Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Windows 12 se odkládají, Microsoft chystá Windows 11 25H2

Co pouzivatel to ine poziadavky a priority. Je ale fakt ze MS moc neinovoval. V zasade Windows su +/- rovnake, MS iba rozbija GUI, a vecsinou viac na prd. Podla mna by mal MS spravit radikalnejsiu zmenu, ale pod povrchom. Je fajn ze MS drzi spatnu kompatibilitu a na dnesnych windwosoch sa daju spustit aj 10-15 rokov stare aplikacie, ale to sposobuje aktualny stav. Na stare aplikacie by mal ostat aktualny Windows a nova verzia by mala byt postavena uplne inak. Menej balastu, s novym pristupom a funkcionalitou, nie len premalovane gui. Tak isto viac modularna - nechcem gui, tak si ho nemusim instalovat. Ono v podstate Linux tak nejak na tom je, len tam to nefunguje vzdy idealne a kopec veci tam musi clovek riesit rucne a zlozito + taha zo sebou tiez spatnu kompatilitu.

+1
-8
-1
Je komentář přínosný?

Má to ovšem chybku - nemůžete zaříznout zpětnou kompatibilitu protože to je to co hodně lidí drží u windows (když zaříznete zpětnou kompatibilitu a radikálně překopete systém tak lidem vezmete důvod proč zůstávat u windows a asi by byla masivní emigrace na alternativní systémy). Pokud byste to řešili tak že na zpětnou kompatibilitu necháte starou verzi Win a u nové říznete kompatibilitu a překopete ji tak ovšem i u té staré verze Win musíte vydávat bezpečnostní aktualizace. A ve chvíli kdy vám u starých win zůstanou aktualizace tak se na ty nové velká část uživatelů vykašle a zůstane vám na staré verzi.
Jinak současné Windows jsou modulární, ale je to nasazené jenom v serverových (a tuším i IoT) edicích - Windows servery mají přímo v instalátoru volbu "s GUI/bez GUI"

+1
+10
-1
Je komentář přínosný?

Odebrani zpetne kompatibility uz zkouseli u mobilnich verzi a jak to dopadlo.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Jj, mobilní Windows, který neuměl spustit aplikace z předchozí verze... A pak ještě Windows RT: desktopový (!) Windows, který neuměl spustit Win32 aplikace. Intel byl tehdy v plné síle a zakázal tam emulátor x86. Přestože doma mám Windows na Alphě, PowerPC a v práci brácha na Itaniu, a tam emulátor x86 normálně je. Komunita to naštěstí hackla a rozchodila Win32 API (standardně povolené jen pro MS Office) a překompilovala všechny opensource aplikace. Emulátor x86 tam nebyl, ten přišel až s dalším Windows on ARM (Desítky). Tahle sranda RT stála Microsoft miliardu dolarů a další miliardu prodělali výrobci zařízení.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Naprosto nesouhlasím!
Zpětná kompatibilita je to poslední, co drží spoustu uživatelů u Windows. MS tuhle věc už jednou zkusil s Win8 (WinRM) a dopadlo to velmi blbě.
Naopak, drtivá většina uživatelů má problém s GUI, které je nepřehledné, nedotažené, strašlivě blbě navržené (kočkopes mezi dotykem a klikáním) a hlavně postrádá hodně staré funkcionality, která se běžně používala a MS ji přesto zatrhl - proto také "frčí" ty náhrady Start Menu. Právě GUI je důvod, proč velká část uživatelů Win10 váhá s přechodem, pokud to není ta větší část s virtuálně "nekompatibilním" HW. MS nachal UX na Indy, a podle toho to taky dopadlo.

+1
+18
-1
Je komentář přínosný?

>> MS nechal UX na Indy

MS to svěřil nějakým "trendy" markeťákům.
Proto to vypadá (a chová se) jak to vypadá.

"Zásluhou" inženýrů s mnoha glejty z Indie je, že to trvá tak dlouho a ani po letech to ještě není dodělané.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Je to od Indů. Část je dokonce v React Native, oblíbeném UI toolkitu v Indii: https://www.reddit.com/r/Windows11/comments/1ctuz4w/the_recommended_sect...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No ono ale ani prechod z windows 10 na windows 11, pokial by nebol nuteny MS, vlastne nikto nepotrebuje. Inovacia nula nula prd, naopak ma clovek pocit ze je tlaceny do niecoho co ani nechce a ani nepotrebuje. A cesty ako do dosiahnut su viacere. Nikto nepovedal ze by nebolo mozne na novom os v nejakom sandboxe/emulacii spustit aj stare aplikacie. Problem je ze dnes taham vo windowse kopec balastu z minulosti ktoreho sa nemozem/neda zbavit. Podstata noveho os by bol komplet novy navrh, architektura a spatna kompatbilita by mohla byt zabezpecena emulaciou, virtualkou a podobne. A ten kto by potreboval spustit nejaku staru aplikaciu, stale by mal tu moznost ale ak nepouzivatm nic stare, nemusim mat zapraseny system.Napriklad do dnes ten zapraseny system32/Syswow64. Nepouzivam windows modern aplikacie, nemusim mat cely ten hnus v systeme. A to iste .Net. Je mi jasne ze MS sa toho nechce zbavit, ale presne preto je ten windows taky aky je.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Tak technicky jsme mohli zůstat klidně na Win7, jenže tu jsou nějaké zákony ekonomie a potřeba "inovací", takže ten problém je tam.
Za mě Windows ten balast spíše přidávají a svou správu komplikují vůči stavu před 10-15 lety. Drtivá většina "novinek" co přišly s Win8 a dál mi je k ničemu.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Tomu říkám loajalita ... Že za ty roky nepřešli na některou z mnoha distribucí Linuxu, které jsou podobnější Windows 7 / XP než novější "originály" ... :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

dle toho jak opravuji pc jste totálně na omylu. Mrkvosoft postavil os pro běžné uživatele kteří toho o it moc neví, tak proto ta zpětná kompatibilita pomalu do pravěku.
to co píšete si mohu dovolit já, když mám virtuál s win7, win xp, dos, pro ostatní je vmware sprosté slovo. A taky jste na omylu že přechod na jiný os je otázka gui, oni dělají v os hodně, jen nevím jak by se většině neznalých líbilo že za rok neudělali nic. Tak zpřehází ikonky aby to bylo vidět 🤣 🤣 🤣 🤣

