Jaká bude Opera 9.50?
Nikdo jistě nepochybuje, že většina úprav se odehraje v rámci renderovacího jádra prohlížeče. Opera 9.50 (nesoucí mimochodem kódové značení Kestrel) zahrne vylepšenou podporu pro další prvky CSS3, jmenovitě se vývojáři chlubí s text-shadow. V CSS Selectors testu projde Opera 9.50 bez chybičky.
Ale abychom toto nevyzdvihovali jako nějaký zázrak, prověřili jsme hned všechny běžně používané prohlížeče:
Sami můžete vidět, že Firefox 2.0.0.4, SeaMonkey 1.1.1, Opera 9.21 ani Internet Explorer 7 nezvládají, naproti tomu aktuální Konqueror (z Mandrivy 2007.1) s přehledem. Právě Konqueror byl po Apple Safari (těžící z KHTML jádra) dalším běžným prohlížečem, který prošel Acid2 testem, Opera až po něm a tato „tradice“ tedy zůstává i nadále :-). Mimochodem, hodně bídně si vede i beta verze Safari 3 pro Windows, ale na jeho kritiku si počkejme až na finální verzi.
Dále dojde na výrazně vylepšenou podporu SVG a zcela nový JavaScript engine odpovídající specifikacím ECMAScript 4. Opera 9.50 bude také schopna zobrazit korektně daleko více webových stránek s chybným kódováním, než zvládá v současné době.
Dalšími změnami projde uživatelské rozhraní. Implementovaná zlepšení zajišťující snadnější obsluhu vzejdou z nasbíraných uživatelských statistik za poslední dobu. Podrobnosti si však tvůrci zatím nechávají pro sebe. Zlepšena bude navigace klávesnicí, klávesové zkratky mají být vůbec více „konzistentní“ (co tím chce básník říci?).
Majitelů Apple strojů se bude týkat nový facelift, který lépe zapadne do vzhledu Mac OS X, verze pro Linux zahrne podporu QT4, což dá linuxákům možnost lépe sladit vzhled prohlížeče s desktopovým prostředím (KDE). A mnohé dále jistě potěší balíčky pro 64bitové verzi Linuxu a FreeBSD.
Rychlostně si má Opera opět o něco polepšit, a to prý dokonce velmi výrazně. Rychlejší bude i odezva uživatelského rozhraní, zejména v *nixech (že by důsledek QT4?), kupříkladu má být výrazně svižnější přepínání mezi záložkami.