Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Zen 5 byl pro AMD oříšek, se Zen 7 bude muset jít schůdnější cestou

Zdroj: Shutterstock

AMD není příliš spokojená s tím, jaké komplikace se objevily při vývoji Zen 5 a pro generace od Zen 7 počínaje plánuje upravit strategii vývoje…

AMD od prvního Zenu šla cestou vývoje nové architektury s lichou generací a její vylepšení s generací sudou. Původní Zen přinesl novou architekturu, Zen 2 přišel s čiplety a novým procesem. Zen 3 přinesl novou architekturu, Zen 4 přišel s novým procesem, optimalizací pro vysoké takty a podporou nových instrukcí. Od Zen 5 se očekává nová architektura, rozšíření ze čtyř na šest ALU, ale také upravená struktura cache, rozšířená podpora AVX-512 a některých instrukcí pro FP formáty. Od Zen 6 potom nový proces a přepracování struktury čipletů.

Zen 5 (Nirvana)

Není žádným tajemstvím, že vývoj Zen 5 nešel tak hladce, jak se původně předpokládalo. Připomeňme, že první zádrhel nastal, když TSMC odložila 3nm proces a AMD se rozhodla přesunout tuto architekturu na 4nm. S možností, že výroba sklouzne na starší proces se sice od počátku počítalo a návrh jádra se musel co do rozpočtu tranzistorů držet na úrovni, kterou lze rentabilně vyrábět i na 4nm procesu, ale komplikace to přineslo. Změna procesu si sama o sobě řekne o určitý čas navíc, AMD však podle zdrojů MLID musela řešit i energetickou stránku, která se patrně ukázala být větším problémem, než se původně zdálo.

Nakonec v důsledku největších architektonických změn, jaké AMD novodobě prováděla (6 ALU, kompletně přepracovaný front-end čipu aj.) došlo k časovému skluzu minimálně půl roku. K tomu je ještě potřeba přičíst, že ne vše se AMD v tomto čase podařilo dotáhnout do původně plánovaného stavu.

Zen 6 (Morpheus)

To znamená, že některé resty se překlopily na vývojový tým Zen 6, který na rámec původních plánů musí (či musel, neboť návrh Zen 6 bude uzavřen zhruba do konce léta) přepracovat scheduler a paměťový řadič. Zdá se tak pravděpodobnější, že oproti původnímu plánu vydání Zen 6 koncem roku 2025 se tato generace překlopí spíše na začátek roku 2026.

Zdroj: DIIT

Připomeňme, že od Zen 6 se očekává 3nm proces pro většinu portfolia, 2nm pro některé kritické produkty (snad serverovou řadu dense) a úprava čipletové architektury, přinejmenším v některých segmentech.

Zdá se, že Zen 6 počítá se třemi variantami jádra: Klasickou velkou, dále dva nástupce „c“: „dense classic“ a „client-dense“. Poslední má být určená pro PC, má snižovat plochu ještě výrazněji než „dense classic“, ale tyto optimalizace mají jít částečně na úkor efektivity. Není ovšem specifikováno, jaké efektivity. Existuje řada vlastností, kterých se může efektivita týkat. Může jít o efektivitu energetickou (výkon na watt), ale také výkonnostní (výkon na tranzistor, případně výkon na plochu). Vzhledem k tomu, že ještě výraznějším zhuštěním logicky stoupne efektivita vyjádřená jako výkon na plochu, se jeví pravděpodobně, že by mohl klesnout výkon na tranzistor, neboť při vyšším počtu tranzistorů na plochu logicky klesne maximální dosažitelná frekvence. Varianta „client-dense“ by tudíž mohla najít uplatnění zejména v úspornějších mobilních zařízeních, kde při vícejádrové zátěži stejně vysoké frekvence nepřijdou příliš ke slovu.

Zen 7 (Prometheus)

Protože AMD není spokojená se zpožděním Zen 5 a jeho vlivem na vývoj Zen 6, uvažuje s vývojem další generace (Zen 7) o strategických změnách. Jako nejpravděpodobnější krok se jeví změna strategie, kdy již nebude pravidlem, že liché generace začnou zcela od nuly. Taková změna může mít mnoho konkrétních podob, například z dvoufázového cyklu se může stát třífázový, případně se každá generace bude soustředit jen na obměnu části jádra, které se nevěnovala generace předchozí a ze dvoufázového vývoje se stane spíše evoluce.

Prakticky jisté však je, že Zen 7 bude více zaměřen na energetickou efektivitu a to pokud možno v rozsahu celého energetického rozpětí od nejúspornějších produktů po energeticky nejnáročnější. Nejde o překvapivé rozhodnutí, už s generací Zen 5 bude AMD 4nm produkty bojovat proti 3nm (TSMC) a 2nm (Intel 20A) procesorům Intelu a energetické nároky staršího procesu je potřeba nějak vykompenzovat.

AMD má rovněž uvažovat o více variantách jedné architektury, což si lze nejspíš představit tak, že serverová/výpočetní jádra se oddělí od PC. Vzhledem ke zpomalujícímu vývoji ve výrobních procesech může společnost vnímat jako neekonomické, když desktop a notebooky vybavuje tranzistory, které v těchto segmentech nepřinášejí žádnou citelnější konkurenční výhodu. Lze si například představit, že desktopové procesory budou podporovat pomalejší variantu AVX-512, pomalejší podporu instrukcí pro tréning neurálních sítí a podobně. Podle MLID však alespoň někteří inženýři AMD nejsou z této myšlenky nadšení, neboť by to znamenalo vyvíjet prakticky 2× vyšší množství návrhů každou generaci.

Závěrem už nezbývá než dodat, že kódové označení Zen 7 je Prometheus. Toto jméno se sice už koncem loňského roku objevilo, ale bylo mylně spojováno se Zen 5c, kterému AMD interně říká Kailash.

Tagy: 
Zdroje: 

Diskuse ke článku Zen 5 byl pro AMD oříšek, se Zen 7 bude muset jít schůdnější cestou

Středa, 24 Duben 2024 - 13:33 | hajčus | Chiplety nekončí, určitě se budou vrstvit...
Úterý, 23 Duben 2024 - 12:53 | melkor | ".. Outlook .. jednou za měsíc .. opravoval...
Úterý, 23 Duben 2024 - 11:51 | tombomino | Jo MS byl vzdycky jednicka v programovani :))...
Úterý, 23 Duben 2024 - 10:35 | Ladis | Ve firmě, kde jsem byl před 16 lety, část kolegů...
Úterý, 23 Duben 2024 - 10:14 | tombomino | V "premysleni" byl driv dokonaly takovy...
Úterý, 23 Duben 2024 - 09:19 | melkor | Stačí se podívat na takový MS Word. V roce 1994...
Úterý, 23 Duben 2024 - 09:07 | melkor | Až na to, že i část lidí, co si kdysi pořídili...
Úterý, 23 Duben 2024 - 08:15 | Fousek | NV s cenou dolu nepujde, rekne ze s DLSS 4-5 to...
Pondělí, 22 Duben 2024 - 22:26 | Akulacz | Záleží kdy to budoucno přijde... Můžou nám ho...
Pondělí, 22 Duben 2024 - 21:43 | Akulacz | Nemusí to být nekalá spolupráce, jen si vývojáři...

Zobrazit diskusi