Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Vyšel NixOS 20.03

Není lepší používat Docker na nějaké běžné distribuci?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Docker... jak na co. Výhoda kontejnerů je v tom, že si tam pustíte leccos (různé distribuce i něco jiného).

Nevýhody jsou třeba chybějící reproducibilita (obecně alespoň). Například už párkrát jsem sám na NixOS dělal git bisect přes všechny commity v distribuci (změny v balících, OS, apod.), protože chyba v integračních OS testech na build farmě byla opravdu hodně záhadná a nebylo vůbec jasné odkud pochází. (A strojový čas je většinou levnější než lidský.)

Mně osobně taky sedí to, že všechno je v jednom filesystému s "unikátními" cestami. Používat balíky z několika různých kontejnerů najednou mi nepřijde ergonomické.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Zajímavé, ale asi to bude žrát docela dost místa na disku - přece právě kvůli tomu sdílené knihovny vznikly.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

I tak to bude podstatně méně než holé Windows 10

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

> žrát docela dost místa na disku

.. a hlavne v pameti. Pokud zbuildite ruzne programy a kazdy z nich si nese vlastni kopii treba GLIBC knihovny, tak kazdy bude pri spusteni nahravat tu svoji kopii. Extra kopie maji pak samozrejme vliv na CPU cache pri prepinani procesu atd. Jo a kdyz mate pak security bugy, tak by jste mel pohledat & updatovat vsechny knihovny...

Ma to svoje vyhody i nevyhody. Osobne jsem nikdy nemel tak zasadni problem s "dependency hell" aby pro me vyhody prevazili.

Existuje jedna oblast kde se to velice hodi - kdyz clovek potrebuje pouzivat proprietarni software na linuxu. Ale dnes uz existuje v Ubuntu "snap" a Fedora ma tusim "flatpak" nebo tak neco. Navic Steam si nese vlastni kopie knihoven ktere to taky resi. Takze si clovek muze nainstalit vicemene jakoukoliv proprietarni cipovinu aniz by si rozbil system.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Jo, dělám to podobně. Nechám systém systémem (ubuntu mate) a přes snap přidám ideu :) A mám komplet vývojový prostředí, nic víc nepotřebuju.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tady došlo ke zmatení. Všechny knihovny a jiné závislosti jsou sdíleny. Pokud jsou zcela stejné (verze, konfigurace, jejich build-time závislosti, apod.)

Security bugy třeba v glibc jsou potíž v tom, že Nix je defaultně striktní, takže je potřeba překompilovat úplně vše, což build-farmě chvilku trvá. A pak to taky bude zabírat více místa na disku, pokud si tam necháte i ty staré verze.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

vpsFree.cz má na tom založený svůj vpsAdminOS
https://kb.vpsfree.cz/navody/vps/vpsadminos

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Vždy jsem si říkal, proč, proč to u mac os jde a jinde ne? Proč to u nich funguje několik (už desetiletí) a nikdo jiný to neokopiruje. Aplikace jsou stabilnější a o dóóóst rychlejší.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Protože celý ekosystém hardwarem počínaje přes OS a drivery a aplikacemi konče má pevně v rukou jediný subjekt - Apple a který stanovuje relativně přísná pravidla a nenechá do toho nikoho jiného kecat.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.