Venezuela se snaží uniknout z inflace masivní adopcí kryptoměn a těžby
Venezuela se topí v inflaci, která je ještě umocněná koronavirem. Podle dat z roku 2018 dosahuje 130 000 %. Diktátorský režim pod vedením prezidenta Madura se tak rozhodl zkusit jinou cestu. Tou je adoptovat kryptoměny v nejširší možné míře a plně je integrovat do tamní ekonomiky a sociálního systému. Může to fungovat?
Kryptoměna petro jako středobod venezuelské ekonomiky
V důsledku amerických sankcí se měna bolívar potopila. Aby tamní úřady odvrátily naprostý kolaps ekonomiky, zavedly v únoru roku 2018 vlastní kryptoměnu petro. Ta má být krytá rezervami kovů a nezpracovanou ropou, které má stát největší zásoby na světě.
Maduro měl s nově zrozenou kryptoměnou jasné plány. Měla vylepšit „monetární suverenitu země“ a přinést do státu „nové formy mezinárodního financování.“ Vznikla poradní skupina VIBE, která se starala o postupnou adopci kryptoměn do páteře ekonomiky. Šlo o sázku na nejistotu, protože do takové míry s kryptoměnami žádný státní útvar nikdy neexperimentoval.
Kuriózní je, že technická specifika nejsou vůbec veřejnosti známá. Nejdříve měl být token postaven na Ethereum, později na NEM. Nakonec se ze záznamů na blockchainu ukázalo, že jde o kopii kryptoměny Dash, takže využívá vlastní blockchain.
Jeden petro má mít cenu jednoho barelu nezpracované ropy. Nicméně když se reportéři Reuters dostali na místo, kde měla být uskladněná, našli pouze malé opuštěné pumpy bez známky používání.
Kampaň za používání a těžbu
Celý proces masivní adopce započal s přijetím toho, že za nákup benzínu s pomocí petra bude sleva na dani. Vláda v červnu letošního roku oznámila, že 15 % všech nákupů bylo s pomocí kryptoměny.
Zdá se, že se oblast využívá i na těžbu dalších kryptoměn. Venezuelská policie zabavila nákladní vůz s 315 zařízeními Antminer 9, které se používají na těžbu vlajkové lodi bitcoinu. Objevují se spekulace, že hračky nyní slouží jako součást vládní sítě.
Nyní tamní koncil sdružující starosty všech měst dostal za rozkaz adoptovat kryptoměnu i do sociálního systému, systému pokut a daňové soustavy. Starostové s tím budou mít zřejmě problém, protože už teď někteří hlásí, že k tak rozsáhlé adopci nemají potřebné znalosti ani technické vybavení.
Co čeká petro a Venezuelu dál?
Kvůli vysoké inflaci patří stát mezi ty, kde jsou kryptoměny oblíbené a rozšířené. Dokonce i digitální měna petro se setkala víceméně s nadšením, protože přišla spolu s peněžní reformou, která trochu situaci v zemi vylepšila.
Avšak Venezuela a prezident Maduro se stále nachází v těžké situaci, protože americké ministerstvo zahraničí vydalo zákaz kryptoměnu nakupovat. Šlo by o porušení sankcí, které jsou na jihoamerický stát uvaleny. Zázračného kapitálu z mezinárodního prostředí se tak stát nejspíše jen tak nedočká.
Petro leží Spojeným státům Americkým v žaludku do takové míry, že se úředník zodpovědný za chod celé sítě dostal na seznam nejhledanějších osob.
Zatím se zdá, že celý experiment funguje správně. Kvůli charakteristikám anonymně založeného blockchainu Dash se to nedá přesně ověřit a musí se věřit tomu, co za zprávy z Bolívarovské republiky chodí.
Možná je to celé jenom velké Ponziho schéma. Reportéři z Reuters mají sami o krytí ropou pochybnosti.