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

povieš vo Windows: Run Program as Windows XP compatibility mode

a nič. Vraj to niekto skúšal. Teda pozrieť sa, čo priniesli aké novoty tie 16bity do EXE formátu a vynechal pritom COM. Pretože COM porty stále podporované sú, dokonca aj simulácie, takže nejaké INI museli zadržať dych a presunúť kompetencie na XML, pretože ovládače iba v tom a čo nepôjde, pôjde z okna. Ale nejak sa zabudlo na Vistu a jej pokrok. Takže ten interface stále je pokročilý, ale zabudlo sa na kapotu. Že prečo teda emulovať USB cez COM port a načo by to teda bolo tomu EXE. Príbeh sa teda nevie a vyraziť nejaké linuxové SAMBY z okna, to schytala akurát tá Vista a Kerberos. A NOVELL na strome.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Serverové edice jdou nainstalovat i bez GUI, u desktopových to nedává moc smysl, tak je celkem pochopitelné, že tam taková volba není.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

no třeba překvapí, drobné indicie jsou. Ten 25H2 působí jako ukončovací update. I to tvrdošíjné lpění na ukončení W10 podle termínu ikdyž je pro ně živý až moc. Pokud by třeba na Vánoce či Nový rok vyšly W12 tak by to dávalo smysl.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Rozhodne by mel Microsoft vydat update 25H2 pro Windows 10 a prodlouzit jim tak zivot o rok(!), 10 sou totiz lepsi nez duo-loidni 11, ja nechci na pocitaci tablet ale desktop(!), u verze 25H2 si dokazi klidne predstavit klasicke StartMenu a barvy, klasicky ovladaci panel, jiz povinne pritomnost vsech C++ a .Net FW., samozrejme jednoducha asociace k typu pouzivani a souborům, logicky i posledni update DX12U, byt tam volba prostredi Windows 7 a zcela bez duo-loidace, lide by jim utrhly ruce!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To ale chcete, aby Microsoft přiznal chybu víceméně ve všem, co udělal ve Windows 11 :)

+1
+11
-1
Je komentář přínosný?

Jo, chci, stejne jak ji udelal s Windows Vista, Windows 8 a Windows RT.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

MS se ale nikdy nevrátil ke staršímu produktu, vždy to dopadlo tak že vydal nový korigovaný produkt.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Win10 byl tak trochu navrat k Win7. Ale jo, neco si z Visty a Win8 ponechaly.....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

vista nebol zly system, ale bol strasne hw nenazrany

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

On byl špatný i v tom, že po těch letech vývoje byl stále nedodělaný. I Vista s SP2 občas hovadila v porovnání s Win7. Přitom šlo v podstatě o ten samý systém.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

presne tak, Win 7 je vista, len sa zmenili a zredukovali beziace procesy.
MS pri uvedeni spravil RC z Beta 2 lebo beta 3 padala, a tam boli veci ktore povodne bezali na XP a Win 2000 workstation (32bit) spojene s 64bit procesmi.
Inak mnohi s laskou spominaju na winxp, ale do SP2 to bola katastrofa prevadzkovat vo firemnej sieti

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Náhodou, na Windows 8 (OK, Windows 8.1) mi nesahej ;) Ten systém měl prakticky jen jedinou vadu a tou byla přítomnost toho metroidního UI, jinak byl zlatý stříbrný a to i oproti Windows 7 (uznávám, Windows 7 měl docela slušné UI, za což ale paradoxně vděčí nenáviděným Vistám). Faktem je, že Microsoft tenhle nedostatek opravil v prvních desítkách, ale jak se vydávaly nové a nové desítky, které některé obsahovaly docela zajímavé nové fíčury, tak to ale v mnoha ohledech začal Microsoft zase vorat.
No, a Windows 11 jsou zvoraný úplně celý, co si budem :).

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

No, právě, volant je někde jinde

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Fakticky ve všem, co začal páchat od Windows 8. I ty desítky jsou z hlediska třeba start menu proti Win7 dojebané a to samé platí ohledně ovládacích panelů. Celý ten Metro ület byl kravinou, která ovšem pod jiným jménem jede dál. Nyní si ve Windows nelze ani spustit dva nové ovládací panely současně a aby člověka ještě víc dožrali, u Win11 se po každé změně panel znovu načte a přesune na začátek. To mohl vymyslet jen idiot.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Start menu v desítkách je to nejlepší, co kdy v této oblasti vzniklo. To, že Microsoft s ním nenaučil lidi pracovat a ti byli většinou líní (nebo neměli čas) se to naučit sami, to už je druhá věc. Desítkový Start kritizují ti, kdo jej nepochopili. GUI ze zrušených Windows 10X, psaných pro skládací mobily s pantem, nacpané do desktopového OS (tedy Windows 11), je třetí nejhorší všech dob, po W8 a W8.1, a pro lidi, kteří to v desítkách umí, to není krok zpět, ale pád do propasti.
V současné době mám v desítkách na ploše Startu 53 "dlaždic", rozdělených do 6 tématických skupin. Je to krásně přehledné a kterýkoli z těch 53 programů spustím na dvě kliknutí. Samozřejmě lidem, kteří tráví všechen čas u počítače v browseru, jedenáctky bohatě stačí.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Windows 10X vyvíjeli v Rumunsku. Blbě bylo všechno, např klávesnice přes ty dvě rozevřené obrazovky či černý pruh uprostřed v prostoru pantu byly ztracené pixely (např článek otevřený na šířku jsi neviděl slovo uprostřed).

