Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Co by měl Canon a Nikon dělat? Smartphony!

Posledních pár let nepřicházejí obě hlavní esa na poli digitálních zrcadlovek s žádnými významnými inovacemi. Je vůbec něco, kromě konzervativního přístupu, co by mohli C+N dělat?
blog
Canon EOS 60D

Na tohle téma se spekuluje už dlouho. Canon i Nikon si v průběhu D-SLR historie připsaly několik velmi zajímavých produktů. Namátkou vyberu třeba Canon EOS 5D Mark II, který byl první pořádnou full-frame zrcadlovkou s dobrou podporou FullHD videa, nebo třeba Nikon D3, který se zase vyznačoval na svou dobu vynikajícími výkony na vysoká ISO. Poslední roky ale oba tak nějak stagnují.

Canon se ne a ne pohnout z 2X-Mpix oblasti. Přitom EOS 1Ds Mark III s 21,1Mpix CMOS snímačem přišel na trh už před 7 lety. Současné hi-end Canony mají méně, snad jen EOS 5D Mark III přidal s bídou 1 megapixel. V APS-C segmentu se Canon dlouho držel 18Mpx snímače, až nakonec přeci jen přidal loni inovaci v podobě 20/40Mpix EOSu 70D.

Nikon přeci jen přišel alespoň s 36Mpix modelem D800, který ukázal, že i na full-framu lze s takto vysokou pixelovou hustotou něco dokázat a zavařil všem středoformátům pod 60 megapixelů. Teprve nové 50Mpix středoformáty zase o něco odskakují, ale jinak Nikon zlepšuje hlavně hi-ISO výkony (to klobouk dolů).

Jenže z hlediska vývoje jsou již tito full-frame giganti stíháni menšími přístroji. U bezzrcadlovek se zlepšují výkony na vyšší ISO (ač jsou stále daleko za C+N), ale hlavně přibývá funkcionlita. Kupříkladu Lumix GH4 od Panasonicu s jeho výtečnou podporou 4k videa: jak je možné, že nejenže Nikon, ale ani Canon nic takového stále na trhu nemá? Bavme se zejména o cenovém segmentu pod 70 tisíc Kč, protože ve stotisícových relacích ani extrémně nadšený bežný smrtelník neuvažuje.

Osobně si myslím, že se zde skrývá potenciál k opačné cestě k fotosmartphonu. Podle mě, všechna čest kvalitám fotografií z daných přístrojů a jejich univerzalitě, stojí všechny současné smartphony za prd. Nokia 1020 má sice vynikající výstup, ale jen v porovnání s jinými smartphony či s levnými kompakty. Z hlediska ergonomie, rychlosti a možnostech zpracování RAWu hluboce zaostává i za zrcadlovkami s cenou pod 9 tisíc Kč. Podobně je na tom Samsung Galaxy Zoom, prazvláštně kombinující kompakt se smartphonem. Opět dle mého slepá větev. Nikon už to zkoušel, jeho Coolpix s Androidem ale chápu jako spíše pokud inženýrského týmu, který zkonzumoval více něčeho podivného, než byl schopen zvládnout. Nechť se výrobci nesnaží tvořit fotosmartphone tak, že ke smartphonu přivří co nejlepší pidifoťáčíček, ale nechť vezmou solidní základ s velkým čipem a pevným objektivem a k němu naroubují smartphone. Technologie pokročily natolik, že to je možné a myslím, že je spíše v moci Canonu či Nikonu, aby k foťáku přidali slušný generický OEM smartphone z Číny, než v moci výrobců smartphonů, aby se jim podařilo přidat opravdu solidní foťák.

Že lze konstruovat malé kvalitní fotoaparáty, ukázala jak Nokia 1020, tak třeba Nikon Coolpix A / Ricoch GR. Rozměry mohou být pro například 1/1,7" až 1" čip s pevným 28 či 35mm objektivem slušné světlenosti (alespoň f/2.8) velmi malé, aby bylo možné takové zařízení vecpat do smartphonu. Ten sice pak nebude mít tloušťku těla pod 1 cm, ale aspoň o to víc vydrží po mechanické stránce a bude možné do něj osadit výkonnější akumulátor.

Současné snahy Canonu i Nikonu v oblasti bezzrcadlovek nedosahují kvalit a možností konkurenčních řad (Micro 4/3 nebo Sony NEX), spíše se podobají Pentaxu a jeho snažení s řadou Q. Kompakty, jak víme, pozvolna umírají. Trh D-SLR v blízkých desetiletích asi neumře, ale přestane být zábavné ho sledovat, pokud půjdou inovace tak pomalu, jako v posledních řekněme 5 letech.

Snad Photokina 2014 odhalí něco zajímavého.

Tagy: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse k blogu Co by měl Canon a Nikon dělat? Smartphony!

Pátek, 6 Duben 2018 - 17:02 | muriello | Bylo by to něco takového http://www.deviceranking...
Neděle, 24 Srpen 2014 - 17:04 | Gath G | Skriptovat fotoaparát snad není problém...aha, vy...
Neděle, 24 Srpen 2014 - 17:01 | Gath G | Já se divím, proč tam nenacpou optiku buď ořízlou...
Středa, 20 Srpen 2014 - 08:30 | Mi B | LoL. To by ocenili predevsim fotografove "...
Úterý, 19 Srpen 2014 - 12:48 | Jaroslav Houdek | Neproběhla náhodou loni webem tisková zpráva o...
Úterý, 19 Srpen 2014 - 03:04 | Vebloud | Já bych spíš uvítal, kdyby se nesnažili foťáky...
Pondělí, 18 Srpen 2014 - 22:54 | Fotobob | Foťák má umět fotit (OK, video jako přidružená...
Pondělí, 18 Srpen 2014 - 22:42 | Fotobob | Otázka je též, k čemu by to bylo dobré. Pračka by...
Pondělí, 18 Srpen 2014 - 22:19 | Hirogen | Nic zajímavého se aktuálně neděje, redakce je na...
Pondělí, 18 Srpen 2014 - 18:12 | HKMaly | Me by strasne zajimalo, proc se nejde nejak...

Zobrazit diskusi