Firefox 57 po pár (tý)dnech používání
S letmým shrnutím vývoje Firefoxu a toho, co překopala verze 57, vás odkáži na logoutův článek. V zásadě tím podstatným bylo definitivní vyřazení XPCOM/XUL ve prospěch WebAssembly, což dopadlo na mnoho doplňků, včetně několika unikátních (např. DownThemAll!).
Firefox v rámci instalátoru doplňků nabízí možnost vyhledání náhrady, nicméně z vlastní zkušenosti bych si dovolil říci, že tohle spíš funguje-nefunguje a Mozilla patrně nemohla vyhradit obří pracovní síly na to, aby pro každý starý plugin ručně vyhodnotili, který nový je tou nejlepší náhradou, takže je stejně potřeba spíše počítat s vlastní manuální prací a nutností si sám vyhodnotit, který plugin je ten pravý.
U mě se to týkalo nalezení nového doplňku na zobrazování EXIF informací (nahrazeno jedním pokusným, který víceméně postačuje), dalšího na stahování videí z YouTube (zatím řeším pomocí youtube-dl
) a nějakých myších gest (zde nebyl problém). Celkem tři položky, z nichž veledůležitá je jen jedna. Takže moje hodnocení Firefoxu 57 berte jako hodnocení člověka, jehož se ustřižení podpory XPCOM/XUL prakticky nijak nedotýká.
Pokud se vás nedotýkají změny typu XPCOM/XUL a změny vzhledu/rozhraní Firefoxu, apk si stejně jako já budete hlavně užívat výrazně vyšší rychlost prohlížeče. Subjektivně bych u sebe řekl, že povýšil na svižnost v průměru o malinko, ale viditelně vyšší oproti Chromiu a na úroveň srovnatelnou s Operou. Nicméně rozdíly jsou prakticky vzato nepodstatné, takže Firefox s verzí 57 za mě dohnal konkurenční z Webkitu odvozené prohlížeče.
Samozřejmě mu chybí některé Chromácké možnost typu přihlášení do prohlížeče Googlím účtem s Googlími aplikacemi, ale to jsem před několika měsíci po určitou dobu zkoušel a k srdci mi to nepřirostlo (a dá se to dostatečně nahradit používáním Googlích věcí ve standardní webové podobě). Aneb nemám problém s tím, že všude nemám k dispozici svůj zabydlený prohlížeč, ostatně tahle funkcionalita i v samotném Google Chrome má stále své mouchy.
Nemám představu, jak je na tom Firefox 57(+) s podporou jednotlivých nuancí HTML5, AJAX / JavaScript, CSS3 apod. Všechny běžné stránky, které navštěvuji, fungují dobře, některé speciální nemajoritní weby využívající nějaký vlastní redakční systém sice třeba v nějaké maličké dílčí drobnosti drhnou, ale opět nejde o nic fatálního (a ani nemám ověřeno, zdali podobné „drhnutí“ nenastává v Chromium-based browserech též).
Takže bych vlastně mohl sluníčkově končit tím, jak je doba krásná, když je jedno, jaký používáte prohlížeč, protože ve všech funguje všechno a i ten dosud pomalý Firefox se nyní proměnil v rychlíka. O osud Firefoxu je třeba se trochu obávat, jelikož přechodem na Webextensions se zase o něco méně liší od Chrome a podobných prohlížečů a pomalu se stírá jeho unikátnost. Pokud jednoho dne opravdu dojdeme do dobu, kdy v Chrome bude možné provozovat úplně všechno z Firefoxu včetně doplňků (a vice versa) a navíc k tomu Chrome bude mít svoje propojení na Googlí/Androidí ekosystém, může mít Firefox podobnou nouzi o uživatele jako Microsoft Edge. Z tohoto hlediska je ostrý řez v podobě konce možností poskytovaných XPCOM/XUL zcela bez náhrady rizikem.