Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Vzhled, ovládání a přehrávání

EU3C Core Cinema
Protože MP3 je v dnešní době stejná samozřejmost jako třeba digitální fotoaparát, přesunuje se nabídka v oblasti zábavy do kapsy k přístrojům označovaným jako "MP4" přehrávače. Ponecháme stranou polemiky o správnosti tohoto označení, protože je asi každému jasné, že se budeme bavit o přehrávání videa. Jeden takový přístroj jsme si proklepli v testu a hned vás můžeme navnadit tím, že tahle malinká krabička zvládá video i bez nutnost konvertování.

Vzhled, ovládácí prvky a konektory

EU3C Core Cinema EU3C Core Cinema

Tělo přístroje je vyrobeno z kombinace černého plastu na přední straně a stříbrného kovu na zadní. Design je velmi čistý a tvar je dán širokoúhlým displejem, který díky umístění tlačítek na horní a spodní hraně přehrávače vypadá jako dotykový, ale opak je pravdou.

Tlačítka Tlačítka

Rozmístění a funkci ovládacích prvků a konektorů ilustruje obrázek vypůjčený z manuálu: Na horní straně tlačítko Escape, Volume na ovládání hlasitosti a skupina ovladačů pro posun vlevo, vpravo a vstup do menu. Zespodu je posuvný přepínač, který funguje jako zámek kláves (Hold), hlavní vypínač a také jako spuštění/pozastavení přehrávání. Práce s přístrojem je poměrně intuitivní, i nabídky jsou logicky uspořádané, za největší slabinu však považuji ovládání hlasitosti, které nemá dedikovaná tlačítka, ale nejprve je nutné stisknout tlačítko Volume a pak použít klávesy pro přeskoky mezi skladbami. Toto řešení bohužel dost nahrává nechtěným přehmatům.

Popis přehrávače

Přípojná místa jsou na levém boku: sluchátkový výstup (3,5 mm jack), miniUSB a slot na microSD kartu, kterou můžete rozšířit vestavěnou pamět až o další 2 GB. Karta po zasunutí nijak nevyčuhuje ven z těla přístroje. Vzadu najdeme ještě výstup vestavěného reproduktoru.

Konektory Slot s MicroSD kartou

Displej

Třípalcový LCD displej má rozlišení 400×240 bodů (plně dostatečné na tuto velikost). Potěší především širokoúhlý formát a pěkný obraz i barevné podání. Horší je to s lesklým povrchem, který snižuje čitelnost zejména venku za denního světla. Pozorovací úhly jsou poměrně dobré ve vertikálním směru, v horizontálním trpí trochu víc jas a barvy.

Ovládání

  • Použitá verze firmware: 2.19

Z hlavní nabídky se spouští jednotlivé módy: přehrávání hudby, videa, prohlížení fotografií, čtení textů, rádio, nahrávání a jako doplněk jsou tu stopky a kalendář. Nechybí ani průzkumník pro práci s obsahem paměti a nějaké možnosti nastavení. Menu je kromě jiných jazyků také plně v češtině (nenechte se zmást obrázky, některé byly pořízeny s jazykem přepnutým na angličtinu).

Navigace v souborech

K procházení souborů v paměti (vestavěné i SD karty) slouží Průzkumník, který zachovává adresářovou strukturu a je možné z něj spustit všechny podporované soubory v příslušném módu (hudba, video, obrázky, texty). Škoda, že také nejde kopírovat data mezi kartou a vnitřní pamětí, byla by to pak i hezká databanka.

Navigace v adresářové struktuře

Přehrávání

Přehrávání hudby

Mód Hudba

Core Cinema dokáže vytvořit hudební databázi podle informací v ID3 tagu (pouze z vestavěné paměti), umožňuje tak vybírat hudbu podle interpreta, alba nebo žánru. Nemá to ovšem zcela dotažené, protože na úrovni jednotlivých skladeb zobrazuje už jen názvy souborů, nikoliv popisy z tagu. Dále nabízí taktéž jeden jednoduchý playlist pro oblíbené skladby. Zachována zůstává naštěstí i možnost procházet pomocí průzkumníka hudební soubory tak, jak jsou uloženy ve složkách. Na displeji se zobrazují informace z ID3 tagu, datový tok a čas trvání skladby, spektrální analyzér nebo texty ke skladbám (Lyrics) a zvolený mód přehrávání (opakování, náhodně). Rychloposuv má narůstající rychlost, takže ani dlouhé stopáže mluveného slova nebo setů nejsou problém, chybí ovšem funkce Resume (po vypnutí si nepamatuje ani poslední skladbu). Co se týká podpory formátů, u MP3 (VBR) a FLAC je vše v pořádku, na problémy jsem narazil jen u formátu APE, kdy se mi povedlo přehrát jen kratší ukázky, ale již s několikaminutovými skladbami si přístroj nedokázal poradit. S nepříjemnou reakcí jsem se setkal při pokusu přehrát hudbu v Ogg Vorbis - přehrávač bud zamrznul nebo se restartoval. OGG sice není podle specifikace podporován, ale tyto soubory se v módu Hudba zobrazují a podle ikony se i tváří jako přehratelné. Podobně neslavný výsledek má i spuštění nevhodného videosouboru.

