Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Serverový linux na osobním počítači, aneb Bez starostí do roku 2032 - Část 1

Aktivní podpora devítkové verze rozhodně nekončí v roce 2023, opravíte si to . Jo a mimochodem, jedenáctky se dají nainstalovat i na "unsupported" hardware...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ad 2023 - opraveno, děkuji za upozornění.

Ad Windows 11 - Toto řešení byste doufám neoznačil za bezúdržbové :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ne ;-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Windows 10 potažmo Windows 11 jsou komplexní operační systémy, které obsahují všechno, co domácí uživatel potřebuje. Samozřejmě tu máme nějaké doinstalace jako je herní klient Steam, někdo si doinstaluje nějaké ty utility typu MSI Afterburner anebo z jiného soudku 7-zip. K nějaké herní klávesnici, myši, volantu, gamepadu máme obslužný software, kde si můžeme jako domácí uživatelé také lecos naklikat a vyšperkovat si to. Dál tu máme aplikace pro Netflix a další podobné služby. Prostě ve výsledku si domácí uživatel pořídí dle návodu linux a bude čumět jak puk, co s tím.

Jinými slovy tohle není ani náhodou řešením jako náhrada Windows 11.

Přesto bych linux pro domácího uživatele na základě vlastní zkušenosti nezavrhoval, ale na rovinu je třeba říci, že bude potřeba podobně výkonný hardware jako na Windows.
Zájemci o linux se budou muset připravit na to, že na linuxu prostě úplně všechno nenaklikají a čím do více obskurního distra půjdou, tím víc budou psát příkazy do bashe nebo to tím dříve vzdají.
Takže určitě doporučuji velké distro: osobně preferuji Debian, případně bych byl i pro Arch, ale pro někoho může být jednodušší Fedora a Ubuntu.
Pokud chcete víc klikat než psát do bashe, tak jako grafické prostředí je nutností GNOME nebo KDE, maximálně je jakžtakž použitelný Cinnamon.
Nejdůležitější je neposlouchat linuxové fanatiky a nečíst povrchně psané články na webu, kde vás víc zmatou než poradí.
Pamatujte, že na linuxu vytváří většinu věcí komunita a čím je projekt větší, tím má víc vývojářů a obvykle je méně zabugovaný a více komplexní.
Proto například nedoporučuji různá jednoduchá grafická prostředí linuxu, která jsou často "one man show" a při dnešní komplexnosti linuxu, vám tam 2/3 věcí stejně nebude fungovat a ve výsledku vás to akorát od linuxu odradí!

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Netflix na linuxu funguje a stejně i ta příšernost Teams, která nahrazuje zabitý Skype. HW je možný i slabší než na Win10/11. Např. Lubuntu je snesitelné i na HDD a i když to dnes nemá moc velkou hodnotu, tak jako důkaz vyladěnosti to stačí.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Lubuntu, jako derivát Ubuntu, má problém se Snapem (Firefox a další integrovaný SW). Na HDD peklo. Netflix běží na Linuxu kolik? 720p? 480p? A samozřejmě jen v Chrome a derivátech. Myslím, že některá videa mají úroveň bezpečnosti, že ani nejdou spustit. Teams pro Linux skončil, ale funguje ten v prohlížeči a stejně jako u Messengeru udělala komunita wrapper, takže není jako karta v prohlížeči a jde minimalizovat do ikony v traybaru (akorát na GNOME je blbý, že se musí pořešit dvojité odklikávání notifikací). Jinak odlehčená distribuce stejně končí na webových stránkách a Electronových aplikacích (ty jsou stejně pomalé, jako kdybyste měli plnotučnou distribuci).

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Zadání:
"Vzhledem k použití, které obnáší přečtení zpráv a mailů, správu bankovnictví a občasné vytisknutí nějakého toho dokumentu by byl nový počítač zbytečný. Ideálním řešením je tak v takové situaci Linux."

vs. tvoje stupidní argumentace:
"... co domácí uživatel potřebuje. Samozřejmě tu máme nějaké doinstalace jako je herní klient Steam, někdo si doinstaluje nějaké ty utility typu MSI Afterburner anebo z jiného soudku 7-zip."

