Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Vyšel OpenOffice.org 3.2

OpenOffice.org logo
Bezplatný kancelářský balík s otevřeným kódem OpenOffice.org dospěl do verze 3.2 a novinek je jako obvykle požehnaně. Pojďme se na ně vcukuletu podívat…

OpenOffice.org 3.2 - srovnání rychlosti spouštěníNa prvním místě je tu zrychlení spouštění, především co se týče aplikací Calc, Writer a Draw. bez použití funkce „Quick Start“ nyní startují přibližně o 46 % svižněji. Vylepšena byla podpora ODF formátu, uživatel je také upozorněn v případě, že jsou v dokumentu použity rozšířené možnosti ODF 1.2. OpenOffice nyní umí zkontrolovat „validitu“ ODF dokumentu vzhledem k verzi 1.2 a pokud je něco špatně, považuje aplikace takový dokument za porušený a nabídne jej opravit.

Vedle ODF byla také vylepšena podpora proprietárních formátů, jako jsou třeba Microsoft Office XML dokumenty chráněné heslem, již je také možné číst OLE objekty, formulářové prvky a pivot tabulky v dokumentech pro MS Excel 2007. Šifrování v rámci filtru pro Word 97/2000/XP umožňuje ukládat heslem chráněné dokumenty MS Word (za použití standardního RC4 algoritmu z Microsoft Office). Filtry pro AportisDoc a PocketWord podporují detekci typu podle DocType, takže při jejich otvírání už není potřeba typ explicitně vybírat. Přibyla také podpora OpenType fontů postavených na PostScriptových křivkách. Ve Writeru bylo z Mediawiki filtru vytvořeno rozšíření, aby se to nepletlo, takže již není součástí standardní instalace (to mimo jiné umožní jeho aktualizací nezávisle na vydávání aktualizací Ooo).

OpenOffice.org 3.2 - Calc - rámečky

V Calcu (alternativa k Excelu, pokud to neznáte) je nyní možné nastavovat orámování pro libovolné označení buněk (dříve to šlo jen pro jedno označení, nyní je možné i pro vícero skupin buněk. Automatické vyplňování nyní sleduje, zda je číslo na začátku i na konci a umožňuje v takovém případě zvyšovat číslo na konci v dalších buňkách (příklad: napíšete 10.0.0.1 a na další buňku vám to při započetí psaní 10 nabídne 10.0.0.2). Při vybrání buněk a pokusu o jejich setřídění vám aplikace nabídne rozšíření výběru v případě, že sousední buňky obsahují podobná data. Pokud setřídíte vybrané buňky rychlým výběrem „seřadit vzestupně“ (nebo „sestupně“) patřičnými tlačítky na panelu nástrojů, setřídí se buňky i se svými formáty.

OpenOffice.org 3.2 - Calc - rozšíření výběru při třídění

Calc má také vylepšenou práci se sloučenými buňkami. Pokud např. vkládáte sloučené buňky na místo jiných sloučených buněk, už nedojde k chybě, ale sloučení buněk se zruší. Stejně tak je možné odstraňovat nebo vkládat celé řádky a sloupce i tam, kde je skupina sloučených buněk, která se tímto prostě jen zmenší/zvětší. Vylepšena byla také funkce kopírování a vkládání tak, aby bylo možné vkládat několik nesousedících rozsahů. Nyní se při vkládání data sjednotí do jednoho rozsahu vertikálně, nebo horizontálně . Tato funkce má jisté restrikce, aby bylo zajištěno, že vkládaný rozsah bude „obdélníkový“.

Vylepšeny byly také některé statistické funkce. Např. čtvrtý parametr funkce NORMDIST je nyní nepovinný (pokud není uveden, platí jako 1, nebo TRUE, do souboru se pak v rámci kompatibility píše 1), LOGNORMDIST má nepovinné parametry druhý (výchozí 0), třetí (výchozí 1) a přidaný čtvrtý (výchozí 0). Tyto změny korespondují s definicí danou OASIS ODFF/OpenFormula specifikací Na jejím základě byla také rozšířena funkce CONVERT_ADD o další faktory, stejně tak byly podle ní implementovány funkce UNICODE a UNICHAR. Někoho pak možná potěší, že pokud ve vzorcích vytvoříte v jedné buňce nový řádek (pomocí Ctrl+Enter), nebude vám to aplikace přepisovat na mezeru a řádkování zachová. Při hledání lze zlom řádku hledat regulárním výrazem \n. Řetězce budou ve vzorcích nyní rovnou převáděny na čísla, pokud se jedná o jednoznačná čísla, pokud ne, vrátí to chybu #VALUE!. Počáteční a ukončovací mezery jsou ignorovány. Tato konverze za chodu však výrazně zpomaluje, takže je lepší dělat skutečně čísla, na převod lze použít rozšíření CTN (Convert Text to Numbers).

