Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Windows Vista vs. EK: Jaké je finále?

Windows Vista logo
Jistě víte, že Evropská komise chce po Microsoftu určité změny v operačním systému, který má být hotov co nevidět. Hovoříme samozřejmě o Windows Vista. Hlavní obhájce Microsoftu, Senior Vice President a tajemník společnosti Brad Smith na tiskové konferenci 13. října poodhalil některé skutečnosti. V kostce prohlásil, že Microsoft Evropské komisi vyhověl a tak se můžeme na základě jejích požadavků dočkat několika malých překvapení. Dozvíte se, jak to vlastně bude se zabezpečením jádra 64bitové verze, které bylo trnem v oku antivirovým firmám, zmíníme se, že Windows Defender nebude neoddělitelnou součástí systému a další drobnosti.

Vyhledávací služby v IE7

V čem tedy EK vyhověla firma Microsoft? Nejprve je tu vyhledávání v Internet Exploreru. Jak možná víte, připravovaná verze IE7 počítala doposud s vyhledáváním přes některé specifické služby, které mají něco do činění se samotnou firmou Microsoft. Ta ustoupila a umožňuje nastavit libovolný vyhledávač. Aniž bych znal vaše preference, troufám si odhadovat, že si mnozí namísto Windows Live Search nastavíte Google.

XPS formát

Pak tu máme ožehavý problém s názvem XPS (XML Paper Specification). Komise požadovala, aby Microsoft dal k dispozici jeho specifikaci standardizační organizaci a upravil licenční podmínky, aby byl formát snadno adoptovatelný dalšími vývojáři softwaru. Firma slíbila, že tak učiní ve velice krátké době.

Bezpečnost

Centrum zabezpečení

A konečně bezpečnost. Nejprve si povíme o něčem, co by vás možná až tolik netrápilo. Ve Windows Vista, stejně jako ve Windows XP, je jakési „centrum zabezpečení“, které informuje o stavu bezpečnostních prvků, jako je funkčnost a aktuálnost antiviru, stav firewallu a dalších věcí. Softwarové firmy, které se zabývají bezpečností (typicky antivirové) měly výhrady k tomu, že nemohou toto centrum zabezpečení nahradit vlastním řešením. I firma Microsoft vyhověla a uvolnila API pro komunikaci s bezpečnostními prvky Windows Vista. To ve stručnosti umožní firmám vytvořit si vlastní „centrum zabezpečení“, které může nahradit to, co je vestavěné v systému. Přitom má být zajištěno, aby fungovalo právě jedno, tedy aby např. varovná hlášení nedostával uživatel ze dvou různých míst. Zároveň to znamená, že si systém ohlídá, zda ono alternativní rozhraní řádně funguje. Microsoft tak hodlá předejít potížím, kdy by se z nějakého důvodu k uživateli nedostaly informace o potenciálním slabém místě zabezpečení, jako je řekněme nedopatřením vypnutý firewall nebo zastaralá databáze antiviru.

PatchGuard

V 64bitové (x64) verzi Windows Vista má být speciální zabezpečení jádra systému nazvané PatchGuard. To má chránit jádro před jakýmikoli zásahy a změnami, ovšem vedlejším efektem je, že tím pádem nemohou antivirové programy řádně hlídat činnost virů, neboť se tak v současné době děje zpravidla na úrovni jádra (to proto, aby se otevírané soubory nejprve zkontrolovaly antivirem a až pak je tento předal dále systému ke zpracování standardním způsobem, pokud samozřejmě projdou kontrolou). Microsoft nakonec PatchGuard neodstranil, ale vytvořil další API pro potřeby právě bezpečnostních aplikací. Výsledkem má být zachování PatchGuardu a tedy zabezpečení jádra, zároveň se v něm však skrze ono rozšíření API mohou do určité míry vrtat aplikace od bezpečnostních firem. Další detaily však zveřejněny nebyly, pravděpodobně jde o dosti ožehavé téma. Asi by PatchGuard ztratil na významu, kdyby ono aplikační rozhraní dostali do rukou „programátoři s nečistými úmysly“.

Windows Vista v EU

Máme zajímavé informace o tom, jak to bude s instalací některých součástí. Jako příklad dejme Windows Defender. Mnozí byste si možná rádi nainstalovali nějaký jiný antispywarový produkt. To nebude problém a Microsoft situaci dokonce usnadní tím, že Windows Defender se bude instalovat až po instalaci systému a na instalaci se slušně zeptá. Kdo Windows Defender nechce, jednoduše tuto instalaci nepovolí. Pokud bude povolena, pak se Windows Defender nainstaluje a bude normálně fungovat.

Výsledkem tedy je, že Windows Vista se opravdu objeví dle plánu. To znamená licencování firmám v listopadu a obecná dostupnost na trhu v lednu příštího roku.

Zdroje: 

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Windows Vista vs. EK: Jaké je finále?

Čtvrtek, 19 Říjen 2006 - 10:49 | Anonym | Menší zátěž na vytížení CPU, avšak mnohem větší...
Čtvrtek, 19 Říjen 2006 - 09:07 | Ariael | doctorx: No je videt ze vis o cem mluvis :) To...
Čtvrtek, 19 Říjen 2006 - 08:31 | Khostri | Nevím jaká je situace teď, ale narozdíl od WinXP...
Čtvrtek, 19 Říjen 2006 - 07:19 | Anonym | no, nakoniec to az tak nebolelo. este aby tam...
Čtvrtek, 19 Říjen 2006 - 06:38 | Anonym | o podepisovani aplikaci se m$ snazil uz davno,...
Středa, 18 Říjen 2006 - 14:14 | WIFT | Já mám taky dojem, že logicky by to mělo jít přes...
Středa, 18 Říjen 2006 - 13:34 | Anonym | "Asi by PatchGuard ztratil na významu,...
Středa, 18 Říjen 2006 - 13:18 | Ariael | To se klidne dostat muze, ale na 100% jim to bude...
Středa, 18 Říjen 2006 - 13:12 | Radek Zajíc | Obavam se, ze ono zminovane "tajne API...

Zobrazit diskusi