Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Zajímavé zdroje Thermaltake Toughpower XT

Aky smysl ma ochlazovani PC po vypnutí.  Predpokládám že v PC je počas prace nejaká ustálená, a akceptovatelná teplota. Po vypnutí  jiste nestoupá. Tak proč ji znižovat zrychlene, rychleji než prirozeným ochlazováním.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

kdysy sem cetl clanek na tohle tema a divil by ses o kolik se zvysi teplota na klicovych komponentach po vypnuti (zastaveni vsech fanu) PC...takze tohle ma smysl, ale fan ve zdroji uz tomu moc nepomuze,musely by tak dve tri minuty po vypnuti bezet vsechny (vetsina) ventilatoru ve skrini

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Fredy1: ale teplota všech komponent není stejná a přenos tepla od jeho zdroje má určitou setrvačnost, takže pokud vypneš počítač, tak teplota na chladičích vzroste.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Fredy1: Zcela přirozeně se ve skříni, po vypnutí ventilátorů může dojít k nárustu tepla. To je fyzika.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Fredy1: Zcela přirozeně se ve skříni, po vypnutí ventilátorů může dojít k nárustu tepla. To je fyzika.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Fredy1: Stejně tak se chová ventilátor u chladiče auta. Po vypnutí zapalování se může spustit. Bývá jasné varování u ventilátoru chladiče auta, že pokud se šahá do prostoru ventilátoru je nutné odpojit baterii auta. Jinak fik - a jsi bez prstů.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Proto je optimální zapojit ventilátory na zvláštní zdroj,tím se životnost součástek prodlouží až o 20%.Ale kdo bude sakra používat kompl 15 let?Takže to je blbost,každej kompl de max po 3 letech pryč z baráku.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

sorry, ale nevim kam to vlozit, aby to bylo na ocich

senat nenapadne pripravil navrh zakona na cenzuru internetu

http://technet.idnes.cz/cesky-senat-chce-cenzurovat-internet-zakazal-by-...

Čl. VI.

Zákon č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti a o změně některých zákonů (zákon o některých službách informační společnosti), ve znění zákona č. 444/2005 Sb., zákona č. 214/2006 Sb. a zákona č. 160/2007 Sb., se mění takto:

1. Za § 2 se vkládá nový § 2a, který včetně nadpisu a poznámky pod čarou č. 1 zní :

?§ 2a

Odpovědnost provozovatelů elektronických prostředků

Provozovatel elektronických prostředků je povinen zajišťovat nemožnost připojení uživatele ke stránkám elektronických prostředků

a) s pornografickým obsahem,

b) nabízejícím a umožňujícím účast na loteriích a jiných podobných hrách podle zvláštního předpisu 1) prostřednictvím sítě internet, a

c) podporujícím jiné zakázané služby a činnosti včetně reklamy na takové služby a činnosti.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

