Bill Gates navrhuje zdanit roboty jako kompenzaci za ztracená pracovní místa
Ono je to do značné míry patrné už ve spoustě fabrik. Ať již jde o výrobu iPhonů u Foxconnu v Číně, nebo výrobu fotografických objektivů v Japonsku, nebo výrobu základních desek na Tchaj-wanu, nebo výrobu částí automobilů v Česku a spoustu jiných věcí, už dávno a postupem doby stále více a více pracují dělníci a dělnice v továrnách bok po boku s roboty. A robotů přibývá a přibývat bude, až jednoho dne budou lidé hrát v mnoha odvětvích minoritu. Jinými slovy: bude pro ně problém sehnat práci. Když to přeženu, tak jediný důvod proč zatím ve Foxconnu vyrábí iPhony i lidé, je ten, že je to buď stále ekonomicky výhodnější pro majitele firmy, nebo se ještě nestihlo zavést dost robotů do výroby. Ale je to jen otázkou času.
Problém je to podobný už více než 100 let. Kdysi existovaly i dělnická hnutí ničící výdobytky moderní techniky sloužící k rychlejší, levnější i efektivnější a přesnější výrobě. A tento fenomén se vrací plnou silou i nyní. Ano, původní idealisté 19. století to viděli tak, že díky přesunu práce na stroje bychom mohli místo 16hodinového, později 12hodinového či 8hodinového dne pracovat třeba jen 4 hodiny denně, za stejné peníze a díky pokroku lidstva v technice míti více času na rodinu, vlastní život a tak dále. Jenže tohle je komunisticko-idealistická představa, která naráží na to, že ten, kdo bude z technického pokroku profitovat, je v kapitalistické společnosti vždy jen a pouze majitel firmy. Samozřejmě pokud se rozhodne podělit o své zisky se zaměstnanci, může tomu tak též být, ale primárně nelze předpokládat, že by byl někdo ze soukromníků takový samaritán (ať už Škoda Auto v ČR, nebo Foxconn v Číně), aby dával dělníkům stejný plat za polovinu odvedené práce.
Jedno z možných řešení je to, co zmínil Bill Gates v nedávném rozhovoru: zdanění práce robotů. Následované vzdělávacími programy, které se zaplatí z těchto daní a v nichž se vyhození dělníci budou učit profesím , které roboti / roboty vykonávat nemohou.
Dovolte mi však být na tomto místě skeptický. To prostě fungovat nebude. A pokud ano, tak rozhodně ne celosvětově. Dá se vymyslet nejméně 10 argumentů pro a 10 argumentů proti, jeden hloupější než druhý, ale faktem zkrátka zůstává, že tohle se prostě nepodaří rozumně realizovat. Ne dokud nebude to nejbohatší 1 % lidí na planetě držící 99 % bohatství lidstva dostatečně společensky odpovědné alespoň vůči svým krajanům.
Nicméně pokrok se zastavit nedá. Pokud bude zavedení robotů vždy znamenat současně levnější výrobu i menší chybovost takové výroby, tak půjdou dělníci „na dlažbu“. A je na státech, aby se postaraly o své občany ve věcech, kde není v možnostech běžného občana tak učinit. Mějte mě klidně za komunistu, ale jsem toho názoru, že stát musí plnit určité klíčové funkce, a to je vnější i vnitřní bezpečnost (armáda, policie), zajištění přístupu ke zdravotní péči pro všechny občany, zabezpečení klíčových surovinových a potravinových zdrojů a v neposlední řadě určitou minimální úroveň důstojného života. Právě ten poslední bod je tím, o který se hraje a který navrhuje Bill Gates v tomto konkrétním případě řešit pomocí zdanění „bezplatné“ robotické práce.