Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Záchrana HDD s vadnými sektory

Hlavičky v plné práci
Vykazuje váš pevný disk velké množství vadných sektorů? Nepomůže ani Low-level formát? Myslíte, že disk už můžete vyhodit? Omyl! Naučíme vás, jak takový disk zachránit!

Kapitoly článků

1.  Záchrana HDD s vadnými sektory
TIP: Nejoblíbenější programy pro záchranu dat

 

Dostal se mi do rukou pevný disk - konkrétně toto byl Seagate s kapacitou 850MB (už je to dávno, ještě z minulého tisíciletí, odhadem rok 1997). Jeho vada spočívala v tom, že měl vadné sektory. Klasika. Disky prostě odcházejí, dělají se na nich vadné sektory a data se ztrácejí. Ovšem disk s vadnými sektory ještě nemusíte nutně vyhazovat. Vadné sektory jsou totiž způsobeny opotřebením povrchu disku. Hlavičky se obvykle nad samotnou plotonou vznášejí, ovšem sem tam se i té plotny dotknou. Následně dochází k opotřebení plotny, přesněji řečeno dochází k seškrábání té vrstvy, která chrání magnetickou vrstvu. Částečky této vrstvy na disku zůstávají a protože o ně hlavičky zaškobrtávají, dochází pak na těchto místech k vadným sektorům - nečitelným z důvodu neschopnosti hlavičky setrvat stabilně na stopě. Hlavičky se pak ze stopy uhýbají (je slyšet v disku cvakání hlaviček, které neustále odletují z té správné stopy) a stopu tak není možno přečíst (a potažmo ani zapsat).

Asi by vás ani nenapadlo, že je tomu možné pomoct - a to docela jednoduše. Prostě očistíte plotny disku a je to. Vyžaduje to nemalou zručnost a v případě tohoto disku i trochu síly. Výsledek je však vynikající. Sledujte na obrázcích, jak se takové plotýnky disku čistí. Budete k tomu potřebovat příslušné šroubováky na otevření disku - většinou nějaké hvězdičkové (zpravidla tím ztratíte záruku, proto doporučuji tuto akci dělat až když má disk po záruce), potom další verkcajk, jako kleště a podobně (postačí běžné kombinačky), no, a na závěr budete potřebovat papírové ubrousky a čistící tekutinu s antistatickým přídavkem - zabráníte tím dalšímu usazování nežádoucích částeček na plotnách disku.

Poznámka: Ještě, než disk otevřete a budete čistit plotny, vás musím upozornit na jednu zásadní věc: Pravděpodobně přijdete o data na něm uložená. Disk budete muset po vyčištění stejně zformátovat, abyste formátovali i vadné sektory. Doporučuji použít tzv. Low-level formát.

Otevřený pevný disk

Takto vypadá disk již otevřený. Nemá asi cenu popisovat, co je co, základem jsou plotny (to velké kulaté), na kterých jsou data. Abyste plotny vyčistili, musíte je z disku vyndat.

Křížové šroubky na plotně HDD

K vyjmutí jednotlivých ploten je třeba odmontovat horní úchyt. To bývá docela perlička, protože šroubky, kterými je přichycen, jsou hvězdičkové, a šroubováky na ně se špatně shánějí - zejména mají-li něco vydržet. Dalším problémem je odšroubování - protože disk se vám bude při pokusu odšroubovat šroubky otáčet i se šroubovákem a nic nevyšroubujete. Je dobré si proto plotýnky něčím přidržet. Můžete si je klidně přidržet prsty, nebojte se přitlačit, plotýnky vydrží nesmírně mnoho. Otisky prstů nakonec stejně vyčistíte, takže se není čeho bát.

Vytažené plotny HDD

Po chvilce máme šroubky odšroubované a pak lze velmi snadno vyndat nejen plotýnky, ale i jejich podložky (které od sebe plotny rozdělují, aby mohly mezi nimi pracovat hlavičky). S pořadím plotýnek si nelámejte hlavu, stejně nakonec disk zformátujete, takže je úplně jedno, v jakém pořadí naházíte plotýnky zpět. Navíc se vám spolehlivě nepovede je vrátit do vzájemně původní polohy, takže si s tím opravdu není třeba lámat hlavu. Proto jsem vás upozorňoval: Přijdete o data :-). Doporučuji plotny odložit na něco velmi měkkého, aby se nepoškodily. Molitan postačí.

Čistění plotny HDD

Potom opatrnými NE-krouživými pohyby setřete ubrouskem, namočeným do onoho antistatického kentusu, plotny. Je dobré je vyčistit opravdu dokonale, jen tak si zajistíte, že vadné sektory zmizí. Rovnoměrnost setření je velmi šikovné kontrolovat dechem. Dýchnutím na plotnu se vytvoří tenká mlhavá vrstva, na které je krásně vidět špatně vyčištěný povrch. Dech se navíc velmi rychle vypaří, takže na plotně nic nezůstane. Opět doporučuji mít plotny na měkkém povrchu.

Čistíme plotny v ruce

Nemáte-li čím plotny podložit, vezměte je klidně do rukou, ale tak, abyste se jich nedotkli (došlo by k nekonečnému čistícímu kolotoči - asi víte, jak to myslím). Nejlépe je vzít plotnu do druhého namočeného ubrousku.

Kapitoly článků
1.  Záchrana HDD s vadnými sektory

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Záchrana HDD s vadnými sektory

Středa, 12 Prosinec 2007 - 22:03 | Anonym | Před pár lety mi spadl z postele 40GB "...
Středa, 12 Prosinec 2007 - 16:30 | Anonym | Doma mám už několik let odkrytovanej 170MB disk...
Úterý, 31 Červenec 2007 - 01:06 | Anonym | Lol narazil jsem na tenhle clanek az tedkom.. a...
Neděle, 7 Leden 2007 - 13:30 | Anonym | Vacsina diskov je vyrobenych v ochrannej...
Úterý, 21 Červen 2005 - 17:02 | Anonym | Raz som potreboval dostat data z disku ,ktory sa...
Středa, 15 Červen 2005 - 10:36 | danjel | superr! Takto som sa na svojej hlúposti už dosť...
Středa, 15 Červen 2005 - 03:11 | Anonym | Dost ubohej for. Pan "profesional&...
Čtvrtek, 26 Květen 2005 - 21:25 | Anonym | Tak toto bolo ozaj super. Videl som už článok na...
Sobota, 21 Květen 2005 - 16:40 | Anonym | Tohle musel byt docela pěkný fórek v době kdy pod...
Pondělí, 16 Květen 2005 - 22:43 | Anonym | Tak jsem ten postup na jednom 1,2 GB HDD (Western...