Výrobci displejů pro smartphony čelí tlaku na snižování cen
Zatímco v roce 2013 byla průměrná cena za displej pro smartphone 22 dolarů, loni to bylo už 19 dolarů a pro letošek odhaduje IHS průměrnou cenu 17 dolarů. My zákazníci si to můžeme vyložit optimisticky, doufaje že smartphony budou minimálně o těch 2 dolarů levnější než předloni, ale výrobci displejů z toho radost nemají.
Klesající cena je ale také důsledkem rostoucí poptávky a tedy rostoucích objemů výroby. A jak známo, čím víc kusů se vyrobí, tím méně připadne přepočtená cena na jeden kus. Američané by mohli s letouny B-2 a F-35 vyprávět. U malých a středních displejů přitom rostu objednávky skrze celé spektrum technologií, od a-Si přes Oxide, LTPS až třeba po AMOLED. Mohou za to i méně viditelní výrobci jako Tianma Optoelectronics, BOE, InfoVision či Japan Display, kteří zajišťují spolu s velkými jmény konkurenční prostředí na trhu a kteří se současně nyní ucházejí o lukrativní zakázky na čínském trhu, kde lze počítat s obrovskými objemy, ale na druhou stranu právě s tlakem na co nejnižší cenu.
Průměrná cena za 5palcový IPS displej s rozlišením 1920×1080 by pak měla z 30 dolarů v roce 2013, resp. 21 dolarů v roce minulém, klesnout ještě dále. Podobně klesají HD displeje, tedy 720p, které se loni v Číně dostaly pod 12dolarovou hranici. Méně kvalitní displeje s nižším výkonem podsvícení klesly dokonce pod 10 dolarů. Rostoucí poptávka je po displejích typu LTPS (Low-temperature polycrystalline silicon), díky níž do výroby na její bázi investují i velcí hráči jako AU Optronics (AUO), BOE, China Star Optoelectronics Technology (CSOT), Tianma a Foxconn: minimálně pět továren na LTPS displeje 6. generace je ve výstavbě v Číně a na Tchaj-wanu. Ty po rozběhu výroby přinesou další pokles ceny.
Takže pokud ne letos, v roce 2016 bychom se mohli dočkat významně levnějších smartphonů se 720p i FullHD displeji.