jo ono to je tu (se mi to nezobrazilo):
http://cdr.cz/a/26265

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

RoPo
No to bych fakt chtel slyset jak to oduvodnis z pohledu zakona o zachovani energie , ze po vypnuti napajeni napr.na CPU na nem zacne vzrustat teplota. :)    Ty FYZIKA :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Fredy1: No mám sice jen chabé fyzikální povědomí ze sřední školy. Ale tady se ani tak nebavíme o teplotě na CPU/chladičí jako spíš o teplotě okolí/ve skříni. Po odpojení napájení z CPU/ventilátoru, zůstává na CPU zbytkové teplo, které se přes pasiv "vyzáří" do okolí. Kde IMHO při vypnutých ventilátorech může dojít ke zvýšení teploty unvitř skříně.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Teoretická situace:
Teplený odpor přechodu mezi nějakým hodně horkým VRM a blízkým kondenzátorem je 5, teplený odpor kondík-vzduch je ve větru 3, bez větru 10. Po vypnutí proudu by se bez zpožďovače ventilátorů mohl kondík přehřát kvůli zbytkovému teplu které přeteče z tranzistorů a cívek do kondíku rychleji než to stihne kondík disipovat, takže jeho teplota se krátkodobě zvedne.
Praktická situace:
V první řadě by se návrhář měl postarat o to, aby na tranzistorech VRM nebyla nikdy tak velká teplota, že by teoretická situace uvedená výše mohla kondíky ohrozit.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To JSP
No pokud se bavime o teplote okoli ve skrini tak snad nebude hrozit nadmerne prehrati vzduchu ve skrini nebo plechu . A ikdyby ... tak co :)))
Ale HLAVNE , myslíš že pasiv po odpojeni ventilatoru ( a také napájení) vyzárí do okolí (do skrine) více tepla než když je PC pod proudem a to teplo rozfoukává po skríni ventilátor s 1000ot/min? To snad ne. Na to není potreba znalosti fyziky stačí selský rozum.
Ale pokud nestaci selsky rozum , navrhuji zavrit do skrine teplomer s externim čidlem na drátku nebo bezdrátovy kterým se meri teplota vzduchu na balkone...a koukat.
Prax je nejlepší kritérium posuzení pravdivosti teorie, jak ríkával náš profesor na matematicko -fyzikální fakulte :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Fredy 1:
koukam ze jsi ve skole chybel na tom dulezitem :D

Jakmile vypnes vetraky, ktere vyfukuji teply vzduch z PC, tak toho tepla uvolnovaneho z pasivu proste ve skrini zustane vice, nez kdyz tam je kontinualni tok vzduchu skrz bednu.

Na pochopeni tohoto, staci prumerne inteligentnimu cloveku par let zakladky. Pomalejsimu cloveku pak nestaci ani 18 let skoly, anebo obhajeni diplomove prace.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Maximální teploty uvnitř skříně už v žádném případě nestoupnou, množství tepla ve skříni nestoupne, pouze se vyrovnají extrémy, tzn. čipy začnou chladnou hned, okraje chladičů se nejdřív trochu zahřejí, pak začnou chladnout, vzduch a blízké součástky se ohřejí a pak to celé postupně pomalu vychladne. Co je na tom nepochopitelného? Zpožděné větráky způsobí že to celé vychladne rychleji a zabrání krátkodobému zvýšení teploty některých prvků.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Shafa ?
Pokud v systemu (ve skrini od PC)  najednou zastavíš čas (což odpovídá vypnutí napájecího proudu a zastavení toku vzduchu pres skríň ) , tak uvnitr systemu je nejake momentální mnozstvi energie (teplo) . Kdyz pak znova pustíš čas ale energii již nedodáváš tak uvnitr systemu ( ve skrini) nemuze vzrust mnozstvi energie (teplota) .
Prumerne myslicimu cloveku i bez zakladky je jasne ze perpetum mobile proste nefunguje. Ale jak vidim , prispevky sem evidentne pisou i podprumerne myslící lidé obhajující Perpetum Mobile :)
 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Fredy 1:

Jasne. Takze dle tvoji teorie, kdyz mam napr. v kalici peci permanentni pruvan, ktery mi reguluje teplotu a pak vypnu jak ohrev, tak pruvan, tak mi teplota zacne klesat.
Zkus si to prosimte nekdy zmerit a zjistis, ze se teplota proste zvedne.

PC je to same, jen zalezi jak velky je tam pasiv na cpu a gk, jak moc je zahraty, jakou ma tepelnou kapacitu a jak velky tok vzduchu je skrz bednu.