"Trochu" jiný use case, ne?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tohle je jen teoretická konstrukce linuxového fanouška. V praxi žádný takový use case samozřejmě neexistuje. Tihle lidi mají dneska smartphone s Androidem, který tohle řeší. Pokud vůbec máš počítač, už to tě jasně definuje do pokročilejší skupiny uživatelů a tyhle uživatele před podobnými články varuji, protože to končí jejich rozhořčením. Přitom linux se dá, ale jako klikací uživatel chceš a potřebuješ minimalizovat bash a to jde jen tak, jak popisuju!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Znám dost lidí, který stále používají tlačítkový telefony a běžně s počítači pracují.
Ze své bubliny vím, že takové "use cases" existují. Někteří lidé nepotřebují o mnoho víc než prohlížeč.
A co se týče příkazové řádky a bashe, to je pro správce počítače mnohem lepší než klikátka. Pokud na daný počítač nemůžeš ani vzdáleně, je mnohem jednodušší předat řádek textu, než vysvětlit, co se má odklikat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Vážně jsi v jednom příspěvku kritizoval, že ne vše jde naklikat, abys následně doporučil Debian (nebo Arch)?

Vím, že jsi používal dlouhodobě *Ubuntu, pak tě naštvalo (což nemůže být překvapením) a začal jsi pařit a vrátil ses k Windows. Dosud v cajku. Ale probůh, to opravdu tuhle svojí zkušenost a zklamání z Ubuntu vážně převlékáš do takovýchto příspěvků? Tohle je vlastně největší důvod, proč lidi od Linuxu odrazuji → musí se nejen naučit jiné postupy, ale také v některých situacích přemýšlet, což je nepřekonatelná hranice pro většinu z nich. Výsledkem bývají přesně taková tvrzení, jako jsi předvedl ty nebo spousta dalších diskutujících na toto téma nejen tady.

Konec Windows 10 bude pro linuxová fóra nesrovnatelně vetší peklo, než byl konec WinXP...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Zrovna minulý víkend jsem si vytvořil flešku s aktuální LTS Lubuntu pro jeden PC s Windows 7. Nehodlám kvůli redmondským kurvítkářům vyhazovat tichounký PC mimo jiné s bezchybně fungujícím Gelidem Tranquillo, který by toho Athlona II X2 uchladil i bez namontovaného 12 cm větráku.

Celý PC je postavený tak (mnou), že plná zátěž je hlučností téměř neodlišitelná od nicnedělání, však jsem ten PC kdysi dávno stavěl pro sebe, pak byl x let u jednoho příbuzného a dnes u druhého a stále neví co jsou to pazvuky starých PC a nových natožpak starých notebooků.

Chvíli jsem přemýšlel, že bych PC jednoduše vyměnil za jeden co mě tady leží s Win10, jenže to by bylo jen odkládání problému. Linux je elegantní řešení min. pro stará PC. Když čtu zprávy o Win12, tak nelituji ani sekundy s tučňákem.

Díky za tip na alternativy k Rufusu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Před 2 měsíci jsem oživil hodně starý laptop s 3 GB RAM instalací Desítek 32bit. Cílový uživatel potřebuje Windows-only věci a taky se nechce přeučovat. O aktualizace aplikací se nebojím. Pro srovnání: Chrome, Firefox, Edge, Steam, Epic, Teams atd. podporovaly Sedmičky do 1.1.2024.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Windows 10 IoT Enterprise LTSC 2021 mají podporu do 13. 1. 2032.
Tak to ten Linux nic moc.
A i to se mi zdá málo.
6 let uteče jak voda a bude to třeba řešit znovu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pamatuji, jak komunita prodloužila život XPček vytvářením balíků aktualizací z Windows Server 2003, který byl stejné jádro. Podle mě bude něco podobného s IoT verze --> desktopová.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

asi se nepamatujete nejlíp, win server 2003 vycházel z xp-64bit, ale ty měly s tehdejšími xp společný jen vzhled.
jiné servicepacky, jiné aktualizace, jiné (chybějící) ovladače.
doma by si to nainstaloval jen šílenec.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Windows 2003 Server x86 vyšel April 24, 2003 a Win XP x86_64bit až April 25, 2005.

