Windows Blue: levný „nástupce“ Windows 8 již v létě (?)
O Windows Blue jsme se coby o Windows 9 poprvé zmínili zhruba dva měsíce před uvedením Windows 8, nebo také 6 dní po údajném započetí vývoje tohoto nástupce Windows 8. Vesměs to bylo vše, co se o tom dalo říci. Trochu jsme věštili, jak by takový systém mohl vypadat.
Nyní se zdá, že prosákly informace (neurčitelné důvěryhodnosti) o tom, že s Windows Blue (pojem Windows 9 si pro tuto chvíli můžeme škrtnout) se setkáme už příští rok v létě. Zdá se vám to až moc brzy? Mohlo by to mít jisté vysvětlení, např. že vlastně nepůjde až tak úplně o novou verzi, ale spíše o jakýsi Service Pack. Zda bude placený (jako tomu bývá ve světě Apple, ostatně celé to nápadně připomíná prodejní model Applu), nebo zda bude zdarma, to zatím není jisté.
Proč tomu tedy rovnou neříkat Service Pack? Dobrá otázka, ale tu jsme si měli klást už v případě Service Packu 2 pro Windows XP – a fakt je, že mnozí odborníci si ji skutečně kladli. Podle nich měl Microsoft vydat Windows XP se SP2 jako novou verzi OS a normálně ji prodávat, byla by to asi podobná situace jako s Windows Vista vs. Windows 7. Možná se v té souvislosti Microsoft skutečně poučil a tu dodělanou verzi Windows Vista nevydal jako další Service Pack, ale skutečně jako nový operační systém, tedy Windows 7. Jestli to tak skutečně bylo, my tomu tleskáme, povedlo se.
A právě něco na ten způsob by mohly být Windows Blue – taková dodělaná verze Windows 8. Kdybychom chtěli být škarohlídi, tak ještě řekneme, že podle toho, jak bude svět přijímat Windows 8, podle toho budou Windows Blue placené, nebo bezplatné. A jestli budou placené, nebudou stát moc. Pravda bude možná nakonec někde mezi. Alespoň takové jsou indicie.
Finta fň však spočívá ve skutečnosti (tedy podle toho, co se dozvídáme z neurčitelně důvěryhodných zdrojů), že by tyto „levné“ nové verze měly vycházet častěji, konkrétně tak jednou ročně. Cena je pak důvodem, proč by si měl chtít následníka Windows 8 a následně i další aktualizace nainstalovat každý. Počítáme, že Microsoft bude po omezenou dobu nabízet upgrady zdarma a teprve později za nějaké drobné. Znovu bychom chtěli jízlivě dodat, že to zkouší neoficiální formou již nyní, jak jsme psali v tomto článku:
Upgrady pak budou uživatelům „nenásilnou“ formou vnucovány i tím, že jakmile vyjde nová verze systému, vydá Microsoft i novou verzi SDK pro vývoj aplikací pro „Metro“ a přestane do Windows Store přijímat aplikace pro starou verzi. Jinými slovy aby všechny nové aplikace už vyžadovaly novou verzi Windows.
Proč to všechno? Protože upgrady jsou „free-cool-in“ (mno, free budou možná v případě nových verzí Windows jen po omezenou dobu). Prý pokud uživatelé nedostanou brzy upgrade, stane se pro ně daná platforma zastaralou a nezajímavou. Tento tupohmotný trend prý vychází z chování uživatelů tabletů a zejména smartphonů (rozumně uvažující člověk jde do upgradu až v momentě, kdy mu stávající stav nestačí a z nového je schopen nějak těžit a/nebo když má stávající stav nějaké vážné nedostatky).
Nakonec ještě dodejme, že nové verze Windows nejspíše ponesou nadále jméno Windows 8, minimálně z části. Spekuluje se o takových věcech jako Windows 8.1, Windows 8.2 a podobně (podobnost s Windows Phone 7.5 v tomhle zřejmě vůbec nebude náhodná). Jak se to bude snoubit se skutečností, že Windows 8 jsou ve skutečnosti Windows 6.2, to necháme koňovi, až (a zejména zda) to nastane. A třeba je to celé jen jeden luxusní blud :-).