Známe výkon procesorů Raptor Lake. Core i9 Qualification Sample v sedmi testech
Obsah této novinky původně dostupný je v sekci Premium byl výjimečně zpřístupněn všem čtenářům.
Procesorová generace Raptor Lake, také označovaná jako Alder Lake-refresh, vznikla evolucí současné řady Alder Lake. Optimalizace, bugfixy a zvýšení kapacity L2 cache velkých jader by se mělo projevit zhruba 10% nárůstem výkonu (těchto osmi jader). U malých jader zůstala architektura bez podstatnějších zásahů, ale počet malých jader byl zdvojnásoben (z osmi na šestnáct). Nadále platí, že HT (SMT) podporují pouze velká jádra. Procesor lze tedy popsat jako 24jádrový (8+16) / 32vláknový (16+16).
Náš zdroj měl možnost provést několik testů na kvalifikačním vzorku této architektury. Neznáme taktovací frekvence a TDP daného vzorku, ale lze předpokládat, že se výrazně nelišily od finální verze, která bude dostupná na trhu.
CineBench R23
CineBench je příkladem testu, který využívá jednotlivá jádra zcela nezávisle, plně paralelně, takže osm malých jader navíc znamená podstatný posun oproti již tak vysokému nárůstu výkonu u Alder Lake.
Posun v jednojádrovém testu jde pak plně na vrub zvýšenému IPC velkých jader.
CPU-Z
Podobná situace jako v CineBench je i u CPU-Z s tím rozdílem, že CPU-Z staví Core i9-13900K do méně vzdálené pozice od Ryzen 9 5950X ve vícejádrovém testu, zatímco…
…v jednojádrovém je odstup podobný jako v CineBench.
GeekBench 5
GeekBench patří k testům, které tradičně staví procesory Intelu do dobrého světla. 24 jader Raptor Lake je na podobné úrovni jako 24 jader Zen 3 a 20 jader Apple M1.
Jednojádrový výkon nijak nepřekvapuje, dopadá v souladu s očekáváním. Zde stojí za povšimnutí, že v jednojádrovém testu GeekBench nepřinášela velká jádra Alder Lake skoro žádný posun oproti Rocket Lake. Obě generace však jednojádrově stály v podstatně lepší pozici než Zen 3.
PassMark
PassMark na rozdíl od CineBench nebo CPU-Z nezatěžuje procesorová jádra jedním algoritmem, ale skládá se z širokého spektra různých testů, které mají různé požadavky na hardware. Zatímco starším architekturám Intelu PassMark docela šel, v případě Alder Lake (a zdá se, že i Raptor Lake) poukazuje na slabiny této implementace velkých a malých jader. Je možné, že při některé zátěži dochází ke komunikaci mezi velkými a malými jádry, mezi nimiž jsou vysoké latence, čemuž odpovídá výkon. V případě Alder Lake na úrovni Zen 2, v případě Raptor Lake lehce nad Zen 3.
Na srování se Zen 4 si nejspíš ještě počkáme, ale s ohledem na ~25 % zvýšení IPC, výrazné zvýšení vícejádrového boostu a posun jednojádrového nezanedbatelně nad 5 GHz si určitou představu o nadcházející konkurenci od AMD udělat můžeme.