Windows 8 na konferenci Build: Metro, dotykové ovládání, JS+HTML5 aplikace a odkazy ke stažení
Kapitoly článků
Nejprve jedno drobné upozornění: Windows 8 je pracovní jméno chystaného operačního systému od Microsoftu. Nikde není psáno, že půjde o jméno finální a nikde není psáno, že to za finální jméno zvoleno nebude (tedy co se týče veřejných míst, kde by to mohlo být napsáno).
První, co vás na Windows 8 musí zákonitě praštit do očí, je nové uživatelské rozhraní Metro. Stojí za ním Julie Larson-Green, Corporate Vice President, Windows Experience, kterou uvidíte níže na videu, jak se jí (ne)daří Metro ovládat (za problémy mohl z větší části zřejmě hardware). Jde zřejmě o největší změnu v ovládání Windows od příchodu Windows 95.
Windows 95 přinesly panel úloh a nabídku Start, to vše se ve větších či menších úpravách objevuje až do současnosti ve Windows 7. Windows 8, ať už se budou jmenovat jakkoli (vtipní jazykové hovoří o Windows Desktop 7.5 ;), přinesou zbrusu nové ovládání, které je ale uvnitř něčím podstatně zásadnějším, než je jen nové ovládání. Součástí Windows 8 – a to nikoli jako další vrstva, ale prostě součást – je WinRT API (Windows RunTime aplikační rozhraní).
Stejně jako je ve Windows Win32 API, případně .NET Framework či pro HTML5 aplikace Internet Explorer, je součástí Windows toto nové rozhraní, které umožní dvě zásadní věci: jednak běh aplikací v novém Metro-stylu a interakci s ním a jednak běh těchto aplikací na všech platformách Windows, ať už to bude počítač s x86-kompatibilním procesorem, nebo s procesorem s ARM jádry, řadu takto vytvořených aplikací půjde dokonce s minimálním úsilím upravit i pro chytré telefony s Windows Phone (v prezentaci byl příklad, kde stačilo upravit jeden řádek kódu).
Jedno Metro vládne všem - vlevo aplikace na desktopu, vpravo tatáž v emulátoru mobilu s Windows Phone
O samotném rozhraní Metro implementovaném v desktopovém prostředí Windows by se dala napsat hromada slov, jen představení několika základních funkcí věnovala konference celou půlhodinu na začátek a další v průběhu prezentace. Faktem ale je, že řada aplikací, která byla v Metro-stylu na konferenci představená, není součástí systému, šlo pouze o příklady a funkční vzorky.
Mezi aplikacemi, které jsou součástí systému a jsou i v Metro-stylu, je třeba Internet Explorer, nejspíše i přehrávač médií a další. Jak se říká: obrázek vydá za tisíce slov a video vydá za tisíce obrázků.
Není nezajímavé se zmínit i o hardwarových nárocích. Windows 8 jsou prý v základu méně náročné než Windows 7 se SP1. Steve Sinofski toto doložil ukázkami správce úloh:
Windows 8 prý momentálně po čerstvé instalaci a spuštění zabírají méně paměti než Windows 7, a to je prý včetně antiviru. Snímky pochází z nějakého atomového netbooku.