Pomohou chytré aplikace rozšíření Windows v tabletech?
Jeden z hlavních problémů a důvod rozčarování mnohých uživatelů pramení z faktu, že oblíbené aplikace pro Windows, respektive jejich podoba a způsob ovládání, vznikly před dotykovou érou a jejich ovládání, uživatelské rozhraní, podoba a vůbec koncept fungování vycházely z ovládání myší.
Příkladem může být Excel nebo obdobné tabulkové kalkulátory. Zadávat údaje do buněk, upravovat vzorce, měnit formáty buněk, grafickou úpravu, roztahovat obsah… to vše dohromady je pro uživatele zvyklého na myš a desktop (či notebook) zlo a leckdy i důvodem, pro který na užívání tabletu zanevře. Microsoft si toho je vědom a podporuje autory tzv. chytrých aplikací, které určitým způsobem pomohou v překonání nevyhovujícího rozhraní.
Jestli tahle strategie může mít úspěch, si netroufám odhadovat - pro konzervativního uživatele by asi bylo pohodlnější mít podobné vychytávky rovnou v systému. I když je řešení v podobě volitelné aplikace svobodnější, modernější a celkově sluníčkovější, má k jeho využití náš starosvětský uživatel o dva kroky dál: 1. Nesmí po prvotním neúspěchu, kdy zjistí, že to nejde tak, jak si představoval, rozflákat tablet o stůl. 2. Musí ho napadnout, že pro řešení jeho situace může existovat chytrá aplikace, která mu pomůže. Její dohledání a instalaci už nepočítám, hovoříme o konzervativním, nikoli neschopném uživateli :-).
Příkladem chytré aplikace je třeba Appymouse, která nahrazuje myš a usnadňuje práci se softwarem jehož koncept vznikl před patlací érou. Nejde o nic složitého, v podstatě emuluje standardní tlačítka myši a pohyb formou jakéhosi virtuálního track-padu. K dispozici je zdarma - pokud ale chcete konfigurovat rychlost pohybu kurzoru ap., vyjde na jednorázových $0,99.