Žhavý C2XE QX9770: procesor za to nemůže
Včera jsme vám letmo nastínili potíže se spotřebou, kterou měli redaktoři serveru AnandTech při testování dosud nejrychlejšího procesoru Intel Core 2 Extreme QX9770 vyráběného 45nm technologií a běžícího na 3,2 GHz při 1 600MHz sběrnici. Jak jste jistě uhodli, někde musela být nějaká chyba, protože zvýšení taktu o 200 MHz a nárůst spotřeby zhruba o 50 W a potíže s uchladitelností a stabilitou, což je zkrátka příliš zvláštní na to, aby v tom nebyl nějaký čert.
Kolegové z AnandTechu pochopitelně po příčině pátrali a vydali doplňující informace, které o problému zjistili. Sešlo se totiž nejspíše příliš mnoho náhod najednou. Výjimečně povedený QX9650 a relativně dosti nepodařený kousek QX9770 byly jen z poloviny příčinou patálií, na které redakce při testování narazila (vlastně byly ty QX9770 kousky v redakci dva, oba vykazovaly stejné potíže). Druhý a zřejmě větší díl viny padá na hlavu lidem stojícím za značkou ASUS, neboť BIOS k desce ASUS P5E3 Deluxe špatně nastavil napájecí napětí k procesoru (nastaveno to bylo na „Auto“ a zatímco procesor měl dostat 1,2875 V, deska do nej lila 1,336 V a to se na spotřebě a vyzařovaném teple samozřejmě projeví). Po upgradu BIOSu vykazoval QX9770 zhruba o 30 W vyšší spotřebu než QX9650, což „už se dá“, i když to pořád není to pravé ořechové, takže možná ještě dostanou kluci z AnandTechu jiný kousek QX9770 od Intelu. A pak se uvidí.
Nelze se však nepozastavit nad tím, že by Intel opravdu chtěl odpovídat na Phenomy našlapaným 3,2GHz Core 2 Extreme, jak se obecně po internetu povídá. Na ty totiž levou zadní stačí i nejpomalejší Core 2 Quad, v nejhorším případě model „o jedna“ vyšší, takže Intel rozhodně nemá důvod vytahovat z rukávu zbraně takto těžkého kalibru (už jen proto, že ceny špiček obou rivalů mají zcela nesrovnatelné hodnoty: zhruba 251 a 283 versus 999, ne-li víc dolarů).