Vyšlo desktopové prostředí GNOME 2.20
Program Evolution (email, groupware) nově třeba upozorňuje, že jste zapomněli přidat do emailu přílohu pokud ten obsahuje slovo „attachment“ (předpokládám, že to bude fungovat i v češtině), v horní liště nově upozorňuje na příchozí poštu (zatím formou plug-inu, plná integrace se teprve chystá). Evolution také konečně umí archivovat a znovu obnovit obsah (obdoba kupříkladu známého programu MozBackup).
Webový prohlížeč Epiphany nyní umí v adresním řádku zobrazovat jak historii, tak záložky (šikovná věcička), doplňování v adresním řádku je nyní jako takové výrazně intuitivnější. Odezvou na požadavky uživatelů je pak implementace „jemného posouvání“. Standardní prohlížeč obrázků dostal nový dialog „Otevřít s…“, prohlížeč PDF/PS Evince nově podporuje interaktivní formuláře v PDF.
Kalendář v Evolutionu nově nabízí možnost pokročilého nastavení vyhledávání a uložení těchto hledání pro další použití. Nabízí také rychlý přístup k aktivním schůzkám a jejich přehledu za posledních 7 dní.
Multimediální přehrávač Totem přichází s podporou instalace chybějících („nesvobodných“) kodeků, vylepšena byla i jeho podpora pro videa na webových stránkách.
Standardní textový editor Gedit obsahuje nový přepracovaný systém zvýrazňování syntaxe včetně podpory skriptovacích jazyků jako PHP, Ruby i v situacích, kdy je jejich kód v HTML souboru. Také zvýrazňuje v komentářích obsažené texty typu „TODO“ či „FIXME“.
Dialog pro výběr souboru nyní obsahuje i seznam nedávno použitých souborů a také výsledky hledání aplikací jako Beagle a Tracker.
Nautilus pak zobrazuje více informací o diskových jednotkách včetně využití prostoru (zatím trošku zabugovaný, finální doladění je plánováno pro GNOME 2.22).
Co rozhodně potěší, je korektní zobrazení orientace fotek v souborovém manažeru. Ta je samozřejmě načítaná z EXIF informací, které fotoaparáty do fotek ukládají.
Úpravami prošel i samotný GNOME Panel. V Control Panelu tak došlo k redukci počtu (alias sloučení) appletů do společného okna, které obsahuje záložky Theme, Background, Fonts a Interface.
Záležitosti ohledně přístupnosti byly přesunuty do Preferred Applications, nastavení sítě pak nově pro WiFi nabízí i WPA šifrování.
Správa hesel (obecná hesla, síťová zařízení, webové stránky) je nově zjednodušena tak, že při zalogování uživatele či odemknutí zamčeného PC GNOME automaticky odemkne správu hesel, takže se již neptá na hlavní heslo. Tato vlastnost však vyžaduje podporu ze strany tvůrců dané linuxové distribuce (či *BSD atd.).
GNOME také nově průběžně ukládá informace o akumulátoru v notebooku, takže nejenže se zpřesňuje odhad výdrže, ale také může nově varovat v situacích, kdy je již baterie stará nebo vadná a nedosahuje odpovídající maximální kapacity.
Další skvělou věcí je možnost zanechat osobě pracující na PC vzkaz ve chvíli, kdy má tento počítač uzamčen.
Nové GNOME tedy stojí minimálně za vyzkoušení. Uvidíme, jak si povede v duelu s konkurenčním KDE po příchodu verze 4 (hned tak to nebude :-). Kompletní soupis novinek naleznete přímo na domovských stránkách, instalaci jistě nejlépe obstaráte z repozitáře vaší distribuce či vašeho BSD.