Vzhled a specifikace
To, že na CD se dá nahrávat, již dnes asi nikoho neomráčí. Každý si ale většinou spojí nahrávání na CD s počítačem, často i se spoustou různých problémů, s nutností se vybavit silným strojem atd. To, že je vypalování dnes mnohem jednodušší, než tomu bývalo před několika málo lety se vás nyní pokusím přesvědčit.
Jistě většina z vás má doma "jezevčíka" pro kopírování audio kazet. Pořídíte-li si obdobné dvojče na CD, Philips CDR 775, bude pro vás vytváření kopií vašich zvukových nahrávek přímo na CD stejně prosté, jako na starou dobrou kazetu. O výhodách digitálního zápisu na CD zde asi není třeba se příliš šířit - neomezená životnost, nezničitelnost, nahrávka neztrácí svou kvalitu atd. Ještě
než si začneme tento přístroj blíže představovat, musím připomenout, že nahrávat je samozřejmě možné nejen z CD na CD, ale i z jakéhokoliv externího zdroje, tedy i z audio kazety nebo dokonce desky, či vašeho starého cífkového magnetofonu, nebo dokonce rádia! Dá se tedy velmi dobře použít na digitalizaci vašich starých analogových nahrávek, a co je podstatné, nebudete si muset
pořizovat počítač, ani se učit vypalovat. Na CDR-775 budete nahrávat na CD naprosto stejně, jak jste zvyklí u audio kazet.
Ale nyní už dost řečí, a pojďme se podívat na samotnou vypalovačku. Asi nepřekvapí, ze obsahuje dvě plotny. Levou pro CD-R nebo CD-RW (je tedy vypalovací) a pravou pro audio disk. Každá mechanika má standardní tlačítka (otevřít/zavřít, přehrát/pause a stop). Navíc zde ale najdeme i tlačítko pro výběr způsobu nahrávání a další pro samotné spuštění vypalování. A jak tedy vypalovat? Stačí k tomu dva stisky tlačítka. Výběr způsobu zápisu (Rec. Type) a zápis (Record). Pak už jen počkat nějakých 40 minut a kopie je hotová.
Nahrávat je možné jako "Record fast", což je dvourychlostní nahrávání vybraných stop nebo celého CD, bez uzavření, je tedy možné přidávat další skladby, "Record listen" znamená nahrávání obyčejnou rychlostí (1x speed) ale s příposlechem, také bez uzavření CD, no a poslední možností je "Make CD" která vám vytvoří kompletní CD i s uzavřením. Neuzavřená CD pak jednoduše zavřete s použitím tlačítka "Finalize". Pro přehrávání na klasickém CD přehrávači nebo CD-ROM mechanice, je nutné provést právě tento úkon finalizace - uzavření. Do té doby se dají skladby přehrávat pouze na této stolní vypalovačce. Zvláštní je, že neuzavřené CD se nedá použít ani v klasické vypalovačce. Není tedy možné přidávat skladby v počítači.
Přední panel obsahuje ještě další tlačítka pro komfortní ovládání, které jsou již standardní výbavou každého CD přehrávače, ale i dvě zajímavá. Programovací (pro nastavení pořadí skladeb pro záznam i přehrávání) a DJ mode, která vám umožní přehrávat i z obou ploten najednou. No a samozřejmě velmi bohatý displej, který potěší indikací úrovně záznamu, indikací digitálního nebo
analogového záznamu a zobrazuje CD-Text informace. Má příjemnou modrošedivou barvu, ze které na vás bude rudě svítit pouze informace, že právě zapisujete a špičky úrovně záznamu. Na předním panelu se připojují také sluchátka. Všechny funkce se nejlépe řídí dálkovým ovladačem, který nabízí ještě nějakou tu funkci navíc, oproti přednímu panel.
Zadní strana obsahuje všechny potřebné vstupy i výstupy, analogové i digitální, koaxiální i optické a celkem byste napočítali deset konektorů (s napájecím jedenáct), což uspokojí i toho nejnáročnějšího audiofila.
Zkoušel jsem mechaniku různě trápit, ale zničit médium se mi nepodařilo. Když jsem ji nechal pálit delší CD, než se na čisté médium vešlo, prostě skladby, které přesahovaly, nenahrála. Všechny byly však nahrány celé. Rovněž také mačkání tlačítek během nahrávaní nezpůsobilo nic horšího, než že se korektně nahrála skladba a CD zůstalo otevřené pro další nahrávání. Problém tácků pod kafe, tak dobře známý z pálení na počítačových vypalovačkách, zde vůbec nenastal. Chcete-li tedy pálit písničky a na PC se necítíte, nebo ho nepotřebujete, je stolní vypalovačka Philips CDR-775 právě pro vás. Důležitou podmínkou pro úspěšné pálení je ale samozřejmě nepoškrábané, čisté médium (to zdrojové i CD-R/RW).
Velkým kladem této stolní vypalovačky je, že umí i CD-Text. Nastevní všeho potřebného vyžaduje jistou zručnost, trpělivost a trochu cviku. To ostatně při neexistenci klávesnice není nic podivného. Asi jako psaní SMS.
Specifikace
- typ: Philips CDR 775
- laser: GaAlAs
- vl. délka: 775-795nm
- výkon: 2,5mW (čtení), 35mW (zápis)
- paprsková divergence: 60 stupňů
- příkon: 20W
- hmotnost: 4,5kg
- rozsah: 2 - 22 050 Hz
- signál/šum čtení/zápis: 100/98dB
- dynamická oblast CD-R: 95dB
- dynamická oblast CD: 90dB
- celkové harmonické zkreslení přehrávání CD-R: 88dB=0,0033%
- celkové harmonické zkreslení přehrávání CD: 88dB=0,0056%
- separace kanálů: 100dB
- záznamová dynamická oblast: 92dB
- úplné harmonické zkreslení + šum záznamu: 85dB=0,0056%
- nastavení záznamové úrovně: 0 až - 62dB