Windows 2003 Server x86 byl postaven na novější code base vycházející z WinXP. Blízkost těchto systémů naznačuje i vnutitelnost XP ovladačů.

Jel jsem na Windows XP 64bit (před příchodem Vista 64), nevýhodou jejich společné báze s Windows 2003 64bit byla, pokud si dobře vzpomínám, například absence Bluetooth stacku a obecný nedostatek ovladačů pro periferie.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Mate nejaky postup, jak to legalne provozovat doma?
Protoze pokud vim, na LTSC potrebujete smlouvu s Microsoftem. Muzete koupit druhotnou licenci, ale bez te smlouvy vam bude prd platna.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ltsc licence si koupíte na netu.
ta s delší podporou je "iot", možná by šla aktivovat přes ms udělátka, na konci ledna o tom vyšly všude články.
doma vás asi nějaká smlouva s microsoftem nezajímá, už za ten opruz co má s aktivacemi určitě ne.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jo, doma je licence úplně fuk.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Linux bych mohl dát možná dědovi, kterej v životě neměl počítač v ruce. Tudíž začíná od nuly. Všichni ostatní mě s linuxem hnali někam.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Rocky je fajn, ale ako nahradu za win10 by som ho urcite nevnimal. To su dva rozne svety a su situacie, kedy nemozes menit windows za linux alebo linux za windows. Dnf!

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ja je menim bezne.
Windows mam na hrani, Linux na praci. Jenze ne vsechno jde hrat na Windows, a ne vsechno se da delat na Linuxu. Takze je stridam. Byt Linux vyhrava casove zhruba 38:2.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

a kdo uaruci, ze bude ecistovat v roce 2032?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Windows nebo Rocky Linux?
U toho Rocky Linuxu by mě to určitě moc nebolelo, kdyby nebyl Rocky Linux, určitě by byla nejaká jiná podobná distribuce, za kterou by se to dalo zaměnit, aniž by to uživatel poznal.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Taky se přidám, nahradit win linuxem... špatná rada. Taky jakožto rodinný it jsem prozatím zkusil linux jen na jednom nenáročném pc určeném jen na net a kolikrát už mě svrbí prst, že tam hodím zpět win. Paradoxně jsem u toho PC častěji než u těch s winem. Poslední wtf momenty se děly při povyšování verze na aktuální. Ouch. Zorin příště vynechám.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Za mě zásadní chyba je to, co podstrkují linuxoví fanatici lidem. "Tenhle PC už nestačí, Windowsy jedou jak šnek, tak tam hoď linux."
Já říkám NE! Linux je komplexní OS jako Windows a pokud chceme i GUI stejně komplexní, musíme uvažovat o KDE nebo GNOME a ty jsou stejně výkonově náročné. Takže když nestačí Windows, nebude stačit ani linux.
Ale jistě, že když má člověk linux v malíku, že si na něm dokáže vyladit i starší nevýkonné PC, ale nutnost znalosti bashe a linuxovým příkazů je tam zásadní.

Linux a Windows jsou prostě dva odlišné systémy a jediné rozumné je, řídit se aplikační potřebou. Linuxové aplikace asi nebudu provozovat přes cygwin na Windows a obráceně to samé přes Wine. Jestli používám multiplatformní aplikace, mohu si ozkoušet obojí a vybrat si, co mi vyhovuje víc.

Za zásadní informaci pro linux pozitivní považuji to, že docela dost her funguje na Steamu přes rozhraní Proton parádně i na linuxu, akorát je to na tom Steamu trochu skryté, ale jak to člověk objeví, tak potom už je jednoduché rozchodit hodně her na linuxu se stejnými FPS jako na Windows.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Aktuální situace dneska je ale trochu jiná. Máš PC, na kterých Windows běží svižně, ale W11 na ně normálně nenainstaluješ. Takže buď tam necháš nepodporovaný/neaktualizovaný Windows, nebo tam můžeš dát některou linuxuvou distribuci, která ti poběží nejméně tak svižně jak windows.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ten Windows 11 bude dostávat aktualizace v rámci minor verze. Pro major verze Jedenáctek ho nainstaluje znova, ale mají podporu v překryvu (6 až 9 měsíců?).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.