Zlom je tady, Amazon prodává více e-booků než papírových knih
My pochopitelně vynecháme části tiskovky věnující se ekonomické stránce Amazonu, ty nás nezajímají. Co se týče e-booků (e-knih, uvidíme, který termín se nakonec ustálí v Česku), tak nyní na každých 100 prodaných brožovaných knih ("paperback") připadá u Amazonu 115 těch elektronických. Navíc firma dodává, že za stejné období prodala třikrát tolik e-booků než vázaných vydání knih ("hardcover"), ale to je pochopitelné.
Tento poměr ve prospěch e-booků je na Amazonu skrze celé spektrum druhů literatury a jsou v něm započteny i knihy, kde vydání pro Kindle není nabízeno, naopak jsou vyloučeny knihy dodávané ke Kindle zdarma. O to více je poměr 115:100 zajímavý.
Třetí generace čtečky Kindle se prodaly již milióny kusů, americký "Kindle Store" nyní nabízí již více než 810 tisíc titulů včetně novinek a 107 ze 112 bestsellerů The New York Times. Většina z těchto knih, 670 tisíc, má cenu nastavenu na 9,99 dolaru, nebo méně (v přepočtu ~175 Kč) a pro zajímavost, kniha "Harry Potter and the Deathly Hallows" (Harry Potter a Relikvie smrti) se stala nejprodávanějším produktem v historii Amazonu. Milióny knih, u nichž již vypršela autorská práva, jsou pak k dispozici zcela zdarma (jde o tituly z doby před rokem 1923).
Komentář
Faktem je, že stejně jako v řadě jiných případů, bylo potřeba, aby trh s e-booky rozhýbal nějaký velký subjekt. Bylo jasné, že to bude Amazon a nyní si již můžeme říci, že trh s elektronickými knihami je, alespoň "za velkou louží" plně rozběhnut. Je tedy správný čas se ptát, kde to sakra vázne v České republice?! V redakci nejsme fanatičtí příznivci e-booků (ostatně jeden z redaktorů knihy vlastně ani nečte :-) a ona papírová kniha (zejména kvalitně vázaná a vytištěná, až klasickou knižní sazbu už dnes člověk v podstatě nepotká) má své kouzlo, které ten "kus plastu s e-ink displejem" nikdy mít nebude, ač samozřejmě má zase jiné kouzlo, které nemůže mít kniha v papírovém vydání a pro většinu knih je elektronický koncept více než skvělý.
Před chvílí jsme vydali zprávu o konci serveru i-legálně.cz. Jeho problém byl stejný, s jakým se potýká hypotetický český trh s e-booky - vydavatelé nevěří, že lidé budou při dobré ceně kupovat knihy v elektronické podobě. Dokud budou vydavatelé (ať již filmů, hudby či knih) apriori předpokládat, že "Češi všechno upirátí", pak budou nadále zbytečně brzdit rozvoj a přechod na internetový model prodejů. Však kdo dnes chce, ten může mít prakticky VŠECHNY v ČR či ČSFR/ČSSR vydané knihy v elektronické formě, a to za 0 Kč, pokud ví kde je v "šedé zóně" internetu hledat. Stažení mu nepotrvá více než pár hodin, nebude omezen žádným DRM a pokud jej bude morálně něco trápit, tak jen to, že nepřispěl svému oblíbenému autorovi a neocenil svými penězi práci všech, kteří se na knize podíleli (editor, grafik, sazeč, vydavatel a další).
Nicméně, představte si, jak by třeba takový Isaac Asimov pyšně postával před knihovnou plnou svých knih ... v jednom malém Kindle...