Přehrávání hudby Přehrávání hudby

Přístroj umí také k písničkám zobrazit texty ve formátu LRC. Na displeji se zobrazují ve 3 řádcích. Při stahování nebo tvorbě LRC souborů je jenom potřeba dát si pozor na správný formát časových značek.

Texty k písničkám (Lyrics)

Přehrávání videa

Režim Video

A teď k té zajímavější části - tou je schopnost přehrávat videosoubory bez nutnosti konverze do jiného formátu nebo nižšího rozlišení. Je rozhodně pohodlnější nahrát do přístroje vaše filmy a seriály tak, jak je stáhnete/zazálohujete, než je pokaždé zdlouhavě prohánět konvertorem. Takto můžete sledovat oblíbená MPEG4 videa v kontejneru AVI (typicky kodeky DivX a XviD) a méně rozšířená RMVB (podporované rozlišení je až 720 x 576 u RMVB a 800 x 480 u AVI). O čem se specifikace nezmiňuje, je dále schopnost přehrávat dokonce i flashová videa z internetu ve formátu FLV. Přeci jen jsou tu však jistá omezení: v první řadě by datový tok videa vašeho AVI neměl moc přesahovat 1000 kb/s, nad tuto hranici začíná být problém dodržet synchronizaci zvuku s obrazem, při extrémně velkém datovém toku (nad ~3000 kb/s) pak dochází až k cukání (nicméně na takový soubor prakticky narazíte spíš vzácně), u FLV je situace podobná, jen hranice přehratelného datového toku je nižší a nad ní už soubory přehrát nejdou. Pokud vás zajímají ještě další detaily k podpoře MPEG4 ASP, pak vězte, že přístroj zvládne přehrát video používající B-frames (B-VOP), Packed Bitstream (N-VOP) a Custom Matrix, ale neumí QPEL a GMC. Zvuková stopa u AVI musí být v MP3 (CBR i VBR) nebo AC3.

Přehrávání videa Video - přesun na zvolený čas

K samotnému přehrávání podává informaci poloprůhledný stavový proužek s odehraným a zbývajícím časem a ukazatelem hlasitosti (samozřejmě po pár vteřinách zmizí a video je přes celý displej). Rychloposuvem se lze poměrně svižně pohybovat vpřed i vzad, další možností je rovnou přeskočit na zadaný čas. U každého videa se dá také pokračovat v přehrávání od místa, kde naposledy skončilo. Vhod přijde i výběr režimu obrazovky - původní poměr stran nebo roztažení přes celý displej. Je docela škoda, že s takovými možnosti pro video chybí podpora titulků, řešením tak zůstává přidat titulky přímo do obrazu. Tím se ovšem zase ztrácí zásadní výhoda, protože to znamená úpravu videa v počítači.

Mezery mezi skladbami a odolnost proti otřesům

Navazující skladby přehrává stejně jako ostatní paměťové přehrávače s asi půlsekundovým přerušením. Odolnost proti otřesům je díky flash paměti perfektní.

Diskuse ke článku EU3C Core Cinema (kapesní audio a video přehrávač)

Čtvrtek, 19 Březen 2009 - 15:00 | Anonym | Dobrý den,mám tento přehrávač a když ho...
Čtvrtek, 27 Listopad 2008 - 12:41 | Anonym | Dobrý den, někde jsem četl, že když si v...
Sobota, 1 Listopad 2008 - 10:24 | Anonym | Nepodpora OGG je detail, lebo na internete sa...
Pátek, 17 Říjen 2008 - 14:09 | Jan Trkal | Ještě malé doplnění k MicroSD kartám: Specifikace...
Pátek, 17 Říjen 2008 - 11:50 | Stanislav Micka | Omlouvam se - omylem jsem napsal 10",...
Pátek, 17 Říjen 2008 - 11:49 | Stanislav Micka | GEN : Nejak nechapu souvislost s clankem a tim co...
Pátek, 17 Říjen 2008 - 10:01 | Anonym | Pred par mesici jsem si poridil Archos 605 wifi,...
Pátek, 17 Říjen 2008 - 09:52 | Jan Trkal | strfr: Byl to šotek. Opraveno.
Pátek, 17 Říjen 2008 - 01:47 | Anonym | ti teda jedou tolik penez hmm nakupka v asijskych...
Pátek, 17 Říjen 2008 - 01:41 | Anonym | Myslim, ze mnohem lepsi volbou je, koupit si naky...

Zobrazit diskusi