Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Zálohujeme HD DVD pomocí AnyDVD HD

a teď vás zavřou

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

tak tak

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

až sčernáte

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Myslím, že by se CD-R server neměl bát uveřejňovat zprávy týkající se obcházení ochran proti kopírování. Myslím si, že v Listině lidských práv je zakotveno právo na informaci....

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

nezapominejte, ze "backuphddvd" a jemu podobne nastroje neprolamuji zadne ochrany, nybrz je pouze legalne obchazeji "skulinkami", ktere vyplynuly z analyzy verejne dostupne dokumentace na strankach AACS LA a z pouheho podivani se do pameti/USB prenosu. za to nemuze jit do basy asi nikdo :-)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Když si zkopíruju libovolný program, stává se ze mě "hnusný a zavrženíhodný" počítačový pirát porušující zákon, který zasluhuje přísný trest. Když se ale zkopíruje HD-DVD v redakci CD-R a tuto informaci veřejně pustí mezi ostatní čtenáře, je to správné a hodné obdivu, ONI přece zákon neporušují. Porušuji ho pouze já, pokud si zkopíruji soft, nebo stáhnu film z webu. Není přátelé někde náhodou nějaká chybička? To jsou si zase "všichni rovni", ale někteří z nás jsou si o poznání přece jen "rovnější"? :-)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

to Tin: vubec ne  to je jen novy na hlavu postaveny zakon kde je psano ze zverejnovani navodu na obcházení ochran je nelegalni ..ci co ....  apropo  jakej je rozdil po pravni strance;  obejiti vs prolomeni ochrany nosice ?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

>> Tin:
Redakce MFdnes se podle tebe chová v souladu se zákony a předpisy, když zjišťuje, jak rychle po dálnici jezdí naši ministři a zjevně přitom překračují povolenou rychlost? Ber to takhle: My o tom "jen" informujem.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

>> Tin:
A ještě pár dodatků:
1. Stažení filmu u nás není nelegální
2. Zkopírování HD DVD filmu na disk (vytvoření jeho rozmnoženiny) touto metodou je úplně stejné, jako jeho zkopírování do paměti za účelem přehrání (jen se použije pomalejší paměťové médium - zde pevný disk).
3. Nepleť si kopírování softwaru a kopírování audiovizuálních děl.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Tin: Mohu se optat, proč srovnáváš naprosto odlišné věci? Na jednu stranu stavíš zkopírování HD DVD na disk (námi, z našho a za naše peníze pořízeného HD DVD média) a na druhé straně věci jako "zkopírovat libovolný program", resp. "zkopírovat soft", nebo "stáhnutí filmu z webu". Mezi těmito věcmi opravdu není rovnítko. Nehledě na to, že stáhnout si libovolný film z webu smíš bez jakéhokoliv postihu, nesmíš ho pouze dále nabízet (což ovšem hojně používané stahovací systémy založené na P2P dělají, takže v jejich případě už prostým stahováním porušuješ zákon).

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Jen tak dál!!! Distributoři a vydavatelé budou investovat čím dál tím větší finance do čím dál tím tvrdších ochran a hackeři jim to budou čím dál tím rychleji obcházet, takže se bude muset do ochran víc investovat, vyvíjet lepší, ale stejně se budou minimálně stejně rychle obcházet, takže se zase bude muset víc investovat, vytvářet sofistikovanější ochrany, ale vzápětí je zase někdo obejde, takže se znovu bude muset víc investovat.........

Otázka je, kdo na to tomhle začarovaném kruhu tratí víc? Výrobci, kterým se krátí zisky díky "nutnosti" inovace nových a lepších ochran nebo hackeři, kteří své bohulibé činnosti věnují svůj vlastní volný čas (a nepředpokládám, že by vyvíjeli nějaké horentní částky) a za krátkou dobu sebesofistikovanější ochranu obejdou? Filmový, hudební ale i herní průmysl by se nad tím už mohl zamyslet, ale pod vidinou tučných zisků, zaslepeni zalenými bankovkami, se jim nějak nechce. Ale pánové! Ty zelené bankovky jsou jen iluze! Možná na krátko vyhrajete bitvu, ale nikdy se vám nepodaří vyhrát celou válku - pokud budete v nastoleném principu pokračovat, tak už dnes je jasné, že prohrajete a můžete se jen modlit, aby to nebyl naprostý debakl !!!
***
Nehledě na to, že drtivá většina filmové produkce, jak naší, tak zahraniční, si nezaslouží ani její shlédnutí, natož pak ztrácet čas "zálohováním" těch braků. Hry už jsou také na jedno brdo -> jiný název + jiné menu = nová jiná hra. A o hudbě škoda mluvit, to co bych kupoval, se u nás stejně neprodává a když ano, tak za roční rozpočet Papui Nové Guinee. Aneb jak kdysi někam napsal jeden moudrý člověk: "Kdyby bůch chtěl, aby se nekradlo, nestvořil by torrentz.com"! Ale to už jsem trochu odbočil od tématu...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Co je a co není legální?

