Vyšla finální Opera 9.50
Jako první zmiňme nové formáty pro ukládání mailů a jejich indexaci v poštovním klientu Opery a také třeba nový výchozí vzhled.
Dále přináší jako novinku tzv. Opera Link. Ta umožňuje synchronizaci uživatelského nastavení prohlížeče (včetně záložek, speed dial a atd.) pomocí volby Soubor - Synchronizovat Operu. Během synchronizace jsou automaticky používány nejnovější Speed Dial záznamy.
Dále přibylo rychlé vyhledávání s fulltextovou historií, které umí kromě adresního řádku a názvu prohledat i dříve navštívené stránky. Předěláno je i chování adresního řádku, jeho automatické doplňování o záznamy ze záložek a mnohé další (soupis změn je skutečně extrémně dlouhý).
V rámci větší přístupnosti prohlížeče postiženým osobám přibyla experimentální podpora technologií Microsoft Active Accessibility API (MSAA), Window-Eyes, JAWS, NVDA a OS X VoiceOver. Vypnuta je v základu většina jednoklávesových zkratek a změnilo se chování několika Ctrl+*.
Opera Mail je kromě nového formátu pro data a index lépe zabezpečen a rychlejší. Vyhledávání vrací lepší výsledky, zrychlila IMAP komunikace, zlepšilo se stahování z POP. Pokud chcete přejít na Opera Mail, pak vás potěší vylepšený import pošty ze starších verzí Opery a také Netscape, Eudora, Thunderbird či Outlook Express.
Renderovací jádro doznalo zlepšení výkonu, stability a spotřeby paměti. Přibyla podpora pro řady první z CSS3, CSS2.1 a mnohé další. Řada z nich se zaměřila na bezproblémový průchod Acid3 testem (ale i tak mi Opera 9.50 skončí na skóre 83/100).
Polepšuje si i zcela přepsaný ECMAscript engine, který si bere méně paměti. JavaScript a AJAX jako takové výrazně zrychlují, integrovány jsou vývojářské nástroje Opera Dragonfly (alfa verze), přibyle některé prvky z JavaScript 1.5, DOM 3 či HTML 5 a MathML. Z dalších vylepšení jmenují tvůrci implementace technologií SVG, WML, Web Forms 2.0, XPath, a XSLT.
Operu stahujte z domovského webu (či repozitáře své oblíbené linuxové distribuce).