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Start menu, které si nemůžu nakonfigurovat tak jako ty předchozí verze a kde se mi vše řadí podle abecedy, rozhodně není to nejlepší, co vzniklo. I u blbého mobilu mám mnohem víc volnosti.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Jenže desítky mají největší možnosti konfigurace startmenu, jakou kdy uvidíte. Nesmíte se ovšem zajímat o seznam všech programů vlevo, ale o plochu s dlaždicemi, kterou zřejmě jako většina uživatelů opovrhujete, protože tam po instalaci není prakticky nic užitečného. Do seznamu všech aplikací se leze jen z nouze a nejlépe vůbec. Obvykle jen po instalaci nového programu.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Takže jinými slovy říkáš, že celé startmenu stojí za prd, kromě plochy s ikonami, kterou si i jinak můžu udělat na ploše, jen mi tedy nevyjede ven :-) Trochu málo na nejlepší startmenu, Navíc tohle svým způsobem měla okna i předtím, kdy šlo nejpoužívanější ikony plácnout na vrchol startmenu.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Nepoužíváš, nepochopíš. Na plochu s ikonami nejspíš potřebuješ nějaký software, abys ji měl opravdu organizovanou. Jinak jsou to pořád jen ikony a musíš na plochu, abys je mohl použít - tedy zavřít okna. Mají stejnou velikost - dlaždice mám tří velikostí podle důležitosti. Dokonce z nich můžu dělat složky jako v Androidu.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Ta dlaždice fungují jako u wm10? Dubna toto mrknout, já je ignoroval dycky a šude, ale.na wm10 Launcher na lagroidu nedám dopustit.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

OT: (s malou souvislosti - win os) .. nema nekdo poneti, jesttli a jak v registrech lze upravit to , aby widle umeli oznacovat diskove oddily i treba cislicemi nez jen omezenou abecedou ? .. ja mam mlhaveho tucha ze snad v XP ci W98 ( tak je snad ze to jde i porad) to slo ..ale at googlim jak googlim nemuzu to najit ...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To si nevybavujem, ale ak potrebujes mat pripojenych vela diskov/oddielov tak si ich pripoj do priecinkov, napr C:\Disk1 az C:\Disk999999 ...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Montáž do prázdných složek NTFS
Místo přiřazování dalšího písmena můžete diskový oddíl „přimontovat“ jako podsložku (mount point) existujícího NTFS svazku. Tímto způsobem nepoužijete písmeno, ale složku, například:
- Vytvořte na hlavním disku (třeba C:) prázdnou složku, např.
C:\Data\Oddil27
- Otevřete Správu disků (diskmgmt.msc).
- Pravým tlačítkem klikněte na nový oddíl → Změnit písmeno jednotky a cesty…
- Zvolte Přidat → Připojit k následující prázdné složce NTFS → vyberte C:\Data\Oddil27.
Tím získáte přístup k oddílu přes složku místo písmena a odemknete si tak teoreticky neomezený počet oddílů.

Příkazový řádek: mountvol
Pokud raději používáte terminál, stačí příkaz v PowerShellu:
mountvol C:\Data\Oddil27 \\?\Volume{GUID_svazku}\

GUID_svazku zjistíte v Disk Management nebo příkazem mountvol bez parametrů.

mountvol C:\Data\Oddil27 \\?\Volume{GUID_svazku}\

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Jestli Win11 25H2 bude taková sr..ka jako Win11 24H2, tak se nedivím, že lidi zůstanou u Win10, stejně jako zůstali u Win7. S tou podporou HW u Win11 si to MS pohnojil už předtím a teď kouká, že neroste jejich podíl. Lidi mu na Win11 hážou bobek, není každý tak bohatý, aby si kvůli rozmaru MS kupoval nové železo, když např. pouze na počítači datluje dopisy.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

25H2 je enablement package. Nainstaluje se na stávající 24H2, což byl system swap, který dělal reinstal kvůli změnám v jádru.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To je ale přece v zásadě jedno, pokud se v tom nenaseká spousta chyb. Což je přesně případ 24H2. Tam byly rozbité věci i po čisté instalaci.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Akurat by sa teda v Microsofte mali rozhodnut, co vlastne chcu. Ci chcu jednotlive verzie Windows, alebo chcu rolling updates.

Lebo to co maju teraz je macko-pes, alebo skor vevericko-krtko.

Ak maju byt verzie, tak v ramci jednej verzie by feature-set mal byt stabilny a nie sa od updatu k updatu menit. Zistovat, aky release ma clovek nainstalovany je dost ohubu (a to si pamatam, ze zo zaciatku bol problem zistit, ci ma vobec clovek Win 10 alebo Win 11, lebo prve 11tky sa hlasili ako 10tky).

A ked ho uz chcem silou mocou rozsirovat, tak nejakym rozumnym, zistitelnym verzovanim. Nie ze feature sice je, ale oficialne nie je, lebo ju pouzivatelia maju defaultne vypnutu.

