Z těžby Litecoinu se stává dobrý byznys i pro prodejce sestav
Situace je samozřejmě do jisté míry subjektivní - ne všude je dostupnost poptávaných Radeonů R9 280X / 290 / 290X optimální a ne všude jsou dostupné za původní ceny z konce listopadu. Největší světoznámé obchody s jejich dodáním ale nemají potíže a některé dokonce pochopily, že limitováním odběru na jednu nebo dvě karty si nijak nepomohou a naopak přicházejí s hromadnými nabídkami.
Například NewEgg obohatil svoje portfolio o řadu sestav, respektive komb komponent, jejichž základ je v podstatě obdobný: Základní deska s alespoň třemi PCIe ×16 sloty, levný procesor, trojice Radeonů R9 290X a výkonný zdroj. K tomu cenové zvýhodnění ve výši $100-$300 a někdy i pár grafických karet navíc (navíc oproti využitelným slotům přiložené základní desky) k rozšíření stávajících rigů. Cenové rozpětí: $2099 až $4419 (~44 až 90 tisíc Kč).
Abychom se nebavili jen o Radeonech, majitele grafických karet GeForce by mohlo zajímat, že se v těžařských diskusích pár dní hovoří o „CUDA coin“, čímž je míněna těžba virtuální měny Protoshare akcelerovaná přes rozhraní CUDA. Právě algoritmy těžby Protoshare byly navrženy tak, aby bylo velmi problematické FPGA/ASIC akcelerátorů, přičemž o mnoho lepší to zpočátku nebylo ani s využitím grafické karty: Protoshare se tak těžily hlavně pomocí procesoru. „CUDA coin“ umožňuje dosáhnout vyšší efektivity s použitím grafické karty - budeme-li srovnávat procesor a grafickou kartu podobné cenové relace, lze hovořit orientačně o čtyř- či pětinásobku výkonu (v různých cenových hladinách jsou poměry odlišné).
I přes rozličné názory na téma kryptoměn nelze popřít, že se z jejich těžby stává dobrý byznys i pro klasický IT svět. Jaký bude další vývoj, záleží na důvěře lidí v tato platidla. Pokud nijak výrazně neklesne, nepřekvapilo by nás v budoucnu, pokud by výrobci grafických čipů a procesorů při návrhu nových modelů přikročili k určitým optimalizacím pro nejpoužívanější těžební algoritmy.