Základní desky ASUS s integrovaným Linuxem
Splashtop je tedy jakýsi „instantní“ Linux přímo v PC, který nemá sloužit jako náhrada operačního systému. Z toho důvodu také není možná práce s žádnými soubory či úložišti. Kde je fyzicky tento Splashtop uložen, jsme se nedozvěděli ani z poměrně vyvedené recenze na serveru Phoronix.com, kterou vám vřele doporučujeme si pročíst (některé obrázky z ní vám ukážeme i zde). Stojí za ním společnost DeviceVM a označení této vychytávky dostane značku „Express Gate“. Setkáte se s ním na některých základních deskách ASUS, jmenovitě první by měla být pro platformu Intel určená a na čipsetu Intel X38 založená P5E3 Deluxe. Stačí ji osadit procesorem, pamětí a grafickou kartou a „Express Gate“ může nastartovat. Uvnitř obsažený Linux nevyužívá žádné ovladače pro konkrétní grafickou kartu, ale obecné, které by měly chodit na všech (nečekejte tedy žádnou 3D akceleraci, třeba ani nastavení rozlišení do nějakých závratných čísel, maximum v serverem Phoronix testované desce bylo 1440×1050 i přesto, že k dispozici byl monitor s lepším rozlišením).
Úvodní obrazovka, která se objeví po zapnutí počítače do několika málo sekund, nabízí hned několik možností. Jednak je to spuštění webového prohlížeče, kterým je trochu upravený a mírně očesaný Firefox 2 (zde nazývaný jako „Splashtop Browser“, dále možnost spustit Skype (aktuálně ve verzi 1.3.0.53, jinak pro Linux už je k dispozici novější) a zavolat si a v neposlední řadě také start operačního systému.
Velice jednoduchá je také konfigurace WiFi u zmíněné desky, funguje to prakticky okamžitě, stačí jen zadat pár základních údajů a je to. Samotná deska umí vedle 802.11b/g také 802.11n (pochopitelně zatím Draft, finální specifikace je ještě na hony vzdálená realitě).
Ještě než se mrknete na videoukázku níže, doporučujeme pročíst si jednak zmíněnou recenzi na Phoronixu a v neposlední řadě také oficiální stránky projektu Splashtop. Nezbývá než doufat, že je to krok správným směrem a že možnosti Splashtopu se v budoucnu zajímavě rozšíří. Avšak asi bychom byli odvážní, kdybychom po tom chtěli, aby to jednou opravdu nahradilo operační systém. Tvůrci to tak totiž nezamýšlejí, ale kdoví, co z toho nakonec vznikne.
Kdyby vás to náhodou zajímalo, desku už můžete nalézt i v českých webshopech. Cena vás jistě „mile potěší“, pohybuje se kolem 7 až 8 tisíc korun a to si ještě připočtěte fakt, že musíte použít DDR3 paměti, které také nepředstavují žádnou láci. My jsme vznesli dotaz do Asusu, takže jakmile budeme vědět, prozradíme vám, které další desky ASUS budou Express Gate mít. A jakmile to bude možné, zkusíme si s Express Gate sami pohrát a podělit se o zkušenosti.