Ak verzie nechcu, tak sa na cely Windows 12 treba vysrat.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Prave proto tu byly Service Pack-y, klidne bych smlsnul 3 pro Windows 7 prinasejic jak api DirectX 12.2/U tak podporu scheduleru pro vice jak ctyrjadra a USB3.2/4/Thb.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

no-X:
Spíš je otázkou, proč by měl BFU přecházet na novou verzi OS, když pro to nemá důvod. Tuhle formu geekismu jsem nikdy nechápal. Znám pár lidí, kteří jásali nad každou novou verzi a hned ji museli mít. Když jsem se jich zeptal, k čemu jim to je, tak jen čuměli jak blbí a nevěděli, co odpovědět. S tím, jak narostl výkon PC, BFU nemá důvod měnit HW, natož OS, a tak zůstávají na Win10. To je celé.

Tady máš novou verzi Startu:
https://blogs.windows.com/windows-insider/2025/06/09/announcing-windows-...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nová verze STARTu se jmenuje Open-Shell.
Úplně nejvtipnější na tom je, že náš dodavatel strojů, ke kterým jsou ovládací desktop PC s Windows, koupí počítače od Dellu, nainstaluje na ně svůj ovládací program ke stroji a Open-Shell a potom to předá spolu s mašinou zákazníkovi.
Já Open-Shell používám sám taky, ale v práci ho odinstalovávám. Není to k ničemu, stejně se ovládací software ke stroji dá do "po spuštění" a uživatelé vůbec s Windows pracovat nepotřebují. :-)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

to je pre surface?
podla mna to na pc je mrnave a skor na dotykove ovladnie

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

"Spíš je otázkou, proč by měl BFU přecházet na novou verzi OS, když pro to nemá důvod"
.. ro je dobra poznamka, ale da se na ni opdovedet, ze v urcite fazi bud technickeho geekismu nebo neznaleho uzivatlestvi, vyvolavaji nove veci urcity druh nadseni. Neco jako, kdyz se treba chystas na dovcu :)
Ono to casem odpadne, kdyz pak techno geeki nebo uzivatele zjisti, co jim vyhovuje.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Třeba desítky přinesly DirectX 12 a to bylo dobré lákadlo.

Jedenáctky přinášejí jen dojebané GUI.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

>> desítky přinesly DirectX 12

Pamatui si to trochu jinak.
DirectX 12 bylo ze začátku uvolněno pouze pro Win 10, aby byl nějaký důvod na ně přejít.
DirectX 12 nemá problém fungovat s Win 7.

Co Win 10 umí a neumí je mi jako hráči docela fuk, dokud mne nepošle k šípku browser (a banking) a Steam klient.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

DirectX 12 vyšel pak i pro Windows 7, ale ne 8.x, protože tehdy kdo měl 8, tak přešel na 10, tak proč to řešit. Samozřejmě lidi na 8 byly naštvaný. Např Cyberpunk 2077 je DX12-only hra, co běžela oficiálně i na Windows 7, ale ne 8.

EDIT: Na Windows 7 byl DX12 přibalen se hrou, ne standalone instalace.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

DirectX 12 nemá problém fungovat s Win 7.

presne tak, a aj funguje

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nová verze Startu je přesně to, co je mi na Windows úplně putna, stačí, když tam půjdou připnout aplikace, ten zbytek je takový chaos, že další aplikace stejně spouštím tím moderním obskurním způsobem, že to vyhledávám psaním.

Poslední použitelná nabídka Start byla ve Windows Vista jako možnost přepnutí na Legacy, od Windows 7 už to tam nebylo. Bylo tam na jednom místě přehledně stromově všechno a nic lepšího se zatím nepodařilo nikomu vymyslet. Všechny novější nabídky Start jsou (s výjimkou možnosti připnout si pár ikon) natolik nepřehledné, že je výhodnější aplikace vyhledávat psaním, což je zvrácený výsledek zvráceného vývoje UI.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mě nejvíc vyhovoval/vyhovuje QuickStart, a co tam není tak většinou jako Ty vyhledávám psaním.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

[Win] - [D]
Minimalizuje vše a ukáže "Plochu"
Funguje nepříč verzemi už od dob, kdy [Win] příšlo na klábosnice.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nevím, jak to navazuje na můj komentář, ale poznámku k tomu mám.
[Win] - [D] ... musím šáhnout na klávesnici, a pokud mám ikonu programu na ploše, musím udělat dvojklik abych ho spustil
U QuickStartu pohnu myší, abych aktivoval panel a kliknu na ikonu aplikace.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Plocha minimálně u mě dlouhodobě slouží jako odkladiště bordelu :D. Ne jako smysluplný seznam zástupců ke spouštění aplikací. Už jen proto, že Windows mají pořád problém udržet layout při změnách rozlišení.

Jinak mé nejčastěji spouštěné aplikace jsou prohlížeč a Far Manager - první a druhá ikona na taskbaru. Takže Win+1 a Win+2 - nejčastější klávesové zkratky na pouštění nejčastějších aplikací. Win+3 u mě bývá často poštovní klient, ale už to není takové pravidlo jako ty první dvě.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

W2k styl včetně startmenu šel zapnout i ve Win7.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jedině pomocí něčeho třetí strany. Visty byly poslední, které měly možnost zvolit Classic start menu. Sedmy už to neměly.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jsem neměl vlastní PC a ve škole byl nejdřív DOS a potom Windows 3.11, určitě byly ty Windows lepší než DOS. Já na svém prvním PC měl Windows 95 a potom Windows 98 a potom Windows Millenium. V práci byly Windows NT 4.0 a potom Windows 2000 a ty jsem měl i doma. Potom byly Windows XP a potom jsem měl noťas s Windows Vista a na PC jsem z Xpéček šel na Windows 7.

Jako každá ta verze Windows byla vždycky v něčem lepší. I Windows Vista byly na tom noťasu lepší, ale nepřinášeli tak moc, abych je musel instalovat i na desktop.

