Čím víc se budou služby přizpůsobovat vysoké rychlost 4G/LTE, tím hůř?
4G/LTE je „buzzword“, kterým se čeští operátoři ohánějí poslední zhruba rok+, neboť narozdíl od 3G zde neseděli jak kvočna na vejcích a budovali, budovali, budovali. Na spadnutí začíná být dokončení 5G, kterého se jako vždy jako první dočkají asi v jihovýchodní Asii, ale ruku na srdce, i LTE je boží věc, stejně jako staré dobré 3G. Horší je to, když není dostupné.
Nevidím osobně ani tak problém, když člověk nemá 3G/4G signál někde v hlubinách pražského metra nebo v autobuse uprostřed jakýchsi lesů kde lišky dávají dobrou noc. Tam tak nějak člověk počítá s tím, že služba nepojede naplno. Horší ale je, že přibývá online služeb a jejich náročnosti na přenosovou kapacitu případně odezvu. Jako všude, i zde platí že s čím větší výšky padáte, tím tvrdší je náraz. Padat na EDGE z 3G už je samo o sobě hodně nepříjemné, ale na takto velký pád jsme dnes celkem nastaveni. Až si zvykneme na 4G rychlosti a odezvy a na služby, které to vše umožňuje, pak bude pád do 2G pravěku bolet zase o kus víc.
Ještě horší to jednoho dne bude s příchodem 5G sítí, které sice budou zase rychlejší, efektivnější a vysílače/přijímače toho utáhnou daleko více, ale také sebou budeme vláčet větší zátěž náročných zařízení a služeb v nich běžících.
V České republice máme, pokud to řeknu hodně zvráceně, výhodu přísných FUPů u operátorů. Nehrozí, že bychom na svých šestipalcových smartphonech s 1440×2560 nějak ve velkém rozjížděli Netflix, protože prakticky neexistuje operátor, který by vás za ty datové přenosy nesedřel z kůže. Ale jednoho dne se i tohle vyřeší a minimálně pražská MHD bude plna o to více kyselých obličejů, když zrovna 5G nepojede optimálně.
Podle některých studií z poslední doby trávíme online na svém malém přístroji stále více a více času a děláme více a více aktivit. Nahrbenost nad malým displejem už dostala i své jméno - po text neck syndrome se objevil některými lidmi přejmenovaný novotvar Smart Phone Syndrome, který lépe vystihuje to, jak si likvidujeme krční páteř nad těmi malými zázraky moderní techniky. Nedělám si iluze, v tomhle budeme pokračovat nadále, protože ty symptomy přicházejí pomalu a doba, kdy už je pozdě a krk začíná bolet, přijde často až po létech jeho trýznění. A přitom vše závisí na velmi vratkém ledu dostupnosti signálu vysoce pokročilých 4G, v budoucnu 5G sítí, které nám skrze prostor posílají pakety dat, bez kterých se … no … obejdeme, či nikoli - co myslíte vy?