Závěr
Kapitoly článků
Jsme na konci a nastal tudíž pravý čas bilancovat. Nejprve se podívejme, v čem je notebook opravdu dobrý a čím by vás tedy mohl nalákat na jeho koupi. Jednoznačně je to kvalitní zpracování včetně víka, které dobře chrání displej proti promáčknutí. Samotné LCD nabízí velmi solidní možnosti a velmi kontrastní a kvalitní podání barev, i když rozlišení by mohlo být vyšší než 1 280 × 800. Na notebooku se vám bude dobře pracovat, protože je nízký a přední hrana je zešikmená, aby netlačila. Občas můžete využít i funkci Audio DJ pro přehrávání hudebních CD i kvalitní zvukový kodek (bohužel s integrovanými reproduktory je to již horší, protože jsou pouze průměrné a nijak nevybočují ze „šedého standardu“). Máme zde dostatek komunikačních cest, včetně gigabitové síťové karty, Bluetoothu a čtyř USB 2.0 portů. Jako „nadstavbu“ vnímám integrovanou webovou kameru s mikrofonem. Stejně tak DVD-RAM mechaniku. Bohatá je ale celková výbava notebooku, protože brašna a myš nebývají standardem.
Co naopak hovoří proti? Zejména pouze ve všech směrech průměrný výkon. Zklamal mne použitý pevný disk. K GeForce Go 7300 bych poznamenal, že jde stále pouze o low-endovou, či maximálně mainstreamovou grafickou kartu, ať se jakkoli blýská novotou. Pouze 4 pixelové pipeline a 64bitová paměťová sběrnice kartě jednoznačně nastavuje limit, který nápadně připomíná Mobility Radeon 9700, nicméně pro rozlišení 1 280 × 800 je výkon dostatečný i pro náročnější hry. Vzhledem k velké TurboCache (až 192 MB) bych pak v notebooku ocenil (při zachování stejné ceny) 1 GB RAM, protože 512 MB je v tomto případě jednoduše málo. Zamyslíte-li se totiž, kdy si asi bude karta případně potřebovat půjčit paměť, dojdete k závěru, že v náročných aplikacích. V těchto případech je ale většinou již oněch 512 MB plně využito samou aplikací a operačním systémem, tudíž musí zákonitě dojít ke zpomalení. To se mi také stalo u NFS Most Wanted, kdy hra na chvíli úplně zamrzla, disk začal načítat „jak blázen“ a po chvíli vše pokračovalo bez problémů a trhání dál. To ale není kritika samotné technologie TurboCache, ale spíše jen konfigurace tohoto konkrétního modelu. Nemluvě o tom, že s druhým modulem by přišlo ke slovu i dvoukanálové zapojení pamětí, což by jistě výkon také pozitivně ovlivnilo.
Dále mi vadí váha 3,2 kg, což je na můj vkus u „takového notebooku“ přespříliš. A jinak pohodlnou práci na klávesnici vám bude komplikovat touchpad, který nejde nijak jednoduše vypnout např. zmáčknutím tlačítka někde blízko u něj jako u mého HP. Vadily mi také dodané ovladače, protože až při testech výdrže provozu na baterie jsem zjistil, že nefunguje Speed Step, což vyřešilo pouze stažení nejnovějších driverů z webu Intelu. U grafické karty naopak musíte použít dodané ovladače (verzi 82.04), protože ani poslední oficiální verze ForceWare 81.98 ji ještě nepodporuje. Také mi zde chyběl OEM operační systém (v ceně), i když jinak je softwarová výbava bohatá. Bohužel ani výdrž na baterie není nijak vysoká.
Celkově vzato má notebook velmi komplikovanou pozici, protože i Asus má ve své nabídce model s o mnoho výkonnějším Mobility Radeonem X700 128 MB (8 pixel pipeline, 350/350 MHz) a 80GB pevným diskem, který je v ostatních parametrech srovnatelný. Cena je přitom vyšší cca pouze o 3 000 Kč. I když na druhou stranu za cenu o 2 000 Kč nižší nabízí Asus i notebooky s integrovanou grafickou kartou a zde zase není „o čem mluvit“ ve prospěch námi testovaného kusu. Nicméně takovýto notebook si člověk kupuje spíše kvůli 3D výkonu a v tom bych viděl hlavní kámen úrazu, protože cena ve srovnání s jinými modely s grafickými kartami s 8 pixel pipeline relativně vysoká. Proto by měl mít notebook v základu 1 GB RAM, to by byl hned z mého pohledu o poznání lukrativnějším zbožím.
|
Do testu zapůjčila firma LEVI International
Cena: 32 532 Kč bez DPH
Záruka: 2 roky