Poprvý se to zadrhlo až na Windows 8 a 8.1, které jsem viděl někde v práci, ale sám jsem je nikdy pořádně nepoužíval, protože mi stačilo i to málo co jsem viděl. No ale přišly Windows 10 a to byl zase o kousek lepší systém. Pak jsem na jeden PC nainstaloval i Windows 11, ale instalovat to na ostatní nějak se k tomu nemám. Ne, že by Windows 11 byly nějaký opruz, ale ono to nemá nic - absolutně nic - navíc.
Proč bych měl používat něco, co nepřináší nic. Až bezpečnostní záplaty na Windows 10 skončí, tak to bude zjevný důvod k instalaci Windows 11, ale do té doby tam není nic.

Microsoft se odmítá vzdát drobných za Windows, ale bylo by to nejmenší trápení, kdyby prostě ty Windows 11 přejmenoval na Windows a už dělal jen bezpečnostní aktualizace, když se zjevně vyčerpal nebo jsou ty Windows tak dobré, že není kam jít dál.
Kdyby se místo toho začal věnovat svým cloudovým službám, aby byly lepší, tak by to bylo rozumější a vydělal by na tom, si myslim, víc.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Nechci ti do toho kecat "velký Geeku", ale Windows 3.1 (či "síťové" W 3.11) by bez DOS-u vůbec nefungovaly :-)
Mimochodem, W95 byly nic moc, začalo to fungovat až jako W95 OSR2...
Millennium a Visty bych raději vynechal úplně...

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Přesně tak. Win 3.11 nemohly být lepší než DOS, protože ten DOS potřebovaly a používaly. Takže Win 3.11 měly všechny chyby toho DOSu a pak ještě ty svoje. A že jich bylo :-) Win95 byly nedovařené, funkční bych fakt nazval až OSR2. Zajímavé je to u Win98, tam někomu líp chodila originální verze, jinému zas SE. Milénium byl omyl, zato W2k se povedly, ovšem MS do nich nestihl nalít všechen binec z Win9X. To se stalo až v XP a do SP1 to byl dost padavý produkt.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Win 3.11 mohly být lepší než DOS. Časem tam např. přibyl driver pro HDD, který s nimi pracoval přímo a 32bitově - obcházel BIOS a DOS. Podporu MS naprogramoval sám pro soudobé disky, pak na to kašlal, ale výrobci disků přidávali na disketě svůj driver (pro to interní API).

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Nejen proto - Windows nad DOS především přinášely grafické GUI a aplikace pro něj. A také fonty písem především pro tisk. V DOSu musel mít každý program vlastní grafiku - což se stalo naprosto neúnosným s přibýváním modelů a schopností grafických karet - nebo musel jet v textovém režimu, kde šly používat semigrafické znaky.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Tos ale jen přidal další funkce, ale z hlediska stability to ten DOS nezlepšilo. To samé můžeš napsat i o ovladačích zvuku nebo grafiky, chyba byl ale ten DOSový podvozek. A toho se MS nedokázal zbavit až do XP, kdy konečně DOSové Win ukončil. Výsledkem tak u těch 3.11 ale i 9X bylo, že jsi měl alternativní config.sys a autoexec.bat pro DOS a Windows, kde pro ty Windows bylo nejlepší spustit čistý DOS bez ničeho dalšího.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak z hlediska stability byly velký špatný všechny Windowsy, co jely na DOSu, tj. až po ME.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Jenže na NT větev neměly domácí (a ani kancelářské) počítače výkon. NT 4 Workstation jsem měl v práci a aby to běhalo, musel jsem mít 32 MB RAM (doma jste měli 4 MB maximálně) a Pentium k tomu (doma jste měli i286, ti mohovitější i386).

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Výkon měly, chyběla paměť. Ale zas ne tolik. Sám jsem provozoval NT4 na 486/160 s 32MB RAM a bylo to OK. V té době 4MB maximálně určitě nebyly, protože Win95 s tím sice naběhly, ale pod 8MB se uswapovaly k smrti.... Porovnávej s počítačem, na kterém šlo provozovat stejně starý systém (a to je Win95 OSR2). Na 286 nešly ani Win3.11.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ve firmě táta měl 386 se 4 MB RAM a Windows 95 a dalo se to používat. Třeba Office 95 tam jel znatelně lépe (lepší správa paměti a swapování) než na Windows 3.11. Zapomínáte na to, že Gates takové šunky rozdal vývojářům, aby to napsali pro tehdejší počítače. RAM byla tak drahá, že se podílela na zabití všech plně 32bit OS na domácích počítačích a umetla se cestička Windows. Kde díky kompatibilitě pak mohl za několik let převést uživatele na NT větev. Fun fact: Z důvodu podpory málo RAM byl Windows 95 z půlky 16bitový a využíval pro systémové knihovny možnosti volat 16bit kód, co tam bylo i pro emulaci aplikací z Windows 3.x.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Windows 95 jsem na 386 se 4 MB RAM svého času zkoušel a používat se to nedalo :) (proto jen zkoušel, že se to na tom jakože rozběhne, ale na používání to jako fakt nebylo).

