Zvláštní vlastnosti mechaniky
Režim CD /MP3 přehrávače
Tento režim je k dispozici pouze při odpojeném PC. Tlačítka na předním panelu fungují všechna. V režimu CD přístroj přehrává i ACD. V režimu MP3 přístroj přehrává pouze záznamy s pevnou bitrate, a to maximálně 192 kBit/sec. Skladby se řadí podle abecedy v názvu souboru. ID3 tagy ani playlisty nejsou zpracovávány. Je možno vnořit až osm úrovní adresářů a maximální počet souborů na jednom CD může být až 300.
Displej v režimu přehrávače zobrazuje pouze číslo skladby, v režimu MP3 navíc na chvíli i blikající číslo adresáře (trojmístně s nulami na začátku). Adresáře a soubory MP3 jsou řazeny podle abecedy a podle hierarchie vnoření. Zobrazují se pouze čísla.
V režimu CD přehrávače zcela chybí (kromě hlasitosti) jakákoli úprava zvuku do sluchátek (equalizér, regulace hloubek či výšek, bass boost). Při připojení přístroje k počítači (pokud je počítač zapnutý) přestává režim přehrávače fungovat a čtyři kulatá tlačítka přehrávače se stávají nefunkčními. To se pozná přítomností nápisu PC na displeji.
Audio Master Quality Recording
Stejně jako už námi testovaná mechanika YAMAHA 3200E, i tento model umí režim AMQR (pouze pro rychlost 4x), ovšem až od verze firmwaru 1.0e. Finta spočívá v tom, že na prázdném CD je uvedeno, jaké má vlastnosti a délku a tak. Dříve vyráběná CD o délce 63 minut měla zapsáno, že se pro jejich záznam použije ekvivalentu jednonásobné rychlosti v hodnotě 1,4 metru za sekundu, kdežto 74 minutová a delší média mají 1,2 m/s a možná i méně. YAMAHA v režimu AMQR ignoruje toto nastavení a CD zapisuje jednorychlostním ekvivalentem 1,4 m/s, čímž ale se snižuje délka CD ze 74 minut na 63 a z 80 minut na 68 minut. O delších médiích nemá smysl uvažovat, protože při tomto režimu overburn nefunguje. Co se tímto režimem získá? Na stejný zapsaný čas je větší plocha média, což má mít za následek vyšší kvalitu záznamu. Tomu je možno věřit. Vyšší kvalita záznamu se ale neprojeví ve vyšší kvalitě zvuku, ale ve vyšší spolehlivosti čtení takovýchto médií. Také je možné, že některé přehrávače, které doposud odmítaly pálená CD nebo s nimi zlobily, se najednou umoudří. Mně osobně se tento způsob líbí více, než VariRec u Plextorů, protože tam se upravuje výkon laseru a neví se, kterým směrem se má upravit a proč, kdežto tady je funkce pochopitelnější. Pokud někdy budu mechaniku s touto funkcí vlastnit, asi budu tento režim používat vždy, když budu mít audio CD kratší než oněch 68 nebo 63 minut (také to ale závisí na podpoře výrobců SW).
Režim AMQR jsem zkoušel programem NERO, ne ovšem tím dodaným, ale novější verzí 5.5.8.2. Verze NERa, dodaná s mechanikou, tento režim nenabízí, protože tato mechanika ho začala umět až po výměně firmwaru za novější. Díky tomu ani v manuálu není o této funkci ani zmínky. Při verzi fw 1.0b program neumožňoval tuto funkci, při 1.0e už ano.
Vypálil jsem dvě audio CD o délce 49 minut - jedno pomocí AMQR a druhé bez něj. CD s AMQR bylo vypáleno na znatelně větší ploše, čímž se potvrdilo, že mechanika tento režim skutečně umí. CD jsem zkoušel ve všech možných přehrávačích a všude hrálo perfektně. Je ovšem pravda, že jsem stejně zkoušel i to druhé CD a to také hrálo perfektně...
Editace stop na CD-RW
Tato mechanika, podobně jako YAMAHA 3200E, umožňuje na CD-RW discích, které jsou zaznamenány metodou TAO, umazávat celé skladby od konce desky. Tato funkce je k dispozici ale pouze od verze firmwaru 1.0e, podobně jako AMQR. Pro někoho může být tato funkce užitečná (většinou ji umějí stolní CD audio rekordéry) a není na škodu, že ji mechanika umí. Editoval jsem takovéto CD pomocí programu NERO a zkoušel jsem ho přehrávat v CD přehrávačích, které umí CD-RW. Bez problémů fungovalo.
Další (už ne tak zvláštní) vlastnosti, jako SafeBurn (ochrana proti podtečení bafru při pálení) nebo OWSC (Optimum Write Speed Control - zjištění optimální zápisové rychlosti na CD) jsou již celkem běžné i u jiných výrobců a nebudu se o nich zde rozepisovat.
Diskuse ke článku Yamaha 70 (12 8 24 , USB 2.0, externí)