Kopírování (a zálohování) hudby a filmů pro vlastní potřebu JE legální.
Stahování hudby a filmů z Internetu JE legální.
Přehávání originálu i kopie JE legální.

Používání programu proti jeho licenci, nebo bez zakoupené licence u komerčních programů, NENÍ legální.
Vystavování vlastních kopií filmů a hudby NENÍ legální (pokud nemám zvláštní licenci nebo nedržím vlastnická a autorská práva).

Tak a teď poslední (nejspornější) bod: Obcházení technických ochran, které mají zabránit kopírování, NENÍ legální. Konkrétně §43 odst. 1 říká, že "neoprávněným zásahem do autorského práva a práv souvisejících s právem autorským je i (samotné) obcházení účinných technických prostředků ochrany práv podle autorského zákona."

Právně ani logicky tomu není moc co vytknout, ale v technické praxi to má jeden podstatný háček: Jako spotřebitel totiž nemám úplně jasno, kdy ochranu obcházím a kdy ne. Třeba tady v tom článku se testuje software, který má umět kopírovat HD-DVD na disk, jak mám ale poznat, jestli obchází ochranu nebo ne?

Pěknější příklad je přehrávání DVD. Pokud si koupím třeba WinDVD a nechám disk přehrát, tak se mi disk přehraje. Obcházím v takovém případě ochranu? Rozhodně ne. Pokud si nechci WinDVD kupovat a stáhnu si mplayer (www.mplayerhq.hu), který umí velice podobnou věc, jako WinDVD - teda přehrát video - obcházím tím ochranu? Vypadá to, že ne. Při bližším zkoumání ale zjistím, že mplayer používá pro přehrávání decss kód. Obchází tento kód ochranu? Určitě ano, kvůli tomu byl napsán. Je teda přehrávání přes mplayer ve světle této skutečnosti nelegální? Mělo by být (první spor). A teď si vemu zpět WinDVD, jehož některá součást v podstatě dělá to samé, co decss, tedy odstraňuje css ochranu z filmu a obchází tedy ochranu. Je teda přehrávání přes WinDVD nelegální? Asi by taky mělo být, ne?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

xvasek: Stahovani je legalni, nabizeni ke stazeni (sdileni) uz nikoliv (teda pokud nejde o free veci, typu z freemusic.cz nebo neco kde vyprsely prava...). A to plati u nas, treba v US je pokud vim nelegalni i stahovani.

Ad ochrana: pokud ochrana umoznuje (technicky) neco prehrat, umoznuje to i zkopirovat, jen nektery ochrany v tomhle hazej dosti klacky pod nohy. Pokud spotrebitel-laik je schopen pomozi bezneho zarizeni/software disk zduplikovat, tak pokud tam nejaka ochrana byla, tak bych si netroufl nazvat ji "ucinnou". No a pak je to o pravnicich a slovickareni....

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

BiIbo: S tou "účinnou" ochranou mě to taky napadlo, :-) ale spíš bych si radši přečetl stanovisko odněkud z nějakého ministerstva.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

To Tin:
Zákon porušuje pouze a jedině ten, kdo chráněné dílo na Net umístí, ne ten kdo stahuje. Podle našich zákonů je stahování legální. To že v některých sítích se stahuje výměnným způsobem, by mne, jakožto stahovače nemělo zajímat. Já právo stahovat mám a to, že mi to příslušný soft bez ,,nabídnutí protislužby" neumožní, není moje chyba, ale chyba, lépe řečeno trestný čin tvůrce programu, nebo provozovatele sítě. Pokud je tedy nutno někoho trestat, nechť je trestán ten, kdo dílo na internet, konkrétně do výměnné sítě vložil (hlavní pachatel) a ten, kdo tuto síť provozuje (spolupachatel), ale v žádném případě nelze trestat, ani šikanovat vyšetřováním ty, kdo využívají svých zákonných práv, protože jakmile se dílo, byť ilegálně, octne na Netu, je jeho stažení legální.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

>> xvasek:
Můj názor je, že stanovisko ministerstva by mělo být naprosto zbytnou záležitostí. Ve vládě se totiž tvoří zákony a pokud je od vlády (nebo její části) potřeba k tomu ještě něco vysvětlovat, jsou tyto zákony špatně napsány. Pokud jde o ty "účinné technické prostředky", tak i ty jsou v zákoně popsány - §43, odst 3.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

krakonoš: Bohuzel, ty nemas PRAVO stahovat. Jen to neni trestny cin. Tvoje jedina sance je hajit se, ze jsi nevedel ze ten program to zaroven sdili, a pokud nasadis dostatecne pitomej kukuc mozna o tom soudce i presvedcis.