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Tehdy lidi tolik nepospíchali a nedělali více věcí současně. Furt byly počítače velké zrychlení a zjednodušení proti analogovému světu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Dlouhodobě jsem provozoval W98SE, a musím říct, že vlastní systém stabilní byl. Nicméně už z principu nebyl odolný vůči špatně napsaným aplikacím/driverům.
NT4.0 se mi líbíly asi víc než potom W2000, měl jsem v práci Pentium Pro + 32MB Ram. Tenkrát jsem tam dával W2000 kvůli USB skeneru.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

NT4 se IE4 daly patchnout do stejné verze desktopu jako Win98. Podle mě to byla spolu s W2k nejpovedenější verze z hlediska ovládání. XP z toho pak začaly dělat omalovánky, Vista, W7 to trochu pročistily a průser nastal s Win8.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

NT4 měly pár zásadních nedostatků. Uměly jen FAT16 nebo NTFS (ne FAT32) a neměly smysluplný správce zařízení, to přišlo do NT větve až s Windows 2000. A samozřejmě absence nativní podpory USB a obecně PnP.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Obcházeli to výrobci. Např notebooky Toshiba měly PnP slot na PCMCIA, řízení spotřeby a samozřejmě port USB (1.1). Měl jsem ho s NT4 v ruce.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

PnP totiž NT4 v sobě částečně implementované měly. Pro PCI to fungovalo samo. A když se instaloval třeba SB AWE32, tak se při instalaci přidala podpora pro PnP na ISA sběrnici, která byla přímo součástí NT, ale standardně neběžela. Podpora USB byla omezená na periférie, žádný mass storage. A MS nikdy univerzální ovladač nedodal.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

USB standard průběžně přidával protokoly, ale ty usecasy fungovaly i předtím. Např. pro USB card reader mám v retro desktopu ovladač od výrobce pro XP, v novějším je univerzální ovladač od Windows.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ano, kdo měl skutečný OEM počítač (např Compaq, ne skládačku z Alzy), tak ten měl odladěné stabilní ovladače (samozřejmě než si koupil třeba skener).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak co říkáte na dnešní první český zelený blackout?

Drsný, člověk v Praze zvyklý na MHD (metro, tramvaj) nebo v domě výtahy a najednou nic. Ale teda dopravě ty nefungující semafory rozhodně pomohly. Je vidět, jak jsou semafory při velkém provozu kontraproduktivní a provoz akorát zdržují. No zajímavá zkušenost, asi to nebude ojedinělé, ale zvykejme si. :-D

+1
-10
-1
Je komentář přínosný?

Osobně si nemyslím, že za spadlý kabel může GD. Spíš, že to neřešili. Až si vykopneš prodlužku ze zásuvky, taky za to bude moci GD?

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Primárně ne, ale spojitost tam je, bylo to i ve zprávách, kdy přes ČR přetéká výkon z OZE z Německa do jihovýchodní Evropy, takže je dost možné, že samotná havárie byla (spolu)způsobena velkými proudy tekoucími i oním vedením V411. Ale právě tohle bude v celém vyšetřování zřejmě tabu.
Jinak bych problém viděl hlavně v tom, že posílení tohoto vedení je plánováno už od roku 2016... to je hlavní část celé tragédie. Jinak je pozoruhodné, že části sítě, kde jsou atomové elektrárny (tj. JČ, JM), problémy neměla vůbec - tím nechci nic natvrdo implikovat.
A BTW, měli jsme celkem štěstí, představte si, že bychom takovému průseru čelili včera, při teplotách přes 35 °C, těch kolapsů z horka, nedostatečného odvětrávání a podobných sekundárních problémů by bylo daleko více.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ne, to problém není. Kvůli tomu už se kdysi instalovala trafa s omezením, takže ten přetok je limitován, aby naši síť neohrožoval.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

On ji neohrožuje v okamžiku, kdy ta síť nemá problém. Tady ale evidentně jela na 100% kapacity a padlý kabel na té 400kV trase způsobil její přetížení.
Jako primárně je problém v té lince V411, ale celý problém je kombinace vytížení sítě A nedostatek záložních vedení.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Trafa se instalovala, ale moc se nepouzivaji. Pretoky se nejak znatelne nesnizily. A tesne pred kolapsem byly pretoky docela velke. To si muzes overit na strankach CEPS.
https://www.ceps.cz/cs/data#CrossborderPowerFlows

Stejne tak si muzes overit, ze v prumeru tam pretoky dluhodobe jsou, ne ze nejsou. Staci si zadat agregaci dat za rok. Treba. A budes mit prumerne rocni pretoky. Nejsou nizke a uz vubec ne nulove...

Samozrejme, je pouhou spekulaci, jak by porucha probihala, kdyby byla pouzita trafa a pretoky byly ve chvili poruchy na vedeni nulove. To by musel nekdo spocitat, nasimulovat. Urcite se to jiz deje.

Nejpikantnejsi vsak na pretocich je, ze za ne Nemci neplati CR ani vindru. A naklady CR na pretoky rozhodne nejsou nulove, CR musi financovat technicke ztraty v sitich, ktere tento prenos zpusobuje. A to za tech 10+ let budou vyssi miliardy, nizsi desitky miliard.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Nicméně předchozí den bylo o několik stupňů tepleji a přetoky o třetinu vyšší a přežilo to.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jenže předchozí den bylo to vedení V411 v pořádku...
Tady (snad) nikdo nerozporuje prvotní příčinu, tedy že se urval jeden z kabelů na 400kV vedení, a tím jej přerušil.

Ale jak je možné, že se následně podařilo rozjet vše i s tím poškozeným (neredundantním) vedením? Jediné logické vysvětlení je, že se v celém systému muselo změnit ještě něco - co, to zatím nikdo nezveřejnil, a to já pokládám za stejně škodlivé, jako v nedávném španělském blackoutu, který nejprve tvrdili že nejde za OZE, pak přes 6 týdnů vyšetřovali, aby nakonec uveřejnili "zprávu" ve které to v podstatě přiznali, ale snažili se to okecat.
Dnes ve zprávách tvrdil záprtek Nacher, že šlo nějaké varování z Německa na extra přetoky; to se mi zdá jako docela nevěrohodné i s ohledem na grafy přetoků ČEPS, kde se dá zafiltrovat na 4.7. agregovaně po hodinách a je tam vidět v 11 hodin přetok pouze 1,6GWh, který vzápětí klesl na 0,9GWh aby pak opět postupně narůstal, ale původních 1,6GWh už nedosáhl. https://www.ceps.cz/cs/data#CrossborderPowerFlows Jediný scénář, kdy by to hrálo synergicky k takovému výpadku, by bylo, že celé vedení v severočeském regionu bylo na hranici své kapacity, a logicky pak nebylo po poruše kudy ten proud vést. Tomu by odpovídalo i to, že jih republiky nebyl postižen i to, že omezením přetoků šlo následně síť poměrně snadno nahodit a sesynchronizovat z ostrovních režimů.

