Základní specifikace a nástin výkonu NV35
Nejprve se podívejme na specifikaci NV35:
- 130 milionu tranzistorů (NV30 má 125 milionu)
- 0,13mikronový výrobní proces (stejně jako u NV30)
- 256bitová paměťová sběrnice (NV30 má 128bitovou)
- 500MHz grafické jádro (stejné jako u NV30)
- 500MHz DDR paměti, efektivně 1 GHz (NV30 nabízela stejné rychlosti, avšak DDRII)
Ano, u DDR není překlep, nVidia se prý rozhodla znovu použít DDR a to proto, že DDRII jsou zatím prostě dražší. Ovšem už dřívější informace naznačovaly, že si NV30 (a tedy asi i NV35) poradí jak s DDRII, tak s DDR. Viděl bych tedy jako rozumné nyní přijít s DDR a až časem DDRII zlevní, tak se třeba přejne na ně. I když to asi bude spíš záviset na rozhodnutí partnerů nVidie, kteří vyrábí hotové karty.
Bohužel NV35 je zatím ve stádiu prototypu, takže na CeBITu neběžela na plnou rychlost, ale pouze na 250 MHz. Aby nVidia ukázala, o kolik je lepší než NV30, tak podtaktovala GeForce FX 5800 také na 250 MHz a srovnávala na dvou identických strojích s Windows XP SP1 a Detonatory 42.74 nastavené na „Performance“.
Z testů byl představen pouze Quake III, ale zato v maximálním nastavení 1600×1200 s 4× AntiAliasingem a 8× Anisotropním filtrováním. Zatímco NV30 v tomto případě dosáhla vykreslit průměrně 48 obrazovek za sekundu, NV35 zvládla 110!
Nepochybně nVidia vybrala test, který vykazuje opravdu velké zvýšení rychlosti, v ostatních testech to bude o méně, ale i tak je 2,3násobek velmi impozantní. Pokud se podíváme na specifikaci, tak samozřejmě velkou měrou se na tomto zvýšení podílí 256bitová paměťová sběrnice, to bezesporu. Ale i ta by byla schopna zvýšit rychlost v ideálním případě 2×. Že by za to mohlo oněch 5 milionu tranzistorů navíc? Určitě se na tom také podepíší, ale hlavní další zvýšení rychlosti bych hledal u NV30.
Pokud jste četli článek z poloviny února, který se zaobíral chipy NV31, NV34, NV35, NV40 a dále konkurentními od ATI, tak si možná pamatujete na informaci, že NV30 nemá některé vlastnosti, které pro ni nVidia původně zamýšlela. Možná spíš než nemá by bylo lepší říci, že je sice má, ale nejsou použity. Na vině je především 0,13mikronový výrobní proces u TSMC, který u tak komplexního chipu nedosahoval dostatečné výtěžnosti a navíc produkoval chipy, které se až příliš zahřívaly.
To vše by mělo být u NV35 vyřešeno a tak může využívat všech vlastností, které byly plánovány už i pro NV30 a díky tomu je rozdíl mezi těmito dvěma chipy tak markantní. Navíc už nVidia i TSMC mají s 0,13 mikrony větší zkušenosti, díky kterým bude moci NV35 být chlazena poněkud normálnějším chlazením. Alespoň to zatím nVidia slibuje.
Zatím to tedy vypadá tak, že nVidia má v přípravě slibně vypadající chip, slibující vyřešit všechny problémy, kterými GeForce FX 5800 (Ultra) trpí. Bude velmi zajímavé, co na to ATI se svou připravovanou R400, která je také zatím plánována na třetí čtvrtletí tohoto roku.
Diskuse ke článku Základní specifikace a nástin výkonu NV35