktiv jsou už součástí každodenního života. Rád bych zmínil, že v Kazachstánu těchto farem máme 14 a jsou postaveny blízko zdrojů energie, na které se mohou napojit. Do země už přinesly 200 milionů USD v investicích.“

Síla sítě dosáhla před několika dny rekordu. Sedmidenní průměr byl 123.4 EH/s. Proč je to pro danou otázku důležité? Je z toho vidět, jak moc velká konkurence na síti je.

Konec těžby v počítači či na koleji

V univerzitním prostředí kdysi létaly tipy, jak si levně přivydělat. Těžit kryptoměny na koleji. To v roce 2020 u vlajkové lodi kryptoměn neplatí. A alternativní kryptoměny se stávají profitabilní jen ve velmi příznivém tržním prostředí.

Cena těžby BTC v roce 2020

Hlavní položky v inventáři tvoří elektřina a zařízení pro těžbu kryptoměn. Pokud zůstanete v zemi, kde je elektřina levná, výrazně ušetříte. Nicméně evropské státy se levnou elektřinou nepochlubí. Je tu jedna z nejdražších na světě. Levnou elektřinou se vyznačují nevyspělé nebo rozvíjející se státy, například Venezuela a Čína.

Cena ASICu je další věcí, kterou nelze ignorovat. Ty nejlepší z nich stojí 1200–3000 amerických dolarů, zhruba 35 tisíc Kč až 70 000 Kč. Jeden pro udržitelný výdělek stačit nebude, nicméně může splnit podmínky k připojení do některých poolů. Jiné ASIC jsou k ničemu, protože jejich výkon neobstojí proti ceně elektřiny.

Technologie kryptoměn a blockchainu se rychle rozvíjí. ASIC zařízení můžete vyhodit po 6–12 měsících, protože se už nevyplatí ho na Bitcoin používat. Na jiné síti stále může fungovat, ale je opět potřeba příznivé tržní prostředí.

Pokud vezmeme za svůj předpoklad, že údržbu budete dělat sami, tak stále je potřeba zařízení nějak chladit, udržovat aktualizované software pro těžbu a platit poplatky za účast v poolu, který je naprostou nutností.

Jaké výdělky lze předpokládat?

ASIC z vyšší střední třídy za 1450 USD Whatsminer M20S může vydělat až 8 USD v BTC denně. Aby na sebe vydělal, potřebuje 6 měsíců. S více zařízeními se výdělky zvyšují, protože nabízíte větší šanci pro vytěžení bloku. Pool nabízí stabilní malý příjem, protože se výdělky z uhádnuté matematické hádanky dělí mezi jednotlivé uživatele podle toho, jaký mají podíl.

Faktorem jsou také daně. V česku se platí daň 15 % a těžba je brána za podnikání, takže musíte řešit i zdravotní a sociální pojištění.

Vyplatí se to pořád?

Jednotlivec si těžbou příliš nevydělá. Musí mít hluboké znalosti v blockchainové technologii a informačních technologiích, aby zvládl dobře optimalizovat svůj ASIC.

Samozřejmě můžete zvolit i jiné kryptoměny. V býčím trendu se výkon může ze dne na den přesunout na Bitcoin Cash, Bitcoin SV nebo jiné Proof of Work tokeny. Možností rychle se přizpůsobit lze výdělky optimalizovat.

Pokud byste si ASIC koupili dnes, tak jde o velkou sázku na nejistotu. Trh neví, jak si poradit s pandemií koronaviru.

Nicméně na těžbu lze nahlížet i jako na hobby. Existují tisíce nadšenců, kteří mají doma svůj ASIC a jen pro zábavu a odpočinek si těží kryptoměny. I v Česku se mnoho takových najde. Navíc tím získáte nové zkušenosti a hluboké znalosti, které se mohou v budoucnu hodit. Kdo ví, kde bude blockchain za deset let.

Ano, těžba BTC je pro jednotlivce v drtivé většině případů pouhým hobby. Avšak jen stěží si zvolíte více zajímavý a prospěšný koníček.

Jiří "Jiří Makovský" Makovský

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Vyplatí se těžba Bitcoinu v roce 2020?

Úterý, 6 Říjen 2020 - 14:49 | Sukyč | Já myslím, že se to stále vyplatí, ale hold...
Sobota, 3 Říjen 2020 - 20:25 | MasoxCZ | Těžba "pro zábavu a odpočinek"? WTF?...
Pátek, 2 Říjen 2020 - 13:37 | Pjetro de | takze teraz 2 centy na kartu, super hobby :) (za...
Pátek, 2 Říjen 2020 - 07:39 | Tiesto | Ano, všechny karty mám už zaplacené a opravdu se...
Čtvrtek, 1 Říjen 2020 - 15:29 | Mirda Červíček | „Před deseti lety jste mohli sedět u sebe doma a...
Čtvrtek, 1 Říjen 2020 - 15:13 | Pjetro de | za predpokladu takej ceny elektriny a NEtazeni...
Čtvrtek, 1 Říjen 2020 - 13:05 | Tiesto | Tak v Čechách máme jiné ceny elektřiny než na...
Čtvrtek, 1 Říjen 2020 - 12:41 | Pjetro de | A) neviem kde zijes, ale na Slovensku je KONCOVA...
Čtvrtek, 1 Říjen 2020 - 12:39 | maximumspeed | Ale no tak chlapci samozrejme ze se to vyplati,...
Čtvrtek, 1 Říjen 2020 - 12:35 | Libor Bauer | Vsak to pisu... spousta lidi zblbnuta clanky v...

Zobrazit diskusi