OpenOffice.org 3.2 - Calc - CONVERT_ADD

Rozšířena byla i funkce filtrování, nyní má čtyři položky (místo původních tří). Je možné využívat volby „začíná na“, „nezačíná na“, „končí na“, „nekončí na“, „obsahuje“ a „neobsahuje“. A Pokud jste používali klávesovou zkratku Shift+F4 na přepínání mezi relativními a absolutními odkazy ve vzorcích, je možné nyní toto přepnutí aplikovat i na vybrané buňky.

OpenOffice.org 3.2 - Calc - filtr

V Draw toho moc nového není, přibyla možnost komentářů pro spolupráci více uživatelů na jednom dokumentu a podpora textové položky „Počet stránek“. Totéž se týká aplikace Impress. V aplikaci Math došlo na drobnou změnu v menu, „View / Selection“ bylo přepsáno na „View / Formula Elements“.

OpenOffice.org 3.2 - Impress - komentáře

Base nyní umožňuje přizpůsobit si průvodce vytvářením databází, rovněž je možné nastavit, zda bude v průvodci také volba „Vytvořit novou databázi“ („Create a new database“). Zjednodušeno bylo kopírování dotazů mezi databázovými dokumenty, Base se už neptá na cílové jméno, pokud se v dokumentu nepřepisuje stejné existující. Databázové formuláře lze nyní také zvětšovat a zmenšovat klasickým použitím kombinace Ctrl + kolečko myši. V průvodci kopírování tabulek přibylo zaškrtávátko v situaci, že chcete do databáze zkopírovat údaje ve formátu RTF nebo HTML a následně se definuje hrubá podoba takových dat pro databázi.

OpenOffice.org 3.2 - Base - import

A konečně samotná součást Chart na vytváření grafů také něco nového přidává. Průvodce vytvářením grafů nyní obsahuje bubliny (Bubble) a novou variantu sítě – vyplněná síť („Filled Net (Radar)“). Byla také vylepšena použitelnost, např. obecný popisek „Object Properties“ byl nahrazen více specifickým, jako je „Format Legend“. Nabídky možností si nyní více všímají obsahu, aby byly rychle dostupné takové, které jsou zrovna v daném kontextu potřeba. Datové štítky byly také vylepšeny, např. o možnost jejich rolování, aby se nepřekrývaly s jinými a pro použití asijských písem přibyla nová záložka Asian Typography pro popis, legendu, osy a datové řady, včetně možnosti zapnout nebo vypnout rozestupy mezi různými typy textu.

OpenOffice.org 3.2 - Chart - nové typy grafů (bubliny)

Obecně ještě v Ooo přibylo několik lokalizací do nám celkem nezajímavých jazyků, při práci v systému s japonským prostředím se prohazuje pořadí pro jméno a příjmení a nakonec přibyla i podpora pro fonty typu „Graphite“.

Stahovat můžete z webu OpenOffice.org.

Zdroje: 

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Vyšel OpenOffice.org 3.2

Sobota, 13 Únor 2010 - 04:43 | Josh Marvin | Pokud by nestačilo nainstalování jazykové balíčku...
Pátek, 12 Únor 2010 - 19:40 | volani.webnode.cz | A tohle si nainstaloval? http://go-oo.mirrorbrain...
Pátek, 12 Únor 2010 - 17:39 | khale | Dobry den, zkousel nekdo tu verzi pro MAC...
Pátek, 12 Únor 2010 - 12:06 | Vebloud | Až se naučí inkrementální automatické aktualizace...
Pátek, 12 Únor 2010 - 07:56 | Josh Marvin | Pro Win najdete oba balíčky (program + jazyk)...
Pátek, 12 Únor 2010 - 07:46 | Josh Marvin | Pochvala za článek ... co se člověk nedozví u...
Pátek, 12 Únor 2010 - 04:17 | volani.webnode.cz | GoOo verze 3.2.-10 (verze OpenOffice, kterou mimo...
Pátek, 12 Únor 2010 - 01:09 | Kecal | Tak si na tu českou verzi 3.2 bez RC ještě...

Zobrazit diskusi