Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Závěr

Obr: Regulátor otáček ventilátorů PRO3
Vadí vám, že počítač hučí? Chtěli byste, aby hučel méně? K tomuto by vám mohla dopomoci karta české výroby, kterou nám přímo výrobce zaslal na otestování. A jelikož je vyráběná u nás, není její cena nikterak závratná. Je vyráběna ve dvou variantách - s větrákem pro grafické karty a bez.

Kapitoly článků

1.  Úvod
2.  Instalace
4.  Závěr

Neprováděl jsem žádná objektivní měření, budu vám tedy jen zprostředkovávat jen mé subjektivní dojmy z používání, ale snad to bude stačit. Předně chci říci, že jsem nenarazil na žádný problém, žádný zátuh počítače atp. Karty jsem testoval s procesory Pentium III 450 MHz běžící na 504 MHz a Celeron 800 MHz běžící na 920 MHz.

U Pentia III, u kterého jsem předtím nepoužíval žádný jiný prostředek na ztišování počítače (softwarový SpeedFan bohužel na této konfiguraci neumí ovládat ventilátor na CPU), bylo zmenšení hluku velmi znatelné - vždy jsem jasně po 15 sekundách od startu počítače slyšel, jak se zpomalují větráky na procesoru a ve zdroji. Rozdíl v hlučnosti mezi kartami PRO3A a PRO3B (tedy karty s větrákem a bez něj), jsem byl schopen slyšet jen při otevřeném počítači a to pouze, když běžely na plný výkon.

To u Celeronu byla situace poněkud jiná. Pokud bych měl srovnávat se standardním fungováním počítače, tak i zde nastalo výrazné zlepšení s použitím PRO3 karty. Jenže já již nějaký ten rok mám ve zdroji ventilátor připojen místo na 12 V na pouhých 5 V (ano vím, mám štěstí, že se mi vůbec roztočí) a tak je prakticky bezhlučný. A otáčky ventilátoru na procesoru nechávám řídit SpeedFan. Dokonce ho mám nastaven tak, že ventilátor je permanentně vypnutý a jen když je procesor zatížen (a tudíž stoupne jeho teplota), tak se větrák spouští. Takovéto nastavení je tišší nežli řešení s PRO3 kartou.

Osobně považuji tento výrobek za velmi dobrý, i když by se daly najít jisté drobnosti, které by šly vylepšit. Chcete-li ztišit váš počítač, můžete o této kartě uvažovat jako o jedné z alternativ. Pokud váš počítač neumožňuje softwarově regulovat otáčky ventilátoru, můžete ještě volit mezi tímto řešením, tím od Mironetu a přímo "tichým větrákem". Nutno podotknout, že pomocí ztišujících prvků od Mironetu dosáhnete lepších výsledků, které ovšem budou vykoupeny několikanásobně vyšší cenou. Oproti softwarovém SpeedFanu má PRO3 karta jisté výhody i nevýhody. SpeedFan umožňuje lépší nastavení, ale PRO3 karta je aktivní stále, nejen ve Windows. Se SpeedFanem se vám při rebootu nejprve spustí větráky naplno (při ukončení programu), následuje reboot a až po spuštění SpeedFanu se zase počítač ztiší.

Jak jsem psal při popisu instalace, pomocí trimru na kartě máte možnost ovlivnit minimální rychlost otáčení ventilátorů. Je škoda, že rozmezí nastavitelnosti není větší - možná až do úplné nuly, zastavení větráků. Jenže to by pak bylo vhodné, aby každý ventilátor měl vlastní trimr. A úplně nejlepší by bylo, kdyby každý ventilátor měl i vlastní teplotní čidlo a .... Takto by šlo pokračovat ještě dlouho, jenže s přidáním každé nové vymoženosti by jistě stoupala i cena výsledné. Podle mého názoru výrobce zvolil rozumný kompromis mezi nízkou cenou a možnostmi.

Nakonec mi to nedá a do výrobce si přeci jen trochu rýpnu. Ke kartě se dodávají dvouvodičové a třívodičové prodloužení. Jenže jsou tak dlouhé, že dosáhnou ke kartě v případě, že ji máte nainstalovanou v PCI slotu u AGP. Pokud byste kartu strčili do nějakého slotu dále od AGP, dodané kabely by nemusely stačit. Na to sice výrobce pamatuje tím, že nabízí k prodeji i extra prodlužky, ale mnohem lepší by bylo, kdyby dával do základní výbavy rovnou delší kabely. Rozdíl by byl jen v pár korunách a zákazník by byl jistě spokojenější.

Karty k testům dodala firma NORMAN s.r.o.
Cena PRO3A karty: 695,40 Kč včetně DPH
Cena PRO3B karty: 596,00 Kč včetně DPH

Kapitoly článků
1.  Úvod
2.  Instalace
4.  Závěr

Diskuse ke článku Regulátor otáček ventilátorů PRO3

Žádné komentáře.