Zvláštní vlastnosti mechaniky
Kapitoly článků
FlextraLink
Tato technologie odpovídá staré známé BurnProof, a tak se o ní netřeba tolik rozepisovat. Jen je třeba podotknout, že jiné rychlé Zone-CLV mechaniky by bez ní nemohly přepínat na vyšší rychlosti, kdežto tato mechanika díky plynulému zvyšování rychlosti zápisu tuto technologii potřebuje pouze ve chvíli, kdy je s bafrem skutečně zle a podtéká.
Double Dynamic Suspension System (DDSS II)
Podle tvrzení výrobce je toto unikátní technologie k zamezení vibrací při rychlých otáčkách (nad 10000/min). Její princip spočívá prý v jakési dynamické hmotě, která je zavěšena k šasi a absorbuje chvění disku. Pravda je, že tato superrychlá mechanika (viz další testy) neměla vůbec problémy s hlukem a pouze příjemně šuměla i při nejvyšších otáčkách. Až jsem se na ten zvuk těšil.
Na následujících obrázcích je vidět princip omezování vibrací při vyšších rychlostech otáčení média v mechanice. Celé šasi je upevněno v gumových silentblocích o vysoké poddajnosti a tím se dociluje skutečně výrazného účinku:
Zápisová technologie P-CAV a dosahované rychlosti
Na rozdíl od Z-CLV, kde je oblast disku rozdělena do několika částí a každá z nich se nahrává určitou stálou rychlostí, P-CAV technologie pracuje tak, že disk je nahráván pořád tou nejvyšší možnou rychlostí, jakou otáčky disku umožňují. Rychlost se plynule zvyšuje až do dosažení jmenovité rychlosti disku. Po dosažení jmenovité rychlosti disku, (max. 48 speed) mechanika tuto rychlost ustálí a dále zapisuje touto rychlostí. Je jasné, že technologie Z-CLV skončila někde na 40 speed, protože tuto rychlost mechaniky dosáhnou zhruba v 50. minutě. Pokud by měly být 48 rychlostní, dosahovaly by této rychlosti někde po 65. minutě a to je snad už zbytečné přepínat na vyšší rychlost.
ASUS CRW-4816A jednoznačně utíká v rychlosti mechanikám, užívajícím Zone-CLV. Zde jsou výhody rychlosti P-CAV technologie skutečně zřetelně prokázány, viz následující tabulku, kde porovnávám rychlosti Plextora PX-4012A a ASUSu 4816A podle programu Nero CD speed:
|
Jak vidno, na rychlosti 24 jsou oba způsoby skoro rovnocenné, ale i tady P-CAV trochu vede. Ale od 32 speed výše už P-CAV jednoznačně vítězí a nechává Z-CLV hluboko za sebou. 32 speed P-CAV je rychlejší, než 40 speed Z-CLV! A zajímavé je, že rozdíl mezi 32 a 40 je u Z-CLV minimální, ale u P-CAV je podstatně výraznější.
Diskuse ke článku ASUS CRW 4816A (48 16 48 , IDE)