Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Gainward GeForce GTX 750 Ti Golden Sample po roce používání

Obvyklé recenze grafických karet začínají popisem, pokračují měřeními výkonu a končí provozními vlastnostmi. Po roce ale vše může být jinak. Jestli vás zajímá, jak si vede obyčejná grafika od Gainwardu o necelý rok později…
blog

Připomínám, že tento model jsem testoval začátkem loňského prosince. Od té doby se událo několik věcí, které tuto kartu (ať již konkrétní model od Gainwardu, nebo GTX 750 Ti obecně) pomalu odsouvají do propadliště neaktuálních modelů. Nvidia uvedla mírně novější generaci Maxwell GPU, které disponují podporou 4k H.265 videa či HDMI 2.0 výstupem, obecně řečeno věcmi, které se hodí pro 4k video. S podporou DirectX 12.něco je to takové všelijaké, že si to osobně nedovolím hodnotit hned ze dvou důvodů: za prvé mě to osobně vlastně nezajímá, technologicky jsem zamrzl na Skyrimu, případně vyhlížím Fallout 4, a za druhé mě spíše zajímá API Vulkan, tedy next-gen rozhraní od AMD→Khronos Group.

Předem musím explicitně a jasně říci, že nadále platí, že s Gainward GeForce GTX 750 Ti Golden Sample jsem maximálně spokojen. Oba „problémy“, o kterých dnes pohovořím, jsou buď zanedbatelné a řešitelné, nebo pro mé potřeby nepodstatné. Začnu tím druhým. Normální OC karty řady GeForce GTX 750 Ti typicky mívají DisplayPort výstup. Ten s ohledem na absenci HDMI 2.0 je jedinou cestou, jak z karty dostat 4k výstup. Já to nepotřebuji a ani v nadcházejících letech potřebovat nebudu, takže fakt, že Gainward u svého GS modelu DP nevyvedl (a namísto něj osadil zbytečný VGA výstup), je mi ukradený. Stejně jedu přes dual-link DVI a kdybych náhodou upgradoval monitor z 1920×1080 VA (s nímž jsem též velmi spokojen), tak to nebude na 4k (což GTX 750 Ti ve hrách výkonnostně už asi nedá), ale spíš na 2560×1440 IPS za 6600Kč. Ale faktem je, že v souvislosti se 4k videem by se dalo hovořit o tom, že s touto konkrétní kartou z PC beztak 4k rozlišení nijak nedostanete.

Tou druhou věcí jsou ventilátory. Karta nese dva, používá poměrně tupou formu regulace (ventilátory jsou připojeny jen dvěma drátky, tedy napětím a zemí, nějaké pokročilejší řízení se tedy příliš neodehrává). A nyní po necelém roce začaly bručet, tedy hlavně ten jeden, druhý se pod jeho hlasitějším bručením ztrácí. Už loni jsem psal toto…

„Navíc oba ventilátory evidentně budou levná konstrukce a ač celkové decibely jsou velmi nízké, zvuk je poměrně pronikavý a pokud nemáte utlumenou skříň, nebo necháváte jednu bočnici otevřenou může být nepříjemný. Tohle se Gainwardu nepovedlo a moc tomu nepomáhá ani přidaná malá aplikace pro změnu nastavení. Osobně doporučuji nahradit tyto ventilátory nějakou tichou dvanáctkou, pokud vám to prostor ve skříni umožní.“

…a rozhodně to platí dnes. Právě na náhradu obou ventilátorů za něco tichého s lepšími ložisky se nyní chystám, neboť moje „ultra-sockoidní skříň Eurocase z roku krále klacka“ takové zvuky, jaké grafika nyní začíná vydávat, moc netlumí. Naštěstí tichých ventilátorů mám za posledních 15 let plnou krabici, takže bude z čeho vybírat :-). Je však zajímavé pozorovat, jak zatímco v hi-endu se výrobci grafik předhání v kvalitě chlazení, čím hlouběji klesá cena karty a její TDP, tím horší chladiče vídáme. Obyčejné hliníkové výlisky s obyčejnými ventilátory jsou na druhou stranu tím, co činí tyhle levné karty levnými a mě to vlastně vyhovuje. Gainward GTX 750 Ti GS bude příští měsíc načínat druhý rok svého života a zatím ji hodnotím výborně. I z hlediska toho, že řidší tlustší žebrování chladiče nevyžaduje tak časté čištění od prachu (zatím jen jednou, což je s ohledem na umístění skříně malý zázrak, procesorový chladič čistím častěji).

Rozhodně bych ale strašně rád vzal všechny grafiky, které se aktuálně nachází v našem grafu měření spotřeby, a proměřil je po 1 roce, 2 letech a 3 letech každodenního provozu.

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse k blogu Gainward GeForce GTX 750 Ti Golden Sample po roce používání

Sobota, 17 Říjen 2015 - 00:55 | stylar | jinak ten Gainward používá ventilátory s ložisky...
Sobota, 17 Říjen 2015 - 00:45 | stylar | já mám už nějakou dobu Gainward GTX660 Golde...
Čtvrtek, 15 Říjen 2015 - 00:37 | JVc | No do vetraku vzdy davam hodinarsky olej, staci...
Čtvrtek, 15 Říjen 2015 - 00:30 | JVc | diky :) a zase jsou klasicky Be-eN-Caky v akci,...
Středa, 14 Říjen 2015 - 18:52 | Jan Kozoroh | 750 a 750Ti sú momentálne predražené karty. Keď...
Středa, 14 Říjen 2015 - 18:41 | Jan Kozoroh | "Co mi ale zvyklo tvrdnut" ... ......
Středa, 14 Říjen 2015 - 16:04 | tomasxxxx | Nemal som s nim nikdy problem. Nikdy mi netvrdol...
Středa, 14 Říjen 2015 - 14:17 | Anonym | Twin Frozr je fakt dobry... mam ho na GTX 760....
Středa, 14 Říjen 2015 - 13:23 | Zenith | To je jako se ptát, proč TV až cca 2005/6 začaly...
Středa, 14 Říjen 2015 - 12:54 | johnthelittle | olej na sici stroje casem "tvrdne" /...

Zobrazit diskusi