Vyšla OpenMandriva Lx 3.0 využívající LLVM/Clang
O systému OpenMadriva nebývá tolik slyšet jako o Mageie, ale to nic neubírá skutečnosti, že morálně je nástupcem Mandrivy stejně jako Mageia. A zatímco Mageia 6 se stále a stále odsouvá, můžeme se nyní podívat na OpenMandrivu Lx 3.0.
Hlavními novinkami je, že vedle obligátní 64bitové, tedy x64 verze, je zde také verze pro i586, tedy 32bitová. Jak to jde dohromady s KDE 5, to už nechám na někom jiném. Ale když už jsme u tohoto prostředí, které je pro OpenMandrivu výchozím, tak vězte, že se skládá ze tří komponent v těchto verzích: KDE Plasma 5.6.5, KDE Frameworks 5.24.0 a KDE Apps 16.04.3. Dále nechybí kernel 4.6.5, systemd 231, X.Org 1.18.3, Mesa 12.0.1 či podpora souborového systému F2FS (vyvíjen primárně Samsungem) pro SSD. Tvůrcům se podařilo zkrátit dobu startu OS, vyřešeny jsou problémy s pluginy pro Firefox a další věci.
Z aplikací se sluší zmínit, že systém obsahuje přehrávače jako VLC, mpv, pro grafiku třeba digiKam a Krita. Navrátil se vypalovací program K3b, došlo k přechodu na Python 3.x a je zde nově desktop LXQt s webovým prohlížečem Qupzilla na bázi QtWebEngine. Jako „nabídku start“ je možné si vybírat z trojice Kickoff, Kicker a nové alternativní fullscreen nabídky. A pro fanoušky novinek se vedle LXQt plánuje také desktop Hawaii kombinovaný se zobrazovacím serverem Wayland. Již nyní nechybí třeba také Xfce 4.12.
Jinak ještě jednou explicitně připomeňme, že systém nepoužívá ke své kompilaci C/C++ překladač GCC (šířený pod GPLv3 licencí), ale po vzoru FreeBDS duo frameworku LLVM a kompilátoru Clang, které mají „benevolentnější“ licenci (University of Illinois/NCSA Open Source License). Tvůrci hovoří o tom, že kombinace jiného kompilátoru s lepší optimalizací při kompilaci dává ve výsledku svižnější běh, zejména desktopu KDE 5.
- Ke stažení: OpenMandriva Lx 3.0