Zvláštní vlastnosti
Kapitoly článků
Optimum Write Speed Control
Po neblahých zkušenostech s mechanikou ASUS CRW4816 jsem přistupoval k této mechanice s určitou zvědavostí, jak si poradí s omezováním záznamových rychlostí na různých discích. Pravda, při rozsahu pouze do 32 speed není škála možností tak veliká... uvidíme jak to dopadne.
|
Tak tato funkce dopadla pro tuto mechaniku o trochu lépe, než u ASUS 4816, ale i tady se potvrzuje, že by to bez OWSC bylo spíše lepší. Asi největší botu udělala u starého CD-R Lead Data, kde dovolila až 32×. Zkusil jsem takto vypálit CD a bylo v některých mechanikách velmi špatně čitelné. Je vidět, že na tuto funkci se opravdu nedá dostatečně spolehnout a bylo by asi lepší umožnit uživateli volit si maximální rychlost podle doporučení výrobce nebo podle svých zkušeností anebo podle obojího. Takhle lze jenom rychlost snižovat od mechanikou nejvýše detekované.
Update 30.8.: Po nahrání firmware 1.04 (původní byl 1.01) se vlastnosti mechaniky nijak výrazně nezměnily. Zpřesnila se tabulka maximálních dovolených rychlostí. Zpřesnění bylo u Verbatim 24, kde nyní správně dovolí max. 24 (předtím 32). Skóre je tedy 12 : 7 na přesnost, což je o trochu lepší.
Nezjistil jsem, že by jinak nový firmware přinesl něco lepšího rychlost čtení CD-RW zůstala 32× a rychlost čtení 99ti minutového CD 8×. Spíše pomotal hlavu programu CDSpeed, který neuměl najednou nabídnout správné čtecí rychlosti. Například místo řady 8, 15, 20, 24, 32, 40 a maximum nabídl na WIN 2000 tuto řadu: 2, 4, 8, 15, 20, 24 a maximum, přičemž ale to pracovalo takto:
|
Ve Windows 98 SE nabídl pouze rychlosti 4×, 8× a maximum. Zkoušel jsem ale třeba program PlexTools, a tam se rychlosti nabízely správně.
A ještě jedna věc: po výměně FW na 1.04 se mi počítače při testování každý jednou zasekly. (Jeden s Win98SE, druhý s WIN2000). Možná, že to byla jen náhoda, ale předtím s FW 1.01 se jim to nestalo...
Mechanika na většinu CD zapisovala 32 rychlostně, pokud rychlost omezila, tak spíše jen pro pomalejší CD. Docela komická situace byla u Verbatimek: rychlost 32× dovolila na 24 rychlostní CD a rychlost 24× na 32 rychlostní CD. Nejhorší, ale zajímavý byl EMTEC 32×. Tomu mechanika povolila na chvíli 20×, ale potom, místo aby přepnula na 24×, se vrátila na 16×, čili toto médium je pro tuto mechaniku asi docela nevhodné
Toto CD EMTEC je skutečně zvláštní. Plextor 4012 na něj píše 32 násobnou rychlostí úplně bez problémů. ASUS ale pouze 16 násobnou rychlostí. Zase guláš, co?
SuperLink, čili Burn-Proof
I tato mechanika má samozřejmě Burn-Proof, která je pro Z-CLV skutečně nutná.
Poznámka od Martina: SuperLink má ještě jednu zvláštní vlastnost. Funguje jaksi sám od sebe. Není třeba ho ani zapínat a ani ho pro mechaniku nemusí podporovat vypalovací program. Nejlépe se o tom přesvědčíte ve Windows 98/ME, když použijete nějaký starý program, používaný ještě v době, kdy vypalovačky ochrany proti podtečení bufferu neměly. Třeba FireBurner 1.06 (najdete i u nás). Když v něm pak spustíte vypalování, dejte známý trojhmat Ctrl+Alt+Del a sledujte, co dělá LEDka. Měla by po chvíli zhasnout. Escapem opět PC pusťte a vypalování by zase mělo nerušeně běžet dál).
Zápisová technologie Z-CLV a dosahované rychlosti
Technologie Z-CLV má oblast disku rozdělenou do několika částí a každá z nich se nahrává určitou stálou rychlostí. Tím se docílí toho, že se disk nemusí na začátku točit obrovskými rychlostmi. Pro rychlosti do 40 násobku tato technologie ještě vyhovuje, i když 40 rychlostní vypalovačky s technologií P-CAV jsou už znatelně rychlejší. Ale vzhledem k tomu, že tato mechanika si neklade za cíl dosahování rekordních časů vypalování, je tato technologie vyhovující. Pro co nejkvalitnější zápis se doporučuje volit rychlost max. 16×, při které ještě nedochází ke změnám rychlosti a celé CD je tudíž vypáleno bez SuperLink zásahu.
V následující tabulce jsou pro porovnání uvedeny doby zápisu stejného objemu dat dvou mechanik se Z-CLV a stejnou maximální rychlostí vypalování (32×).
|
Mechanika LG GCE-8320B je při stejné maximální rychlosti pomalejší, protože Plextor má větší otáčky (8500 ot/min LG, 10000 ot/min Plextor) a přepíná na vyšší rychlost dříve.
Packet Writing
Formátování v Packet Writing formátu trvalo 14 minut, naformátovalo se 553 MB (80min CD-RW).
Pro porovnání výkonu v Packet Writingu uvádím tabulku a porovnávám časy s Plextorem 2410
|
* 230 malých souborů
Rozdíl je vlastně jenom ve čtení, Plextor umí číst RW rychleji. Jinak nejsou pro Packet CD žádné významné rozdíly.