Zpěváci znovu pod kontrolou? To ne!
|
Stanovisko ČPS ze dne 23.7.2009
V době normalizace bylo nemyslitelné, aby se veřejně vysílaly písničky s „nevhodnými“ texty nebo aby se v kině objevil „závadný“ film. O tom, co je vhodné a nezávadné, rozhodovala strana a pokud byla píseň označena jako závadná, nesměla se objevit v rozhlase ani televizi, prostě nikde. Do těchto dob se vracet nechceme.
Nyní byl zpěvák a textař Aleš Brichta předvolán k výslechu na policii za text své písně „Deratizér“. Jedná se o umělecké dílo, a proto by k jistému posunu významu slov měl přihlédnout i vyšetřovatel. Většina lidí, kterým jméno Brichta není cizí, dokáže text pochopit jako celek a nevnímat jednotlivé útržky písně jako rasově motivované.
Česká pirátská strana (ČPS) chce, aby umělci měli pro svou tvorbu svobodný prostor a nemuseli se ve svém poetickém slovníku omezovat. Umění by mělo zůstat svobodné. „Nás by tak nejvíc vábilo, natírat celý svět nabílo…,“ si zpívají Čmelda s Brumdou z večerníčku Včelí medvídci, jejich píseň, starou mnoho let, zkoumal soud také. Jsou tedy také rasisty? Nebo spíše, je Zdeněk Svěrák, který píseň napsal, známý svými rasistickými postoji? Existují mnohem extrémnější příklady opravdu rasistických textů, které ale zázračně unikají pozornosti. Jakkoliv jsou nám názory členů Dělnické strany cizí, nemyslíme si, že popotahování umělců u soudu je tou správnou cestou k potlačování rasové nesnášenlivosti.
„Mám pocit, že potlačování extrémizmu v naší zemi už překračuje únosnou mez a všichni by se měli zamyslet nad tím, jestli zákony stále plní funkci, pro kterou byly vytvořeny.“, dodal k tématu předseda ČPS Kamil Horký.
V případě Aleše Brichty si vážíme i formy prodeje, kterou pro nové album zvolil. Model přímého prodeje přes stánky s tiskem za více než přiměřenou cenu je jednou z možností efektivního odměňování umělců.
Česká pirátská strana