Pety (pokud si vzpomínám dobře) tu psal o navýšeném výkonu elektrárny Ledvice a o tom, že ji odpojili předčasně. Nemám žádnou mapu toků energie v síti ČEPS v rámci toho dne, našel jsem je celkové vytížení a přenos energie, kde je vidět ve 12 hodin pád o cca 2 GW, který už nenarostl o víc než 0,5 GW, takže i v rámci celé sítě se něco dělo dlouho poté, co byly dodávky obnoveny, ale pokud byla obnovena spotřeba, pak logicky pokles by musel jít víceméně za přetoky, což opět podporuje teorii z prvního odstavce a ty Ledvice do toho zapadají pouze tak, že tvořily extra zátěž na to padlé vedení, bez něhož nebylo bez omezení jiných toků tu energii dodávat spotřebitelům.

Mně samotnému se to jeví tak, že se tu hraje hra jak neříct celou pravdu. Chápu, že to je možná i z pohledu bezpečnosti země, ale občan by měl znát minimálně fakta, která jsou už ověřena a známa (a ať mi nikdo netvrdí, že ČEPS už dávno neví, kde se stala chyba.) Prostě mi tam chybí ta informační otevřenost, která následně dává prostor k spekulacím a fámám. Když bych to měl přirovnat k nějaké analogii, tak havárka auta kvůli upadlému kolu. Že upadlo kolo, to je nabíledni, ale i poměrně zběžný pohled velmi rychle ukáže, zda to byly nedotažené/povolené šrouby (což jde za (pneu)servisem) nebo např. klasická "vylomenina" tj. únava materiálu/ošizený servis, což jde zase za provozovatelem auta. Tady se do zblbnutí opakuje, že "upadlo kolo," ale proč upadlo, to se doposud nikdo neobtěžoval sdělit.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Cca před deseti lety byly postaveny nové bloky elektráren v Ledvicích, Počeradech a v Prunéřově. A modernizovány bloky v Tušimicích na vyšší výkon. Navíc se nastavěly ventilátory a solárka. Tím došlo k přetěžování 400kV vedení V411. ČEPS měl v úmyslu jej zdvojit, ale pořád se to odkládalo (v ČR běžný stav, co nehoří, to se nehasí). Když konečně získal potřebná povolení a vypsal výběrové řízení na stavbu (termín podání přihlášek je zítra, tedy 6.7.2025), konečně někde něco nevydrželo neustálé přehřívání a jeden fázový vodič spadl na zem. Tím vypadly rozvodny na koncích vedení, tedy Hradec (u Kadaně) a Výškov (u Postoloprt).
Proč se to projevilo také v rozvodně Krasíkov na Ústeckoorlicku, to fakt nevím.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Jenze nemely vypadnout ani ty ty dve rozvodny. Melo se pouze vypnout dane vedeni.... A uz vubec nemel spadnout zbytek. Odeslo "jen" jedno vedeni, to by pri korektnim plneni kriteria N-1 nemelo zpusobit zadny zasadni problem, soustava by to mela spravne vydrzet.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

1. on to blackout nebyl, spíše specifický brownout, na který reagovaly ochrany a vypínaly jednotlivé okruhy.
2. Myslim, že ses ohledně těch semaforů pustil na tenký led, kauzalitu mezi nefunkčními semafory a lepší průjezdností Prahy bych rozhodně neviděl jako reálnou.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

1. Tak jasně, kdyby to nebylo vypínáním díky ochranám, tak by to nemohli znovu zapínat tak rychle: někde to zapnuli už po hodině, nejdéle to podle mých informací trvalo něco pod 4 hodiny, ale jen v pár lokalitách.
2. Kauzalitu tam vidím, když jezdím pravidelně a změnila se jediná věc, že nešly ty semafory.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

ad 2. Není třeba ten pravý důvod to, že spousta lidí (aut), tramvají a busů vůbec nejezdila? Čistě proto, že věděli, že tam kam pojedou, nejde elektřina?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Taky jsou prázdniny, a podle mých dlouholetých zkušeností je Praha o prázdninách (a v zimě) průjezdnější.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

No ale já psal o MHD v Praze a potom o dopravě - teda ne jen o Praze. Potřeboval jsem vyjet z Prahy a jel jsem přes Uhříněves na Říčany. Aut bylo stejně, ale semafory tam provoz brzdí, bez nich to bylo plynulejší a na tom si trvám!

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

To pak zalezi, jakym jedes smerem. V nekterych smerech je prujezd bez semaforu rychlejsi (jsi na hlavni a tedy mas preednost a tedy semafory nebrzdi) v jinych je pak pomalejsi, ci temer nemozny (jsi na vedlejsi, nemas prednost a pokud te nekdo na hlavni nepusti, tak si ani neskrtnes.... Nebo je to o nervy.)

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Bezrámečkový design, vyblité barvy - nechápu jak mohli zahodit to nejhezčí co kdy vytvořili (Win7) a vydat Win10-11. Win12 už stejně budou chtít při instalaci i rodné číslo, tak proč to řešit...

