Fotografie brambory se prodala za 1 milión euro
Pořád to říkám: fotografie, stejně jako všechno umění, stojí do značné míry na vodě. Umění je TO, u čeho se dostatečně velká skupina dostatečně „významných“ lidí rozhodne, že TO je umění. A v době moderny a post moderny tohle pravidlo ještě více rozmělňuje názor lidí, kteří by na to raději neměli mít názor (klidně včetně mě). Ale to celé tvoří podhoubí, kdy se prostě za obrovské peníze prodávají trapné výcvaky dostatečně slavných lidí, zatímco skuteční novátorští tvůrci jsou často světu neznámí, protože nežijí v té správné zemi, nemluví tím správným jazykem či něco tomu podobného. A je jedno, jestli jde o neznámého afrického či indického fotografa, který nikdy neprorazí na západě, nebo třeba o jakéhosi polského spisovatele, který ve své době patřil mezi absolutní světovou špičku, ale v USA byl víceméně ignorovaný a neznámý. Takový je prostě stav věcí, principy chodu tohoto světa.
Tohle je ta jediná správná brambora od Kevina Abosche.
Ne ta obyčejná nahoře, z Wikipedie, té si ani nevšímejte :-),
Takže by vás nemělo překvapit, že na západě známý fotograf celebrit Kevin Abosch nyní prodal svoji 162×162cm fotografii brambory za více než 1 milión dolarů. Brambory velice detailní, hezky nasvícené, ale prostě jen a pouze brambory. Ale možná jen nevidím tu úžasnou uměleckou hloubku, která se v této fotografii skrývá.
Zpráva o miliónové bramboře přichází několik měsíců poté, co Peter Lik dle svých vlastních slov prodal jednu černobílou fotografii za 6,5miliónu dolarů. Když se podíváte do žebříčku nejprodávanějších fotografií, Lika tam nenajdete (informace nebylo možné nezávisle ověřit), Abosch tam zatím je. Ale uvidíme do budoucna. Ostatně tento žebříček nese logicky jen prodeje z posledních let, neboť teprve v posledních možná ±20 letech začala fotografie získávat podobnou pozici jako třeba obrazy a s tím i rostoucí prodejní ceny. Stále ale platí, že kdyby úplně stejně vyfotil bramboru „František Vomáčka“ z „Horní dolní“, neprodal by ji nejspíš ani za 1 euro, natož za 1 milión.
Žebříček nejdražších fotografií na Wikipedii (i jinde) tak dle mého definitivně ztrácí jakýkoli význam či relevanci.
Zdroj (+ foto): PetaPixel