A zrovna provozovatel site casto ani technicky nemuze zjistit, jestli se po ni kopiruji veci chranene copyrightem, takze ten za nic nemuze.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

NEZNALOST NEOMLOUVA. Tomu, kdo bude tvrdit ze nevedel ze p2p program zaroven data sdili by meli dat par let natvrdo, protoze na to snad uz dneska nikdo nenaleti. Hlavne kdyz pri instalaci souhlasi s nejakou licencni smlouvou.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Krakonos> Teda, tvoje projevy uz tady sleduju nejaky cas, ale dneska jsi me definitivne rozstipal. Nikdo ti zadne PRAVO stahovat nepriznal (volebni bohuzel ano) a z tveho volani po tom, ze stihat by meli autory programu a provozovatele siti se mi dela zle. Myslis si, ze oni tu jsou proto, aby ty sis mohl stahnout svuj usmudlany warez na "zaoblovani audiokrivky", je za to zavreli a ty si pak v klidku odkracis.

Kdyz nesouhlasim se zakonem, mam moznost pouzivat p2p a stahovat sw a a/v dila, ale bezpodminecne musim byt pripraven nest za to nasledky. Je to jenom moje rozhodnuti a svalovat vinu na nekoho jineho (v tomto pripade dokonce na toho, kdo mi s tim pomohl) je uboha bezpaternost.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

No furt se kolem toho chodi jako kolem ...

Me by zajimalo, jestli se k ucinne ochrane pocita CSS (Content Scrambling System) - podle me to ucinna ochrana je, protoze bez specialniho softu ji neprekonam (je jedno jestli je primitivni a davno prekonana, proste musim ji prekonat abych disk zkopiroval). Pokud tedy plati ten muj predpoklad, nemam v Ceske republice pravo vytvorit si kopii pro vlastni potrebu prakticky z jakehokoliv DVD (drtiva vetsina minimlane CSS obsahuje). Co vy na to?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

jindrakk: No pravo na vytvoreni zalozni kopie je jen na zacpani huby, prece tu moznost mas, ale kdyz vezmes v potaz ochrany tak nemas :)

ptc: Muzes mi rict kde pri instalaci napriklad azureuse si prectes v GNU/GPL v2 licenci informace o tom ze program pri stahovani i sdili? Zase se opakuji tve skvele vystupy :-)))

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

iba teoreticky:

ako zistim, ze to co nahravam podlieha copyrightu? podla nazvu? smiesne... ak sa z programu alebo filmu odstrani upozornenie, ze sa jedna o copyrightovu vec, musim po tom co som danu vec stiahol dlho hladat (potencialne neuspesne) povod daneho diela? zistovat o nom, ci NAHODOU nie je copyrightove? toto sa asi ziadat neda. ak niekto hodi na zdielanie veci, ktore nie su jednoznacne copyrightove, tak by sa dalo stavat aj na tom

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

>> jindrakk:
Jak jsem napsal níže, pojem "účinné technické prostředky" je v zákoně vysvětlen. Podle mě se ale dá z aúčinný technický prostředek považovat i nápis "toto médium nesmíte kopírovat" - svým způsobem je účinný technický prostředek i "copy protection bit" na CD-DA, který směle všichni (softwarem počínaje a uživateli konče) ignorují.
Výsledek: Podle aktuálního připitomnělého autorského zákona se nesmí kopírovat prakticky žádné CD-DA (neboť prakticky všechna mají na stopách nastaven "Copy Protection Bit", což není nic jiného než příznak, který měl softwaru říci, že tato stopa by neměla být kopírována, protože na ní zkrátka sedí Copyright).

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

husta debata hned po ranu :)

myslim si, ze by se mely zakazat pocitace, je teoreticky mozne s nimi delat neco nelegalniho. Myslim si, ze by se meli zakazat lide. Vsichni. Je teoreticky mozne, ze budou delat neco nelegalniho. A to bych neprezil.

Nenapsal jsem neco nelegalniho?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Když už jsme u toho, že použití DECSS jakožto dekódovače JE nelegální, uvažme, že se jedná pouze o v řadě následující dekódovací krok, kterých se standardně při jakémkoli přehrávání/kopírování CD provádějí mraky (převod načtených dat z optiky, korekce chyb, předod fo formátu pro pAD převodník atd.). Všechny ostatní jsou legální a nutné.
Navíc obyčejný uživatel vůbec nemusí tušut, který SW je nelegální, neboť díky koncepci kodeků je požadavek 'Pro přehrání tohoto obsahu je potřeba stáhnout SW xxx' zcela běžný.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Wift: Že je ten zákon špatně napsaný je asi jasné. :-) Teď je mým cílem zjistit, co se teda může a co ne, což bez nějakého dalšího vyjádření nejde.

Primárně mi jde o to, abych si mohl legálně přehrát filmy, což je u originálních DVD z důvodu použitého přehrávače (který pouřívá DeCSS) minimálně sporné. Každopádně můžu filmy stahovat z netu bez ochrany a pak už je paradoxně všechno naprosto košer. :-)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.