AMD Zen versus staré dobré Phenomy II X6 z roku 2010
Berte to jen jako hypotetickou úvahu, která je poměrně oblíbeným směrem uvažování při posuzování nově přicházející architektury na novém výrobním procesu. Phenomy II jako X6 1090T či X6 1100T byly na svou dobu úžasné. Šestijádrové procesory s výkonem dostačujícím na vše, poslední záchvěv zhruba desetileté éry, kdy AMD uměla konkurovat Intelu. Možná na nich mnozí fungujete dodnes (a kdybych já nebyl idiot, tak bych tehdy také koupil - což jsem zvažoval - a patrně bych měl Phenom X6 také dodnes).
V roce 2010 šlo o 45nm výrobní proces a v případě těch nejvyšších šestijader o procesory s přibližně 900 milióny tranzistorů a TDP 125 W. Za chvílki se píše rok 2017 a AMD hodlá uvést 14nm procesory s až 8 jádry (16× HT), bůhví kolika miliardami tranzistorů s TDP jistě ne vyšším (spíše naopak). Je tedy vhodné se hypoteticky zeptat:
Kdyby AMD vzala CPU jádra Phenom II, v rámci rozumných mezí jednoduchých úprav je aktualizovala, přidala více cache, podporu HT (pokud by to bylo architektonicky možné), řadič DDR4, již nevyvíjený HyperTransport adekvátně přeměnila v PCI Express 3.0 či cokoli dalšího a to vše zvětšila na počet CPU jader, aby výsledný čip měl počet tranzistorů stejný s 8core Zenem, nebyl by výsledek lepší?
No nebyl. Patrně bychom tu měli CPU s daleko více jádry než 8, ale s nižší efektivitou výkon/frekvence, s nemožností tak agresivního řízení provozních parametrů a bez spousty instrukčních sad. Úvaha je to hypoteticky hezká, ale Phenomy II byly stvořeny v nějaké době pro nějaký výrobní proces, pro nějaké nároky aplikací pro nějaké typy využití a většina z toho se za těch více než 6 let změnila.
Je to jen hezká nostalgická vzpomínka na jedny z nejlepších CPU historie x86 architektury, na dobu, kdy se Intel musel snažit. Na dobu, která se už v této míře nejspíš nevrátí. AMD Zen bude jistě velký skok vpřed. Ale jen skok, který nepřekoná konkurenta. I kdyby se nějakým zázrakem stalo, že nejvyšší 4core/8HT Kaby Lake bude nejvyšším Zenem překonán, stále tu bude Broadwell-E a možnost jít u Intelu daleko výš (byť za nechutně vysoké peníze). Nemyslím si, že na Zen se bude vzpomínat tak jako na Athlony či Phenomy II X6, stejně jako na Radeon RX 480 se nebude vzpomínat tak jako na Radeon HD 4850. Tohle období kolem let 2008 až 2010 byla poslední zlatá léta AMD na desktopech. Budu moc rád, pokud se budu mýlit. Ale od chvíle, kdy se AMD vzdala vlastních výrobních technologií a jen používá továrny a procesy firem, u nichž vyrábí i Nvidia, její šance přijít s něčím unikátním se zmenšily.