Howgh.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No slak aby vas trafil,tolko sa tu hadate az som sa rozhodol pre meranie.
Mam tu starsi comp Athlon 2400... nieco take,uz nepamatam.
Z chladica som vytrhol cidlo na regulaciu otacok ventilatora a strcil tam s teplovodivou pastou cidlo teploty multimetra.
Zapol som comp,nechal nabootovat isiel na cigu a multimeter ukazoval cuduj sa svete 54.0 st Celsia.
Pociatac som nezatazoval,nechal som ho takto naprazdno bezat asi cca 2 hodky.Jedine co sa spustilo bola antivirova kontrola,co malo za nasledok zvysenie teploty o 1.1stupen.
A teraz to pride:
vypinam PC -teplota 55.1st
pc off -teplota 56.0st
po cca 15sek -teplota 56.1st
po cca 40sek -teplota 57.4st
cca 1min a 20sek -teplota 58.9 - 59.0st a od tohto momentu uz iba klesa...
Nema myslim zmysel rozoberat pouzity multimeter (metex),jeho presnost a tak ,aj cas som stopoval len podla hodiniek (casio) :c))
Je tu len pekne empiricky dokazane ze po vypnuti pc teplota na CPU vzrastie... robte si s touto info co chcete..
Moje meranie mi len moj nazor potvrdilo,vedel som,ze teplota po vypnuti ventilatorov kratkodobo stupne. Ale je to len na kratku dobu a celkom zanedbatelnu vysku,takze velky zmysel to dochladzovanie nema...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Je třeba si uvědomit, že teplo v PC není v danou dobu na všech místech stejné. Někde vzniká (CPU, GPU, chipset, apod.), přenáší se a většinou přes chladič ochlazovaný větrákem se předává okolnímu vzduchu a pak ven z PC. Po celou dobu, kdy je PC zapnuté, je tok tepelné energie výše uvedeným směrem a teplotní gradient klesá v uvedeném směru (pořadí), jinak řečeno teplota jádra CPU je nejvyšší, pak chladič, vzduch, okolí PC... Ve chvíli, kdy se PC vypne se sice přestane generovat teplo (třeba v jádru CPU), ale taktéž se přestane teplo odvádět (z chladiče a z vnitřku PC), ale pořád ještě platí výše uvedený teplotní gradient. A vzhledem k tomu, že teplotní přenos mezi CPU a chladičem je mnohem dokonalejší než mezi chladičem a okolním vzduchem v PC, tak dojde k tomu, že po vypnutí PC se může na chvilku ještě trochu zvednout teplota chladiče (ikdyž teplota samotného jádra CPU již začíná klesat, ale stále byla vyšší než teplota chladiče).
Zákony fyziky samozřejmě platí - tepelná energie celé sestavy (myšleno celé PC) od chvíle vypnutí klesá, pouze se vyrovnává teplotní gradient jednotlivých komponent uvnitř PC.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

feke
 
Konecne rozumny prispevek od Feke . Teplota v systemu musi klesat, maximalni teplota ktera byla na nejakem bode PC tedy zrejme jadro CPU, musi nutne jenom klesat, dochází samozrejme k prerozdelení teplot uvnitr skrine protoze ventilatory jiz nepracuji a muze dojit k zmene teplot v porovnani se stavem kdy se ventilatory točí protože chladič ješte odebíra teplo s bodu s nejvyšší teplotou ale již tak intenzivne neodvádi teplo ze skríne jako kdyby se ventilator tocil. Tento jev  nameril it-specialist . No ale pri chlazení PC nám snad jde o to aby nestoupala teplota citlivych polovodičú a ne kusu zeleza-hliniku,medi na chladici. 
No a Shafa a jeho kalíci pec na principu Perpetuum Mobile :)   Navrhuji aby v ní vubec netopil a teplotu v peci zvysoval stridavym zapinanim a vypínáním vetrákú :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Fredy1:

Pokud do skříně přestane proudit studený vzduch, a teplý ze skříně přestane vytékat, a v tu chvíli se současně vypne ohřev komponent v PC, tak v závislosti na tepelné kapacitě a hmotnosti chladičů prostě dojde k ohřátí prostředí ve skříni..
Jak je psáno někde níže, nemusí je jednat o pc, ale jakýkoliv jiný tepelný systém.

Pokud bude chip pod chladičem, tak se začne ochlazovat, pokud bude mimo chladič, tak se může do určité míry ohřívat.

S perpetuum mobile to nemá zcela nic společného. Nepodsouvej své domněnky a posměšky a raději si přečti pořádně co píšou...
Krátkodobé zvýšení teploty po vypnutí nuceného proudění je v takovýchto tepelných systémech zcela logické a normální.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.