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Nejhezčí byla asi Vista, Win7 jsou zjednodušením.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

WIn7 má principiálně podobný vzhled jako Vista. Mně se líbil ještě Win 3.x (např. simulované stíny popup menu), ten nakreslila grafička z Apple.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No, a já zase za nejhezčí považuju Win8.1, jakkoli souhlasím s tím, že co do krásy byly Visty a Win7 hodně dobrý. Jak jsem už zmínil, Win8.1 měly jen tu vadu, že tam Microsoft cpal to nový UI, jinak to bylo čistý, přímočarý, rychlý a přehledný jako ve Windows 2000. A tomu novýmu UI se dalo z takových 99 % vyhnout a nepoužívat ho (nanejvýš jsem si z nabídky, tedy obrazovky start udělal druhou „plochu“ s připnutými ikonami, to mi nakonec celkem vyhovovalo).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Wifte, jde na tebe stari... *-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Proč stáří? Když je něco navržené nově, ale blbě, není důvod to používat. Jinak potvrzuji, že Win8 + classic desktop byly velice stabilní kombinací.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A tak to nepopírám :D

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Od chvíle, kdy jsem zjistil, že díky Protonu mi funguje prakticky celá knihovna Steamu v Xubuntu a soukromě využívám raději LibreOffice, mě diskuze o tom, která verze Windows je méně blbější, začínají přivádět k podvratné myšlence útěku k Linuxu, který funguje i bez Cocotpilota, 365, kreativního kurvení dokumentů na OneDrive a dalších úchyláren, které mi v posledních měsících úspěšně ztrpčují profesní část života. :/

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Mám Steam na Debianu a teda zdaleka mi tam knihovna nefunguje. Hry, které potřebují Ubisoft Connect nebo EA Desktop jsem nerozchodil. Ale je fakt, že většina toho jde. Dobrý jsou v tomto ohledu hry, které byly původně exkluzivky na Playstation, ty obvykle fungují.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Nepotřebujeme další "bloated" Windows, nepotřebujeme žádné takové Windows a čísla to jasně ukazují.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Is it that...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Windows 11 mají oproti Windows 10 ohromnou výhodu v tom, že mnohem lépe podporují Windows Subsystem for Linux (WSL), včetně WSLg. Stačí zadat "wsl --install" a Windows začnou připomínat normální operační systém :-) . Ještě se na tom musí zapracovat, ale už to není tak problematické jako ve Windows 10. Něco z toho prý funguje i v novějších buildech Windows 10, ale mě se to na starším podnikovém PC nikdy nepodařilo rozchodit. Na Windows 11 to fungovalo samo od sebe.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tohle nejsou ale už features viditelné pro běžné uživatele. Podobně mnohem lepší emulace x86 na ARMu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To je ovšem výhoda kterou ocení jenom odborník co ji využívá, BFU to je naprosto ukradené.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Otazka potom ostane, preco pod normalny operacny system pchat Windows?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Protože některé organizace bez Wordu a Excelu neumí fungovat. To není nijak překvapující, protože Microsoft je ve vytváření vendor lock-in řešení jednička na trhu. Teď se trochu začínají vířit vody (např. požadavky státních institucí na řešení, která nejdou "vypnout" režimem, se kerým se zrovna nekamarádíme), ale ke koncovým uživatelům to hned tak neprobublá. Z hlediska BFU, co v korporátu dostanou na stůl PC s Windows (jako já), je WSL světlem na konci hodně temného tunelu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hm, a pritom je tu napr. Google Workspace ke kteremu ani Windows netreba...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Můžete konečně přestat šířit ten FUD ze w10 konci?
Nekonci.
Windows enterprise LTSC zde bude ještě dlouho, LTSC IOT ještě dele a windows server 2022 mrte dele.
Vsechno tohle bude dostavat security updaty dele nez je zivotni cyklus W11.

Tak přestaňte psát ty bludy konečně.

Kazda osoba co si nastinaluje ten ai spyware w11 je uplne vylizana.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ono se tím myslí domácí uživatelé.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Sme na IT portáli, takže sa tu rieši pohľad IT ľudí. Môjmu 76 r. otcovi bude srdečne jedno, či má Win 10 alebo Win 11 - jemu stačí Firefox. Detto pre študentov, a vlastne pre každého ne-IT používateľa. Nám/vám je to asi ťažko pochopiť, ale IT svet sa netočí okolo nás, my ho iba z časti vytvárame.

Uvedomte si, že s pridávaním features do starého Win je to ako keď menežer sa spýta developera, či sa "nedá pridať takáto a onaká funkcionalita" do 10 rokov vyvíjaného software. Keď sa to "musí" urobiť, tak sa to urobí... Lenže pôvodný návrh s tým vôbec nepočítal, takže úpravy DB, celého kódu, milión podmienok - proste nekoncepčné riešenie. A to každý nový Win aj tak so sebou ťahá barličku spätnej kompatibility... Takže backport pri chýbajúcich dependencies je takmer nemožný.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Problém je, že mu na ten jeho PC možná nebudeš moct Win11 nainstalovat kvůli nesmyslným HW požadavkům MS. Což je novinka, tohle se nestávalo, wokna šlo vždy spustit na prakticky libovolném HW. To, že se pak vlekla, byla už jiná věc.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak mu tam das linuxove distro. Pro tenhle druh BFU, kteri to maji pro litani na netu, sledovani YT, psani mailu je uplne fuk, co jim tam jede.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To samozřejmě jde a většinu času to funguje OK. Než narazíš na nějakou drobnost, která je jiná. Buď nějaký specifický program nebo třeba připojí flashku a ona se neobjeví jako písmenko.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Objeví se krásně podle svého jména - mnohem praktičtější

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.