Vzhled, ovládání a přehrávání
Kapitoly článků
Vzhled, ovládácí prvky a konektory
Vzhledově Sapphire Ivory rozhodně nezapadne. Designu vévodí zaoblené hrany a rozměrově se nejedná o žádné tintítko (cca 65×50×18 mm), ale stále se ještě vejde se do dlaně. Boky přístroje jsou lemovány ovládacími prvky, nejdůležitější z nich je výkyvný ovladač umístěný na rohu. Uspořádání je to poněkud netradiční a je potřeba si na něj zvyknout. Vedle ovládání hlasitosti a nahrávání je tu jednoduché tlačítko pro vstup do menu/navigátoru (krátký/dlouhý stisk) a jedno dvojtlačítko pro další část menu a ekvalizér. Samozřejmě nechybí přepínač Hold k zamknutí všech kláves.
Přípojná místa jsou standardní, tedy výstup pro sluchátka, linkový/mikrofonní vstup (oba jack 3,5 mm) a gumovou krytkou chráněný miniUSB port pro spojení s počítačem.
Displej
Ani displej není úplně obvyklý, je sice pouze černobílý s modrým podsvícením, ale díky čtvercovému tvaru se na něj vejde celých 8 řádků a jeho čitelnost je i na přímém slunci perfektní (na rozdíl od současných barevných). Kromě hromady nezbytných detailů kolem se na něj vejdou hlavně 3 řádky s názvem aktuálního adresáře, skladby a interpreta (informace z ID3 tagu, pokud je k dispozici, jinak název souboru). Vzhledem k ploše celého displeje se zdají řádky poněkud krátké a spektrální analyzér nebo animovaná ikonka vypadají jako plýtvání místem, ale je to jen klam, 16 znaků na řádek není zas tak málo.
Ovládání
- Použitá verze firmware: 1.00U
Navigace v souborech
Ovládání nepovažuji za zrovna nejzdařilejší část. Nevím, co vedlo konstruktéry k rozdělení menu na dvě tlačítka a přitom asi častěji používaný vstup do navigátoru ponechat jako druhou funkci (dlouhý stisk). Ovladač výkyvný jen ve 2 směrech zase vyžaduje přejít vždy znovu na začátek seznamu, když chcete při listování přejít na jiné album v samostatné složce. Opět se ukazuje, že klasický "joystick" nebo ovládání tlačítky do kříže patří k těm lepším řešením. Samotné listování soubory je jinak přehledné, hlavně díky 8 řádkům displeje a potěší také příkladná podpora české diakritiky. Přehrávač řadí soubory podle pořadí, v jakém do něj byly nakopírovány a to je třeba mít na paměti, pokud chcete dodržet abecední pořádek ve svých albech. Mazání souborů v paměti je možné jednotlivě.
Přehrávání
Přehrávání už se povedlo znatelně lépe, možnosti jsou skutečně široké, třeba veškeré možnosti opakování a náhodného výběru (jedna skladba, adresář nebo vše), intro (přehrávání 10s ukázek z každé skladby), opakování vybraného úseku (A-B repeat) a dále změna rychlosti (zrychlení i zpomalení tempa skladby) a úprava výšky (resp. hloubky) zvuku. Daleko nejzajímavější je však funkce KARAOKE: pokud si pod tímto slovem představíte, že přehrávač "odstraní" originální zpěv, abyste si mohli zapět se svým oblíbeným interpretem, máte pravdu tak napůl. Sapphire původní zvuk zcela ponechá, ale navíc do něj přimíchá Váš hlas, který snímá vestavěným nebo externím mikrofonem (k této funkci se ještě vrátíme).
Své oblíbené skladby si můžete zařadit do jednoho ze dvou playlistů (každý až pro 64 skladeb), které se tvoří přímo v přehrávači. I v tomto případě je ovládání o něco složitější a bohužel je to i jediný způsob, neboť playlisty z počítače podporovány nejsou.
Rychloposuv ve skladbě je velmi svižný, postupně se zrychluje a hodinu záznamu přeběhnete už za cca 15 sekund, ovšem bez odposlechu.
Mezery mezi skladbami a odolnost proti otřesům
Poradit si s mezerami mezi písničkami je i v 21. století stále problém, se kterým se paměťové přehrávače stále nedokáží vypořádat k plné spokojenosti. Sapphire dělá pauzy asi sekundové, ale ve většině případů to nečiní problém, pouze když skladby navazují, třeba u živých koncertů.