Výsledky ankety o linuxové aplikace roku 2007
Kapitoly článků
Mezi desktopovými linuxovými distribucemi vede mezi téměř dvěma tisíci hlasujícími Ubuntu (a jeho variace), následují veteráni Slackware a Debian a až teprve za nimi se řadí silní hráči trhu jako openSUSE, PCLinuxOS, Arch,Mandriva, Gentoo a další. Pokud vás překvapilo vysoké umístění oněch dvou veteránů, je třeba si uvědomit, že anketa probíhala na linuxovém fóru, mezi „běžnými“ smrtelníky či širším spektrem linuxových uživatelů by jistě ony „velké distribuce“ dopadly lépe.
I „živým“ distribucím vévodí ty založené na Debianu, tedy Knoppix a Ubuntu, menší podíl má i PCLinuxOS či český SLAX.
Desktopovým prostředím vévodí KDE následované GNOME a Xfce, takto nějak výsledky obvykle dopadají a KDE je nyní díky pracím na verzi 4 v zorném poli řady jinak uživatelů GNOME.
Když pomineme robustní desktopová prostředí nesoucí sebou řadu programů a utilit a podíváme se čistě na správce oken, tedy software sloužící k vykreslování oken, pak jim jasně vévodí akcelerovaný desktop Compiz. Následuje úsporný FluxBox a po něm KWin, poměrně slušný podíl má také svérázný desktop Enlightenment.
Správci souborů nemají v unixovém světě tak provařenou hvězdu, jakou je ve Windows světě bezesporu Total Commander, o to je anketa zajímavější. S ohledem na pozice desktopových prostředí dle očekávání vítězí Konqueror (KDE) následovaný Nautilusem (GNOME) a Thunarem (Xfce), velmi slušnou pozici si drží oblíbený terminálový nástroj Midnight Commander, za zmínku ještě stojí z KDE pocházející Krusader, obdoba Total Commanderu.
Webovým prohlížečům drtivě vládne Firefox, až hluboko za ním jsou Opera a Konqueror a daleko za nimi paběrkují zbývající browsery.
Podobná situace je i u e-mailových klientů, kde většina lidí sází na Thunderbird, avšak Kmail (KDE) i Evolution (GNOME) si drží slušné postavení.
Mezi „kecálky“ je nejoblíbenějším multiprotokolový Pidgin (dříve Gaim) následovaný Kopete (KDE), minoritní podíl bere i proprietární Skype.
Mezi grafickými aplikacemi není o čem diskutovat, stálice v podobě GIMPu jednoznačně vede, byť míchat v anketě rastrové a vektorové nástroje jistě Inkscape a dalším ublížilo, ostatně i Blenderu, který v oblasti svobodných nástrojů pro pokročilou 3D grafiku a animaci tvoří svou vlastní kategorii.
Mezi multimediálními nástroji, kterážto kategorie představuje nesourodou směsky nominovaných aplikací, vítězí vypalovací nástroj z KDE zvaný K3b. Ale nebudeme si nic nalhávat, zde hlasování jistě neodpovídá realitě, MythTV, FFmpeg či DVD::RIP jistě využívá výrazně větší podíl lidí.